Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tematik Oyun Alanları İle Çocuklarınız Çok Eğlenecek!

Çocuk Oyun Parklarında Yeni ve Yaratıcı Tasarımlar! Oyun Alanları Artık Daha Renkli!

Webster Sözlüğü’ne göre oyun alanı; “rekreasyon özellikle çocuklar için ayrılan ve içerisinde bir takım özel ekipmanın yer aldığı arazi parçası” olarak tanımlanmaktadır. Çocuk oyun alanı tasarımı günümüzde azalan çocuk parklarına, bahçelere ve daralan sokaklara alternatif olarak geliştirilmiştir. Değişen çocuk eğitimi algısı ve teknolojiyle birlikte oyun alanları daha kullanışlı ve kaliteli hale gelmiştir.

Tasarım ve teknolojideki bu gelişmeler ışığında tematik oyun alanları yaygınlaşmıştır. Teması doğa olan oyun alanlarından macera alanlarına, bilimsel parkurlardan geleneksel parklara kadar birçok konu ışığında tematik oyun alanları hazırlanmaktadır. Tematik oyun alanları, doğası gereği yaratıcı olan çocuğa alternatifler sunarak yeni şeyler öğrenmesini sağlamakta, yaşıtlarıyla iletişim kurmasını kolaylaştırmakta ve keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Tematik oyun alanları ve tematik çocuk parkları hakkında daha detaylı bilgi yazımızda…

Tematik Oyun Parkı Planlaması Neye Göre Yapılır? Tematik Çocuk Parkları İçin Farklı Bir Bakış Açısı!

Çağımızın en önemli turizm sektörlerinden biri olan tema ve eğlence parkları; ülkelerin tanıtımına ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Büyük cazibe alanları oluşturan bu parklar, yaratıcı bakış açısıyla tasarlanan eğlence alanları olduğu için ciddi bir planlama, tasarım ve üretim anlayışı gerektirmektedir. Tema parklar olarak bilinen oyun alanları ve eğlence parkları planlamasında temel unsuru insan davranışlarının ve beklentilerinin tespit edilmesi yatar. Bu durumların tespitiyle tema parkların ve oyun alanlarının tasarımında tam hedefe ulaşılabilir.

Yüksek kar payı olan tema parklar, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’de de eğlence parkı konusunda birçok girişimler yapılmakta, oyun alanları ve eğlence merkezleri açılmaktadır. Tematik oyun alanları da bu büyük çaplı parklardan esinlenilerek üretilen çocukların oyun oynadıkları mekanlardır.

Çocukların gelişiminde önemli rol üstlenen çocuk oyun alanları doğru planlanmalı ve tasarlanmalıdır. Bu nedenle uzman tasarım ekiplerinin, sağlığa dost üretim malzemelerinin ve teknolojik üretimin kullanılması gerekir. Çocuk oyun parkları için bazı kriterlerden bahsedecek olursak;

 • Tematik oyun alanları tasarımında güncel trendler, renkler ve algılardan yararlanılmalıdır.
 • Çocukların kendini geliştirebileceği fiziksel aktivite alanları, sosyal mekanlar, araştırma – inceleme alanları, sanat aktiviteleri tematik oyun alanı içerisinde yer almalıdır.
 • Çocuklarımızın fiziksel kabiliyetlerini kazanmaları için kullanılabilecek en önemli araçlar olduğu için tematik oyun parkı unsurları güvenilir malzemeden üretilmelidir.
 • Tematik oyun grupları, ipli tırmanma sistemleri, elektronik oyuncaklar eklenmeli, çocukların beklenti ve ihtiyaçlarına cevap vermelidir.
 • Çocuklara zarar vermeyecek ölçü aralıklarında ve malzeme standartlarında olmalarına dikkat edilmelidir.
 • Oyun alanları yapımı sırasında kullanılan boyalar sağlığa zararlı olmamalıdır.
 • Çocuk oyun alanları montajı yetkili ekiplerce ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Günümüzde Belediyelerin sunduğu bir hizmet gibi görünen tematik oyun alanları ya da çocuk parkları tüm binaların sosyal alanlarında, okul öncesi eğitim kurumlarında, okullarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, dinlenme tesislerinde gereklilik halini almıştır. Bilinçsizce ve yetkisiz ellerde üretilen tematik oyun alanı ya da çocuk oyun alanları, TSE standartları dışında olabiliyor ve ucuz malzeme kullanılarak çocukların hayatı tehlikeye atılıyor. Bu nedenle merdiven altı üretim yapan firmalardan uzak durulması gerekiyor. Deneyimli ve standartlara uygun hizmet veren tematik oyun alanları üreticileri ile çalışmak en doğrusu.

Tematik Oyun Parkı Çeşitleri - Çocuk Oyun Alanları İçin Alternatifler

Tematik oyun alanları yapılırken malzeme ve güvenlik kalitesinin dışında oyun parklarının tasarımları, kullanım özellikleri ve içerdikleri aktiviteler de çok önemli elbette. Çocuk oyun alanları çeşitleri;

 • Doğal oyun alanları: Çocukların doğa deneyimi kazanmaları için hazırlanan doğal oyun alanları, oyun aracılığı ile çocukların çevre bilinci kazanmalarını sağlar, hareket kabiliyetlerini geliştirir, doğayı keşfetmelerine olanak sunar.
 • Geleneksel oyun alanları: Salıncak, kaydırak ve denge çubuklarını içeren geleneksel oyun alanları sokak ve parklarda karşımıza çıkar.
 • Macera oyun alanları: Çocukların keşfetme ve heyecan duygularını destekler.
 • Çağdaş oyun alanları: Bugünkü tematik oyun alanları olarak tabir ettiğimiz çağdaş oyun alanları özgün tasarımlar, oyun parkurları, konsept ve estetik görünüme sahip alanlardır.

Tematik oyun parkı ve aktivite alanlarında; çizgi film karakterleri, masal kahramanları, havuzlar, kaydıraklar, macera alanları gibi birbirinden bağımsız etkinlik bölümleri bulunmaktadır. Çocuk oyun alanları, firmanın tasarım beklentilerine ve konseptine göre planlanır ve hazırlanır.

Tematik Oyun Alanları ve Parkların Faydaları Nelerdir?

Tematik oyun alanları ve çocuk parkları konseptine göre; çocukların fiziksel, sosyal ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunur. Hareket ve aktivite ihtiyaçlarını karşılar, yaşıtları ile sosyalleşmesini sağlar, doğayı ve çevreyi keşfetme fırsatı verir, daha mutlu ve enerjik hissetmesine olanak tanır. Kendisini ve iç dünyasını daha iyi ifade etmesini sağlar, kişiliğinin gelişimine katkıda bulunurken toplumsal değerleri de öğrenmesini kolaylaştırır.

Vialand tematik oyun alanları tasarım ve üretimini yapan firmamız, müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun çocuk parkları hazırlamakta, en iyi malzeme kullanarak hızlı ve sorunsuz üretimler gerçekleştirmektedir. Ekibimizle tanışmak ve tematik oyun alanı projenizden bahsetmek isterseniz, ofisimize bekleriz…

[widget-134]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095