Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Strafor Malzeme Nedir?

Yalıtıma En Uygun Malzeme: Strafor

Strafor, genellikle çatılarda ve duvarlarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılan bir malzemedir. Straforun en önemli özelliği petrolden üretilmiş olmasıdır. İlk üretim aşaması ufak boncuklar halinde olup oldukça sert yapıda olurlar. Straforun oluşum aşamasını tamamlayabilmesi için içine gaz doldurularak şişirilmesi gerekir. Verilen gaz sebebi ile boyutları büyür ve kullanılır hale getirilir.

Köpük polistiren nerelerde kullanılır sorusuna cevap olarak geniş bir kullanım alanına sahip olduğu ve daha çok binaların yalıtımına destek sağlama amaçlı tercih edildiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda 3 boyutlu reklamcılık alanında maket ve model yapımında, heykel üretiminde, maskot üretiminde, vitrin modeli yapımında, duvar ve kapı imalatında strafordan yararlanılmaktadır. Strafor ne için kullanılır sorunuza yanıt almak ve strafor kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin...

Straforun Özellikleri Nelerdir? Strafor Ne İçin Kullanılır? 

Strafor yüksek standartları olan, dayanıklı ve kaliteli bir malzemedir. Köpük polistiren yapısı gereği buhar geçirgenliğine sahip olan bir üründür. Özellikle nem emilimi sayesinde suya dayanıklı bir yapısı vardır. Bu da dış mekan koşullarında üstün bir koruma özelliği sağladığını gösterir.

Strafor kullanımı ses yalıtımına destek sağlaması açısından da tercih edilen bir malzemedir. Değişkenlik gösteren hava şartlarında ses yalıtımı için gürültüyü en aza indirecek ana malzemeye sahiptir. Straforun kalınlığı ve doğru döşenmesi hava kaynaklı gürültüleri yok edebilecek özelliktedir.

Straforun bir diğer özelliği ise yüksek basınca karşı dayanıklı olmalarıdır. Dayanıklı olmaları kırılgan olmamasını sağlar. Ayrıca strafor kullanımı sabit olduğu zamanla incelme gibi bir durum yaşanmaz. Bu da istenilen yerde güvenle kullanılması demektir. Son olarak eklemek istediğimiz bir diğer özellik ise oldukça ekonomik ve kullanımı kolay olmasıdır.

Strafor, güneş ışınlarına, suya, darbelere vb. tüm olumsuzluklara karşı son derece dirençlidir. Maliyeti düşük olan strafor en ekonomik üretim malzemelerindendir. 

Köpük Polistiren Nerelerde Kullanılır?

Köpük polistiren nerelerde kullanılır sorunuza da yanıt verelim. Köpük polistiren aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilmektedir. Örneğin, binalarda, duvarlarda, yerden ısıtma döşemelerde, tavanlarda ve çatılarda yalıtım için kullanılır. Binalarda ısı kaybı veya yazları sıcaklığın evin içinde fazlaca hissedilmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Bunu önlemek için binalarda strafor kullanımı ile bu durum en aza indirilir. Duvarlarda kullanılan köpük polistiren ısı yalıtımının dengede olmasını sağlar.

Binalarda yapılan ısı yalıtımı bir nevi dış cephe kaplamadır. Duvarlar strafor ile kaplanarak kışın soğuğun yazın ise sıcağın geçirgenliğini korumak için yapılır. Yerden ısıtma döşemelerde ise durum biraz farklıdır. Zorunlu olmadıkça strafor kullanımı çok fazla önerilmez. Bunun nedeni kolon ve kirişler için yalıtımın sağlanamamasıdır. Strafor kullanımı yerine böyle durumlar için sıva, alçı veya sunta gibi kaplamalar tercih edilir. 

Köpük polistiren tavan yalıtımı sağlamak için de kullanılır. Kullanımının sağladığı en büyük avantaj ise neme ve rutubete karşı koruma sağlamasıdır. Bir diğer kullanım alanı ise çatılardır. Çatılarda köpük polistirenin doğru uygulanması direk basınç etkileşimini ortadan kaldırmayı sağlar. Mesela direk güneşin sıcaklığını vermesinin önüne geçer. Bu tarz durumlar da binalar yapılırken bu yönteme başvurulur.

Ayrıca 3 boyutlu maket ve model üretiminde, firma maskotlarının yapımında, vitrin elemanlarının hazırlanmasında tercih edilir. Dummy ve mockup yapımında da ekonomik olması nedeniyle kullanılır. Film ve dizi dekorları için de duvarlarda, kapılarda ve dış cephe tasarımlarında strafor tercih edilmektedir.

Isı Yalıtımı İçin En Doğru Uygulama Köpük Polistiren!

Strafor temelde köpük olan bir malzemedir. Ancak ham maddesindeki bileşenleri sayesinde yüksek ısı direnci sağlayan özelliğe sahiptir. Dış ortam şartlarına maksimum uyum sağlamaktadır. Köpük polistiren inşaat alanlarında sıklıkla görebileceğiniz bir malzemedir.

Isı yalıtımında da strafor sıkça kullanılan bir malzemedir. Evlerden iş yerlerine, dış mekan set dekorlarından heykellere kadar strafor rahatlıkla kullanılabilir. Oldukça güçlü ve dayanıklı bir üründür. Projeleriniz için strafor üretim seçenekleri hakkında bilgi almak, strafor kullanımı ile ilgili soru sormak, köpük polistiren nerelerde kullanılır sorunuza yanıt almak istiyorsanız bizi arayın.

[widget-137]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095