Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Saat Kulesi Üretimi – Şehirlere Kimlik Veren Tasarımlar!

Şehrinizin Buluşma Noktası Saat Kulelerinin Yapım Aşamaları

Saat kulesi hiç kuşkusuz medeniyet tarihinin başlangıcından bu yana şehir tasarımının vazgeçilmez bileşenlerinden biridir. Son dönem Osmanlı ve özellikle Cumhuriyet mimarisi ile birlikte ülkemizde de son derece yaygın bir hale gelen saat kulesi üretimi, günümüzde de şehirlerin birer simgesi olmayı sürdürmektedir.

Peki kentlerin buluşma noktaları haline gelen saat kuleleri nasıl üretiliyor? Yazımızda saat kulesi nasıl yapılır, yapımında hangi malzemeler kullanılır, saat kulesi fiyatları neye göre belirlenir gibi sorulara yanıt verecek, özgün bir projeye imza atmak için doğru firmayı seçebilmenizde size yardımcı olabilecek bilgiler edinmenizi sağlayacağız. İşte saat kulesi yapımı hakkında detaylar...

Saat Kulesi Nasıl Yapılır?

3 boyutlu modelleme ve şehir tasarımının en gözde örneklerinden biri olan saat kulelerinin yapımında tarih boyunca farklı yöntemler kullanıldığını söylemek mümkündür. Yine de saat kulesi yapımı deyince öncelikle aklımıza doğal taşlarla yapılan saat kuleleri gelmektedir. Ancak günümüzde daha küçük çaplı projeler için tasarlanan maket saat kulelerine rastlamak da mümkündür. Maket saat kuleleri için daha çok fiberglass ve strafor gibi materyallerin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Yine de şehir meydanlarını süsleyen devasa saat kulesi tasarımlarında öne çıkan materyal doğal taşlardır.

Nitekim saat kulesi üretimi için ciddi ölçüde bir mühendislik ve mimari projelendirme gerekmektedir. Kulenin yapılacağı mekanın incelenmesinin ardından bilgisayar ortamında 3 boyutlu çizimlerle tasarımın ön izlemesi yapılmakta, siparişi veren müşterinin de görüşleri alınarak saat kulesinin yapımına başlanmaktadır.

Saat Kulesi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Saat kulesi fiyatları için en önemli faktörlerden biri hiç kuşkusuz malzeme seçimidir. Genellikle doğal taşlardan yapılan saat kulesi üretimi için taşların değeri arttıkça maliyetin arttığını da unutmamak gerekir. Ayrıca ne kadar malzeme kullanılacağı da dekoratif saat kulesi fiyatları hesap edilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bunun dışında elbette işçilik detayları da saat kulesi fiyat ve maliyetleri üzerinde etkilidir.

Ayrıca saat kulesi fiyatları hakkında konuşurken yapım sürecinde kullanılan teknolojik ekipmanların maliyeti, gerekli malzemelerin nakliyesi ve teknik gereklilikleri de göz ardı etmemek gerekir. Bunun için dekoratif saat kulesi fiyatları belirlenirken her projeyi kendi başına ele almak gerekir.

Dünyanın En Ünlü Saat Kuleleri

Yazımızın başında saat kulesi üretiminin neredeyse medeniyet tarihinin başlangıcına kadar götürülebileceğini söylemiştik. Buna bağlı olarak dünyanın pek çok önemli kent meydanında görenleri hayran bırakan saat kuleleri yer almaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için aşağıda sıraladık. İşte dünyanın en ünlü saat kuleleri:

  • Big Ben (Elizabeth Kulesi), Londra – İngiltere
  • Astronomik Saat Kulesi, Prag – Çekya
  • Münih Glockenspiel, Münih – Almanya
  • Spasskaya Kulesi, Moskova – Rusya
  • Zytglogge Kulesi, Bern – İsviçre
  • İzmir Saat Kulesi
  • Chiang Rai Saat Kulesi, Chiang Rai – Tayland

Saat Kulesi Nerelerde Kullanılır?

Saat kulesi üretimi söz konusu olduğunda dünyanın en önemli eserleri arasında yer alan yukarıdaki örnekler saat kulelerinin şehir hayatında ne kadar önemli semboller olduğunu göstermektedir. Şehrin buluşma noktaları, turistik merkezleri ve mimari harikaları olan saat kuleleri farklı pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bunların başında işlek şehir meydanları, turizm tesisleri, kamu alanları, sosyal alanlar, büyük parklar, rekreasyon alanları, önemli cadde ve kavşaklar gibi şehirde ikamet edenlerin ve şehrin misafirlerinin ilgisini çekebilecek çok sayıda noktayı sayabiliriz.

Eğer siz de şehriniz için bir simge tasarlayarak hayata geçirmek istiyorsanız vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin! Tecrübemizi, bilgimizi ve yaratıcılığımızı kullanarak özgün ve estetik saat kuleleri üretiyor, kent alanlarını duyarlı bir tasarım anlayışıyla zenginleştiriyoruz.

[widget-133]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095