Teklif Al
Teklif Al +902122826095
Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Dış Oyun Parklarının Önemi

Children Learn to Share!

Çocuklar Paylaşmayı Öğreniyor!

Dış oyun parkları, çocukların gelişimine katkı sağlayan en önemli oyun alanlarından biridir. Dış oyun parkları çocukların yeteneklerine, gelişimine, yaşına, sosyal ilişkilerini arttırmaya yönelik tasarlanmış açık alanlardır. Çocuklar bu sayede rahatlayıp, fazla enerjilerini atarak kendilerini daha iyi hissederler.

Dış oyun mekanları, herkesin rahatlıkla gidebileceği yerlerdir. Dış oyun alanları sayesinde çocuklar yeni arkadaşlıklar edinir ve paylaşmayı, iletişimi öğrenir. Kapalı alanlara göre dış oyun parkları daha çok tercih edilir. Sebebi ise açık alanda olması ve çocukların kendilerini daha iyi hissetmeleridir.

Dış Oyun Parklarında Kullanılan Malzemeler

Dış oyun mekanları çocuklara birçok avantaj sağlamasının yanı sıra, çocukların fiziksel gelişimine de katkı da bulunuyor. Dış oyun alanında yer alan parklar, aktivite yapabileceği alanlar, tırmanma duvarları, salıncaklar, aksiyon bölümleri ve daha fazlası her çocuğun gelişimi ve güvenliği düşünülerek tasarlanıyor. Bu nedenle dış oyun alanlarında kullanılan malzemeler büyük önem arz ediyor.

Dış oyun parkları genel olarak dünyada aynı malzemeler kullanılarak üretilip tasarlanıyor. Kullanılan malzemeler plastik, polyester, pvc, kereste, ve kompozit vb. malzemelerdir. Bu malzemelerin kullanım amacı çocukların güvenliği ve zararlı olmaması yönündedir. Kış aylarında ne kadar kapalı oyun alanları tercih edilse de çocuklar için genel olarak dış oyun alanları daha çok tercih edilmektedir. Kışa nazaran dış oyun alanı kullanım süreleri daha uzundur ve istedikleri her an ebeveynlerin çocukları için değerlendirebileceği niteliktedir.

Özellikle son zamanlarda bu malzemelere farklı bir soluk getirilerek ahşap oyun alanları oluşturulmaya başlanmıştır. Bu sürecin artması, dış oyun alanı için daha sağlam, daha estetik ve daha sağlıklı olmuştur. Oyun alanlarında kullanılan ahşap malzeme çeşitlerine, kullanım alanlarına, fiziksel özelliklerine, dayanıklılıklarına ve hava şartlarına göre hazırlanmaktadır. Bu şekilde hazırlanan dış oyun mekanları daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Genel olarak dış oyun alanı tercih etmenin birçok nedeni vardır. Çocukların sosyal çevre edinmesi, kendini geliştirmesi, enerjisini atmasına yardımcı olan en büyük etkenlerdendir. Kullanılan malzemelerin güvenirliği olduğu bilinmeli ve tamamen çocuklara yönelik tasarlandığı unutulmamalıdır.

Dış Oyun Mekanları Çocuklara Doğal Çevre İle Deneyim Kazandırır!

Dış oyun parkları sadece parklar, salıncaklarla sınırlı kalmayıp birçok etkinlik yapılabilecek alanlara sahiptir. Dış oyun mekanlarının bir diğer artısı ise, koşma, bisiklet sürme, toplu oyun grupları ile etkinlik yapma avantajı da sağlıyor. Bu durum çocuklar üzerinde de çevre ile deneyim kazanarak daha da sosyalleşmesini olanak veriyor. Dış oyun alanları çocukların fizyolojik gelişimine katkıda bulunduğu ve yeteneklerini geliştirdiği yerlerden biridir. Ayrıca paylaşmayı öğrendiği ve kendini geliştirdiği yerlerdir. Bu durumda çocuk çevresine farklı yaklaşımlarda bulunur.

Dış oyun alanı tercih edilme nedenlerinden biri de çocuklara sağladığı temiz havanın verdiği rahatlıktır. Çocuklar dış oyun mekanlarında güneşi ve temiz havayı teneffüs ettikçe solunumları rahatlar ve çok daha rahat hareket ederler. Bu da sindirim ve boşaltım sistemlerini düzenler. Böylece çocuklar dış oyun alanlarından doğal yolla terleyerek içlerindeki zararlı maddeleri atmış olurlar. Toparlamak gerekirse çocukların fiziksel, sosyal, psikolojik, gelişim, sağlık açısından düşünülüp dış oyun parkları mutlaka değerlendirilmelidir. Çocukların enerjilerini rahatlıkla atmaları sağlanmalıdır. Bu sayede çocuklar uykuya rahat geçiş yaparlar. Kullanılan malzemelerin zararlı olmadığı bilinmeli ve çocukların gelişimine katkı sağlanması için dış oyun alanları tercih edilmelidir.

 

[widget-134]

Yorum Yap