Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fiberglass (Cam Elyafı) Nedir?

Her Sektörde Kullanıma Uygun Çok Amaçlı Cam Elyafı

Fiberglass nedir? Fiberglass bir diğer adıyla cam elyafı tamamen ham maddelerden üretilmiş olan bir üründür. Bir cam ipliği olan fiberglass, magnezyum, kireç taşı, alüminyum karışımıyla elde edilir. Belirli bileşenlerden oluşan fiberglass cam kırıntıları ya da atık camlardan oluşan ince lif şeklindedir. Camla güçlendirilmiş olan fiberglass, dayanıklılığı ile birçok alanda değerlendirilir.

Cam elyafı tam anlamıyla 1930’lu yıllarda Amerika’da geliştirilmeye başlamıştır. Kullanım avantajının çok olması sebebiyle hemen hemen her sektöre yayılmıştır. Cam elyaf özellikleri ile birçok sektörde değerlendirilerek kullanılmaya başlanmıştır. Fiberglass nedir, fiberglass özellikleri ve fiberglass avantajları hakkında detaylı bilgi sayfamızda…

Cam Elyaf Özellikleri ve Avantajları - Fiberglass Farkı!

Fiberglass nedir ya da cam elyafı nedir sorularınızı yanıtladığımıza göre cam elyaf özellikleri konusuna geçelim. Cam elyaf avantajları ile hemen her sektörde tercih edilen bir üründür. Fiberglass malzeme dayanıklı olması sebebiyle kolay kolay deforme olmamaktadır. Dayanıklı olması uzun süreli kullanım avantajı da sağlamaktadır. Özellikle inşaat ve havacılık sektöründe tercih edilir. Diğer üretim malzemelerine göre fiyatının uygun olması da cam elyafı tercih edilir hale getirmiştir. 

Fiberglass kullanımı kolay ve rahat olduğu için herhangi bir sıkıntı çıkartmaz. Örneğin bir havuz kaplamasında fiberglass kullanımı avantajlıdır. Bunun nedeni ısıya ve elektriğe direncinin yüksek olmasıdır. Cam elyaf özellikleri arasında geri dönüşüm özelliğinin olması da vardır. Fiberglass avantajları ayrıca:

  • Korozyona oldukça dayanıklıdır. Fiberglass kullanımı bu nedenle oldukça geniştir.
  • Sıcaktan veya soğuktan etkilenmez.
  • Sıvı geçirgenliği yoktur.
  • Şekli bozulmaz ve darbelere direnç gösterir.
  • Farklı şekillerde ve renklerde üretilmeye uygundur.
  • Hafif bir malzemedir. Fiberglass özellikleri sayesinde kolay şekil verilebilir.
  • Küflenmez veya paslanmaz.
  • Sağlığa dost bir malzemedir ve her alanda kullanılabilir.
  • Dayanıklılığı sayesinde de uzun ömürlüdür. Fiberglass avantajları arasında en dikkat çekici olan dayanıklı olmasıdır.

Cam elyaf özellikleri incelendiğinde hemen her sektör için kullanıma uygundur. Oluştuğu ham maddeler sayesinde, olası bir yangın, su baskını vb. durumlar için de kullanılabilir. Cam elyafı kullanımı basit, her duruma uygun, uzun ömürlüdür.

Cam Elyaf Kullanım Alanları

Oldukça ince ve dayanıklı yapısı olan cam elyaf özellikleri ile birçok sektörde kullanılıyor. En çok tercih edilen ise havacılık, inşaat, otomotiv ve ulaşım sektörüdür. Cam elyafı kullanımı, diğer liflerden uygun olması sebebiyle de özellikle yapı sektörüne oldukça katkı sağlıyor. Cam elyaf özellikleri arasında neme ve kimyasala karşı dirençli olması da en çok tercih edilme nedenlerinden biridir.

İnşaat Sektörü - Cam Elyaf Kullanımı 

Yalıtıma sağladığı avantajdan ötürü cam elyafı kullanımı inşaat sektöründe oldukça yaygındır. Duvar kaplamaları, havuzlar, banyo, küvet, duşa kabinler de sıklıkla kullanılır. İnşaat sektörü için fiberglass kullanımı yalıtım, izolasyon ve kaplama alanlarına hitap etmektedir. Buna göre bina inşaatı veya şantiyeler için olmazsa olmazlardandır. Ayrıca cam elyafı kullanımı geri dönüşüm avantajı sağlaması ile bu sektör için çokça fayda sağlayarak tercih edilme nedeni olmuştur.

Havacılık Sektörü

Fiberglass kullanımı inşaat sektöründen sonra en çok havacılık sektöründe kullanım faaliyeti göstermektedir. İç panellerde, döşemeler ve bagaj kutuları için oldukça avantaj sağlayan bir üründür. Havacılık sektöründe fiberglass kullanımı aslında çok önemli bir yere de sahiptir. Yanıcı olmayan bir özelliğe sahip olan bu ürün havacılıkta kullanıma çok uygun diyebiliriz. Ayrıca hafif olmasının en büyük avantajı ise daha az ağırlıktan kaynaklı yakıt verimliliğini iyi sağlayabilmesidir. Fiberglass özellikleri sayesinde havacılık sektörü için vazgeçilmezdir.

Otomotiv ve Ulaşım Sektörü - Fiberglass Kullanımı

Fiberglass kullanımı otomotiv ve ulaşım sektöründe de büyük rol oynar. Avantajlarının sağladığı yararlarla bu sektörde çok fazla tüketildiği ortadadır. Otomotiv sektöründe cam elyafı kullanımı, motor, koltuk, ön paneller, tampon, çamurluk gibi bölümler için kullanılır. Özellikle tercih edilme sebebi maliyetinin düşük olması, kolay kullanılması ve ulaşımı etkileyemeyecek şekilde güven veren bir madde olmasıdır.

Fiberglass Neden Kullanılmalıdır?

Cam elyafı birçok alanda güvenle kullanılabilen bir üründür. Yapısından kaynaklı yanıcı özelliği olmaması, korozyona direnmesi, darbelerden etkilenmemesi oldukça değerlidir. Günümüzde otomobilden konuta, uçaktan ulaşıma kadar her durumda ihtiyaç doğrultusunda kullanılır. Hafif ve uzun ömürleri olması da bir başka kullanım tercihidir.

Cam elyafı mekanik ve kimyasal dayanıklılığı açısından yüksek değerlere sahiptir. Fiberglass, hafif ve taşınabilir olması, su geçirmemesi gibi birçok üstün özelliği sebebiyle her sektörde kullanıma uygun olan bir üründür. Bu da kullanım alanını her geçen gün genişletmektedir.

[widget-136]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095