Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarımızın Sağlığı İçin Oyun Alanlarında Hangi Malzemeler Kullanılmalı?

Sağlığa Dost Malzemelerle Tema Parklar ve Oyun Merkezleri - Parklarda Kullanılan Malzemeler Neler?

Çocuk oyun alanları, açık ve kapalı mekanlarda çocukların oyun oynama ihtiyaçlarına cevap veren, sosyalleşmelerini sağlayan, fiziksel ve psikolojik gelişimlerine katkıda bulunan mekanlardır. Oyun alanları çocukların kendilerini iyi hissetmelerine, duygusal gelişimlerine, iletişim becerilerinin artmasına yardımcı olurlar.

Kentlerin bir parçası olan çocuk oyun alanları, doğru tasarım ilkeleriyle üretilerek beklentilere ve ihtiyaçlara cevap vermelidir. Çocukların güvenliğini göz önünde bulundurmalı, çevreye duyarlı malzemelerden üretilmeli, tasarımları özgün, ergonomik ve fonksiyonel olmalıdır. Çocuk oyun parklarında kullanılan malzemeler için gerekli standartlar, hangi malzemelerin hangi oyun gereçleri için kullanıldığı ve çocuk parklarında güvenlik için gerekli uygulamalar yazımızda…

Oyun Alanlarında Kullanılan Malzemelerin Standardı Ne Olmalıdır? Oyun Parkları Nasıl Olmalı?

Çocuk parklarında kullanılan malzemeler, halk sağlığına tehdit oluşturmamalıdır. Genellikle ahşap – plastik karışımı kullanılır ve ahşap kısım %55’lik bir bölümü oluşturur. Epoksi, fenol, termoplastik (PE-polietilen, PP polipropilen, PVC-polivinilkarbon, PS-polistiren) malzemelerin karıştırılması şeklinde elde edilen malzeme de çocuk oyun alanları için kullanılan ekipmanların üretiminde kullanılır.

Çocuk parklarında kullanılan malzemeler, çevre dostu maddelerden üretilmelidir. Bu nedenle belli bir standardı bulunur. Kaydıraklar için EN 1176 oyun parkı standartları gözetilerek tasarlanmalı ve üretilmelidir. Bu standardı karşılamayan ürünlerin oyun alanları için kullanımı tehlikelidir. Çocuk oyun alanları içinde yer alan komando halkaları, tırmanma merdivenleri, salıncak ve köprüler için ahşap, keten ip vb. doğal malzeme kullanılmalıdır.

Avrupa’da çocuk oyun alanlarının zemini için EN 1177, oyun parkı malzemeleri için EN 1176 standartları bulunmaktadır. Türkiye’de ise bu iki standart birleştirilerek TS EN 1176 olarak tanımlanmıştır. Eğer bu standart karşılanmazsa hem sağlık hem de güvenlik açısından ciddi sorunlar görülebilir. Özel oyun parkları için bu sertifikanın kontrol edilmesi, üretim standardına uymayanların kaldırılması gerekmektedir. Parklarda kullanılan malzemeler sertifikaya uyumlu olmalıdır. 

Oyun parkı standartları karşılanmadığında CE belgesi, yeşil sertifikası bulunmayan ve TS EN 1176 belgesine sahip olmayan ürünlerle uzun süreli temasta alerjik etkiler görülebilir. Özellikle plastikten üretilen ürünlerde zehirli madde ya da uçucu organik bileşik teması olabilir, ciddi anlamda elektrik yüklemesi gerçekleşebilir. Dolayısıyla çocuklarımızın sağlığı tehlikede olur. Çocuk parklarında kullanılan malzemeler için en önemli etken sağlığa dost olmasıdır.

Oyun parklarında kullanılan malzemeler açısından baktığımızda;

  • Ahşap
  • Polietilen
  • Metal malzemeler en sağlıklı olanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyun alanlarının genel çevre düzenlemelerinde ise beton, çimento, tuğla, doğal taş, seramik, plastik, asfalt kullanılmaktadır. Oyun parkları nasıl olmalı sorunuzun en önemli yanıtını kullanılan malzemelerin kalitesi verecektir.

Ahşap Çocuk Oyun Alanları - Çocuk Parklarında Kullanılan Malzemeler

Çocuk parklarında kullanılan malzemeler arasında en sağlıklısı ahşaptır. Epoksi, fenol, termoplastik gibi malzemelerin uzun süreli kullanımdaki zararları nedeniyle ahşap oyun parkları çocuklar için güvenlidir diyebiliriz.

Oyun parkları nasıl olmalı dediğimizde ahşap malzemenin çeşidi, bölgenin iklim özelliklerine ve kullanım şartlarına uygun olmalıdır. Ülkemizde en çok tercih edilen ağaç türü sarıçamdır. Dış mekan koşullarına dayanıklı olan sarıçam, çeşitli işlemlerden geçerek daha dirençli hale getirilmektedir. Ahşabın böcek, termit, mantar ve diğer mekanik etkilere karşı ömrünü uzatan emprenye gibi işlemlerle yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Çocuk parklarında kullanılan malzemeler arasındaki ahşabın bakımı ve kontrollerini de genelde belediye ve fen işleri müdürlükleri ile özel firmalar gerçekleştirmektedir.

Ahşap doğal yapısı nedeniyle çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği açısından en ideal malzemedir. Uçak, yel değirmeni, deniz feneri, otobüs gibi oyuncakların üretiminde de sıkça tercih edilir.

Polietilen Çocuk Oyun Alanları - Parklarda Kullanılan Malzemeler

Parklarda kullanılan malzemeler arasında polietilen de yer alır. Çocuk oyun parklarının hemen hemen tüm aksamları polietilen ürünlerden oluşmaktadır. Kaydırak, korkuluk, çatı, salıncak sepeti de bu malzemeden üretilir. Standartlara uygun şekilde, çocukların sağlığına zarar vermeyecek içerikte kullanılmaktadır. Sürtünme ile oluşan elektriklenmeyi önlemek için de anti statik katkı maddesinden yararlanılır.

Alüminyum – sac malzemelerden üretilen polietilen parçalar, ideal kalınlıkta ve sağlamlıkta hazırlanarak uzun ömürlü olması için güçlendirme işlemlerinden geçerler. Güvenlik ve sağlık açısından herhangi bir zararları yoktur. Çocuk parklarında kullanılan malzemeler arasında polietilen güvenilirdir. 

Çocuklarınızın Sağlığını Tehlikeye Atmayın! Oyun Parkları Nasıl Olmalı?

Çocuklar için oyun ciddi bir iştir ancak aynı zamanda eğlenme ve öğrenme fırsatıdır. Her şehirde, her mahallede bulunan çocuk oyun alanları bu fırsatı yakalamayı sağlar. Oyunların biçimi ve gereçleri çağdan çağa, kültürden kültüre değişse de çocuğun olduğu yerde oyun unsuru kaçınılmazdır. Bu nedenle çocuk oyun alanları tasarlanırken ve üretilirken çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarının yanında sağlığı ve gelişim özellikleri de dikkate alınmalıdır. Çocukların oynarken zarar görmeyecekleri, ciltlerinde herhangi bir alerjiye sebep olmayacak, güvenle vakit geçirebilecekleri mekanların tasarlanması gerekir. Bunun için de global üretim ve malzeme standartlarına uyulması, yanlış algılardan uzak durulması gerekir. Maliyeti azaltmak için kullanılacak kalitesiz malzemelerin firmaya dönüşü ciddi davalar ve tazminatlar olabilir.

Bu nedenle çocuk oyun alanı üretmek isteyen firmaların alanında uzman, işini ciddiyetle ve özenle yapan, TSE standartlarına uygun üretim hizmeti veren kuruluşlarla çalışmaları gerekir. Çocuk oyun alanı üretimi ve kullanılan malzemeler hakkında bilgi almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095