Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mimar Sinan Büstü – Tarihi Kişiliklerin Tasviri Nasıl Olur?

Mimar Sinan Büstü Nasıl Yapılır, Kullanım Alanları Nelerdir?

Arkasında bıraktığı birçok mimari şaheserle akıllara kazınan ve dehası ile herkesi kendine hayran bırakan, Osmanlı’nın baş mimarı Mimar Sinan, geçmişten günümüze her an saygıyla anılmaktadır. Anısını yaşatmak için ona olan saygının bir temsili olarak birçok Mimar Sinan heykeli ile çeşitli Mimar Sinan büstleri, ülkenin çeşitli noktalarında sergilenmektedir.

Mimar Sinan büstleri nasıl yapılır merak ediyorsanız ve çevrenizde belki de her gün gördüğünüz Mimar Sinan büstleri nasıl yapıldı bilmek istiyorsanız; Mimar Sinan büstü yapımı hakkında detaylı bilgilerden ve kullanılan malzeme ile tekniklerden bu yazımızda bahsediyoruz. Mimar Sinan büstleri nasıl yapılır, fiyatları neye göre belirlenir bir göz atalım…

Mimar Sinan Büstü Yapımı – Mimar Sinan Büstleri Nasıl Yapılır?

Mimar Sinan büstleri birçok farklı yöntemle yapılabilir. Ancak büst yapımında en bilindik ve klasik yöntem, döküm yöntemidir. Mimar Sinan büstü de dahil olmak üzere herhangi bir büst yapımı şu şekilde gerçekleşir;

  • İstenilen malzeme, büstün birleşmesi için gerekli olan tüm materyaller ile karıştırılır ve hazır kalıba dökülür. Bu aşamada, kalıbın içinde hava kabarcığı oluşmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Ardından kalıp düz bir zemine konulur, materyal donana kadar beklenir.
  • Çıkartma işlemi gerçekleşir.

Kullanılan malzeme basit olsun ya da olmasın Mimar Sinan büstü ya da genel itibariyle tarihi kişiliklere yapılacak büstlerin her biri döküm mantığı kullanılarak yapılmaktadır. Ancak son yıllarda gelişen ve yenilenen teknoloji ile 3D yazıcılar yardımıyla büstler yapıldığı da bilinmektedir.

Mimar Sinan Büstü Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Sanat ve teknolojinin imkanları geliştikçe kamusal alanda halkla buluşan büstlerin yapımı için de farklı imkanlar doğmuştur. Bu nedenle tek bir malzeme ya da malzeme grubundan söz edilemez. Mimar Sinan büstleri nasıl yapılır, Mimar Sinan büstleri yapılırken hangi malzemeler kullanılıyor merak ediyorsanız söyleyebiliriz ki heykel yapımına uygun olan her malzemeden farklı yöntemler kullanılarak büst yapılabilir.

Mimar Sinan büstleri yapımı için kullanılan pek çok farklı malzeme bulunmaktadır. Alüminyum, bakır, tunç, kalay, kurşun ve altın ile kil, alçı gibi malzemeler büst yapımı için en yaygın kullanılan materyallerdir. Son dönemde ise 3D yazıcılar yardımıyla büstler yapıldığı da görülmektedir.

Mimar Sinan Büstleri Kullanım Alanları

Büstlerin kullanım alanı bir hayli fazladır. Genel itibariyle büstler; müzelerde, sergi alanlarında, ilgili eğitim kurumlarında, askeriyelerde ve devlet kurumlarında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda dekorasyon anlayışının da heykelciliğe kayması ile büstler, hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Mimar Sinan büstü kullanım alanları da heykelciliğin yaygınlaşması ve Mimar Sinan’a duyulan ilginin seneler geçtikçe artması ile yaygınlaşmıştır. Hakkında yazılan kitap ve makaleler gibi saygı göstermenin ve onu anmanın farklı bir yolu olarak Mimar Sinan büstleri geride bıraktığı eserlerin içerisinde, müze ve sergi mekanlarında, şehir merkezlerinde ve hayatını geçirdiği bölgelerde onun anısını yaşatmak için sergilenmektedir. Özellikle Kayseri’de Mimar Sinan heykelleri ile birçok Mimar Sinan büstü karşımıza çıkmaktadır.

Mimar Sinan Büst Fiyatları Belirlenirken Etkili Olan Kriterler

Heykel yapımında kullanılan materyaller heykel ve büst fiyatlarını etkilemektedir. Bu nedenle Mimar Sinan büstü fiyatları da ilk aşamada kullanılan materyallerden etkilenmekte, daha sonra işçilik ve yöntem gibi kriterler Mimar Sinan büstü fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda projenin büyüklüğü ve istenilen Mimar Sinan büstünün özellikleri yine Mimar Sinan büstleri fiyatları üzerinde etkisi bulunan maddelerdendir.

Erlas olarak; tarihi kişilikleri en estetik biçimde ve kaliteli işçilikle büst şeklinde resmediyor ve hizmetlerimizi memnun kalacağınız avantajlar ile sunuyoruz. Mimar Sinan büstleri hakkında bilgi ve fiyat detayı almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095