Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Meyve Heykelleri Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Dev Meyve Heykel Yapım Sürecine Yakından Bakalım!

Gerek ülkemizde gerekse dünyada her kentin özdeşleştiği bir değer olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Kimi zaman bu bir sanatçı, kimi zaman bir hayvan figürü, kimi zaman da bölgede fazla yetişmesiyle öne çıkan meyvelerdir. Dev meyve heykelleri hem bu kültürel değeri gelecek nesillere taşımak hem de kentin bahsi geçen meyve için gerçek bir merkez olduğunu dünyaya duyurmak için en iyi yollardan biridir. Nitekim pek çok şehir dev meyve heykeli gibi yatırımlarla bölgenin tarım gelirinin yanı sıra turizmi de ekleyebilmektedir.

Erlas olarak bizler de kentilerimizin tarihine, kültürüne ve geleneksel simgelerine uygun eserler yaratıyor, kente gelecek misafirler için bölgenin tanıtımını yapıyor, kentin kimliğine yeni bir boyut katıyoruz. Eğer tüm bunları nasıl yaptığımızı öğrenmek, dev meyve heykel yapımı hakkında daha fazla bilgi almak ve dev meyve heykel yapımında kullanılan malzemeler gibi konular hakkında fikir edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin…

Dev Meyve Heykel Yapımı – Dev Meyve Heykelleri Nasıl Yapılır?

Dev meyve heykel yapımı için kullanılan yöntemlerden bahsederken heykelciliğin tarihin en eski sanatlarından biri olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Buna bağlı olarak dev meyve heykeli de dahil olmak üzere farklı projelerde kullanılabilecek çeşitli yöntemler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yöntemin belirlenmesinde projenin gereksinimlerinin yanı sıra heykeltıraşın stili ve kullanacağı malzemeler de bir o kadar önemlidir. Yine de geleneksel bir yapım süreci açısından dev meyve heykel yapımı sürecinin şu aşamalardan oluştuğunu söylemek mümkündür:

 • İlk olarak dev meyve heykeli yapımında kullanılacak malzemelerin yoğrulması gerekir. Malzeme seçimine bağlı olarak elle yoğurma yapılabileceği gibi makine de gerekebilir.
 • Yoğurma işleminin ardından yüksek ısıyla malzemenin pişirilmesi gelir.
 • Ardından oyma tezgahına alınan proje, nihai formuna getirilir.
 • Son olarak gerek duyulduğu takdirde özel boyama malzemeleri ile heykelin renklendirme işlemleri yapılır.

Ancak hemen hatırlatalım, bu aşamaların büyük çoğunluğu yukarıda da belirttiğimiz gibi geleneksel yapım aşamalarıdır. Günümüzde teknolojiyle birlikte dev meyve heykel yapımı için farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Aşağıda dev meyve heykeli yapımında kullanılacak malzemeler hakkında kısaca bilgi verdik. Başlığı inceleyerek yeni nesil yöntemlerin nasıl avantajlar barındırdığını görebilirsiniz.

Dev Meyve Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Kil, alçı, alüminyum, bakır, demir ve hatta altın gibi maden veya materyallerin tamamı dev meyve heykelleri için de kullanılabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde bu madenlerin alternatifi olabilecek materyallerden de bahsetmek mümkündür.

Özellikle fiberglass ve strafor kullanımı dev meyve heykelleri gibi geniş ebatlı projelerin yapımında birçok avantaj sağlamaktadır. Değerli madenlerin böylesine geniş ebatlı bir projede kullanılması maliyetleri oldukça artırırken fiberglass ve strafor gibi yeni nesil materyaller çok daha ekonomik bir çözüm sağlamaktadır. Buna ek olarak tasarıma renk katmak ve uzun süre aynı kondisyonda kalabilecek üç boyutlu tasarımlar oluşturmak söz konusu olduğunda da yeni nesil materyallerin övgüyü hak ettiğini söyleyebiliriz.

Dev Meyve Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Aslında yukarıda dev meyve heykel fiyatları üzerinde belirleyici olan faktörler hakkında ufak bir ipucu verdik. Genel olarak dev meyve heykelleri fiyat ve maliyetlerini dört ana başlıkta toparlayabiliriz. Bunlar; başta malzeme tercihi olmak üzere, heykelin ebatları, işçilik detayları ve kalıp kullanılıp kullanılmadığı gibi konulardır.

Tüm bunlara ek olarak dev meyve heykel fiyatları hakkında konuşurken yapım sürecinde kullanılan teknolojik ekipmanların maliyeti, heykelin sergileneceği alana nakliyesi ve heykel kurulumu gibi hususları da göz artı etmemek gerekir. Ancak elbette bunlar ilk saydıklarımıza göre dev meyve heykelleri fiyat ve maliyetleri açısından daha ikincil konumdadır.

Kente Yeni Misafirler Çeken En Ünlü Dev Meyve Heykelleri

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok bölgesinde dev meyve heykelleri, şehrin tanıtımını yapmak ve bölgeye turist çekmek için kullanılmaktadır. Aşağıda dünya çapında en ünlü dev meyve heykelleri arasından bazılarını sıraladık. İşte en ünlü dev meyve heykelleri:

 • Dev Domates, Leamington – İngiltere
 • Büyük Şeftali, Teksas – ABD
 • Dev Kiraz, Kaliforniya – ABD
 • Çilek Su Kulesi, Teksas – ABD
 • Portakal Heykeli, İskenderun
 • Armut Heykeli, Antalya
 • Çatal Batırılmış Zeytin Heykeli, Gemlik – Bursa
 • Kabak Heykeli, Sakarya

Dev Meyve Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Hemen yukarıda dünyanın farklı bölgelerinde kentle özdeşleşmiş meyve heykellerinin yer aldığı kent meydanlarını gördük. Nitekim benzer projeler ülkemizde de her geçen gün daha fazla ilgi görmekte ve hayata geçirilmektedir.

Dev meyve heykelleri kentin tanıtımını yeni misafirlere yapmak için en iyi seçeneklerden biri olduğu gibi bölgenin kültürel mirasını geleceğe renkli bir şekilde taşımanın da en ideal yolları arasındadır. Nitekim günümüzde eğitim kurumlarından kamu binalarına, sanat merkezlerinden şehir meydanlarına kadar pek çok alanda kullanılan dev meyve heykeli gibi figürler kent yaşamına renk katmasının yanı sıra farklı kurum veya markaların kendi değerlerini şehrin bir parçası haline getirmesine de olanak tanımaktadır.

Eğer siz de kentlerinizde gerçekleştirmek istediğiniz dev meyve heykelleri için projelerinizi bizimle paylaşmak ve dev meyve heykel fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz sayfamız üzerinden bizimle hemen iletişime geçin! Dünyayı sanatla şekillendirmeye şehrimizden başlayalım!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095