Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev At Heykelleri Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Dev At Heykel Yapım Sürecine Yakından Bakalım!

Kamusal alanda sanatın sergilenmesi söz konusu olduğunda hayvan figürlerinin üç boyutlu figürlerle karşımıza çıktığına sıklıkla tanıklık etmekteyiz. Nitekim bu figürler arasında en meşhuru da dev at heykelleri olsa gerektir. Hem neredeyse her ülkenin tarihinde önemli olan savaşlar ve zaferleri sembolize etmede hem de kültürel efsane ve inanışlara gönderme yapmada at tasvirlerinin önemli bir yer tuttuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yine de kentin dokusuna uyum sağlayan ve aynı zamanda görünümüyle büyüleyici bir etki yaratan bir dev at heykeli için A’dan Z’ye dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Yazımızı inceleyerek dev at heykel projeleri hakkında bilgi edinebilir, dev at heykel yapımında kullanılan malzemeler hakkında fikir alabilir, dev at heykel fiyatları ve maliyetleri üzerinde belirleyici olan faktörleri anlayabilirsiniz. Gelin, dev at heykel yapımı için atölyede neler oluyor bir bakalım…

Dev At Heykel Yapımı – Dev At Heykelleri Nasıl Yapılır?

Tarihin en eski sanatlarından biri olan heykelcilik teknolojinin de gelişmesiyle günümüzde son derece farklı metotlar barındıran bir meslek haline gelmiştir. Bu nedenle dev at heykel yapımı için de belirli bir yöntemden bahsetmek oldukça zordur. Çünkü heykeltıraşın ve heykelin tarzına bağlı olarak farklı yöntemlerden bahsetmek mümkündür. Yine de genel olarak dev at heykelleri için yapım sürecinin şu şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz:

 • Öncelikle dev at heykeli yapımında kullanılacak malzemeler yoğrulur. Malzeme türüne bağlı olarak elle veya makineyle yoğurma işlemi yapılabilir.
 • Bunun ardından yoğrulan malzeme yüksek ısıya tabi tutularak pişirilir. Pişirme işlemi sırasında heykelin daha sonra çatlamaması için hava almaması son derece önemlidir.
 • Ardından oyma ve yontma işlemleriyle heykele son şekli verilir.
 • Gerek duyulursa renklendirme için özel materyaller kullanılarak heykelin daha renkli ve eğlenceli bir görünüm kazanması sağlanabilir.

Ancak hemen vurgulayalım, bu sıraladığımız yapım aşamalarının bir kısmı geleneksel heykelcilik malzemeleri için geçerlidir. Gelin isterseniz öncelikle dev at heykeli yapımında kullanılacak malzemeler nelermiş buna göz atalım. Böylelikle modern yöntemlerin bize ne avantajlar getirdiğini daha kolay anlayabiliriz.

Dev At Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Dev at heykel yapımında kullanılacak malzemeler için çok sayıda seçenek bulunur. Kil, alçı, alüminyum, bakır, demir ve hatta altın gibi maden veya materyallerin hepsi ve daha fazlası heykel yapımında kullanılabilir. Ve aynı durum dev at heykelleri için de geçerlidir.

Yine de son yıllarda daha iyi bir alternatifin doğduğunu göz ardı etmemek gerekir. Strafor ve fiberglass gibi yeni nesil materyaller, bilhassa ebat açısından son derece büyük ve fazla materyal gerektiren dev at heykeli gibi projelerde değerli madenlerden çok daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Ayrıca tasarıma renk katmak ve uzun süre dayanıklı bir biçimde sergilemek bakımından da yeni nesil materyallerin daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Dev At Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev at heykel fiyatları için belirleyici olan faktörleri temel olarak 4 başlığa indirmek mümkündür. Bunlar; malzeme tercihi, işçilik kalitesi, kullanılacak malzeme miktarı ve el işçiliği mi yoksa kalıp üretim mi yapılacağı gibi başlıklarla özetlenebilir. Dev at heykelleri fiyat ve maliyetleri üzerinde etkili olduğunu söylediğimiz bu faktörleri şöyle açabiliriz:

 • Malzeme seçimi dev at heykel fiyatları üzerinde doğrudan etkili unsurlardandır. Değerli madenlerle yüksek ölçeklerde dev hayvan heykeli yapmak maliyeti ciddi oranda yükseltecektir. Bunun yerine fiberglass veya strafor gibi yeni malzemeler seçmek daha ekonomik bir çözümdür.
 • Dev hayvan heykelleri dekoratif heykel ve maketlere göre daha büyüktür. Bu da daha fazla malzeme kullanılacağı dolayısıyla daha fazla maliyet gerektirdiği anlamına gelir.
 • Hacmin büyümesi yalnızca malzeme sarfiyatı açısından önemli değildir. Dev hayvan heykel fiyatları açısından hacim büyüdükçe işçilik detaylarının da arttığını unutmamak gerekir.
 • Son olarak dev hayvan heykelleri için birden fazla heykel üretilecekse kalıplar kullanarak daha ekonomik çözümler bulmak mümkünken tek heykel üretiminde el işçiliği önem kazandığı için maliyetler ve fiyatlar artmaktadır.

İşlek Meydanlara Heybet Katan En Ünlü Dev At Heykelleri

Dünyanın farklı ülkelerinde rastlayabileceğimiz figürlerin başında gelen dev at heykelleri genellikle ülkenin veya kentin tarihine atıf yapacak şekilde tasarlanmakta ve buna uygun bölgelere yerleştirilmektedir. Dünya çapında en ünlü dev at heykelleri arasında sayabileceğimiz eserlerden bazıları şunlar:

 • Vahşi At Anıtı, Washington – ABD
 • Secretariat, Kentucky Horse Park – ABD
 • The Kelpies, Falkirk – Scotland
 • Wellington Dükü, Glasgow – İskoçya
 • Cengiz Han Heykeli, Ulan Batur – Moğolistan
 • Helios Atları, Londra – İngiltere
 • Mark Atları, Venedik – İtalya

Dev At Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda dünyanın en önemli dev at heykelleri ve at figürüne yer veren anıtlarını kısaca sıraladık. Bu örneklerden de görüldüğü üzere dev at heykel ve anıtları insanların binlerce yıldır yoldaşı olan atların birer sembol haline gelmesiyle tarihi olaylara gönderme yapmaktadır. Ancak elbette dev at heykellerinin kullanımını yalnızca bununla kısıtlayamayız.

Günümüzde eğitim kurumlarından kamu binalarına, sanat merkezlerinden şehir meydanlarına kadar pek çok alanda kullanılan dev at heykeli gibi figürler tamamen kent yaşamına renk katmak için tasarlanabildiği gibi belli bir markanın öne çıkmasını, değerlerini kalıcı olarak şehrin bir parçası haline getirmesini sağlamak için de kullanılabilmektedir.

Eğer siz de kentleriniz için dev at heykelleri için projelerinizi bizimle paylaşmak ve dev at heykel fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz sayfamız üzerinden bizimle hemen iletişime geçin! Kentinizi birlikte güzelleştirelim.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095