Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mitolojik Heykeller - Sanat ve Estetik Mitlerle Buluşuyor

Mitolojik Heykeller Nasıl Yapılır? Mitolojik Heykeller Nerelerde Kullanılır?

Her toplumun kendi kültürlerine özgü motiflerle süslenmiş anlatılarından mitler, mitolojiyi oluşturmuştur. Günümüze kadar nesilden nesile aktarılarak gelen hikayelerle süregelen bir mitoloji kültürü oluşmuştur. Mitolojik varlıkları konu alan dizi ve filmlerin de yaygınlaşmasıyla mitolojik heykeller ve maketlerin kullanım alanı artarak, toplum arasında yaygınlaşmıştır. Sokakları, parkları ve bahçeleri süsleyen birbirinden güzel mitolojik heykelleri aynı zamanda müzelerde de görmek mümkündür.Estetik duruşları ile herkesin beğenisini toplayan mitoloji heykelleri nasıl yapılır, yapımlarında hangi materyaller kullanılır ve mitolojik heykeller nerelerde kullanılır merak ediyorsanız gelin, Mitolojik heykeller nasıl bir üretim sürecinden geçiyormuş bir göz atalım…

Mitolojik Heykel Nasıl Yapılır?

Mitolojik heykeller ve modellerin yapım aşamasına hem geleneksel heykel üretimi yöntemleri hem de son dönemde pratikliği ile popülerleşmiş yeni teknikler kullanılmaktadır. Mitolojik heykel yapımı için kullanılan yöntemler eski zamanlardan günümüze çeşitlilik göstermiştir. El işçiliği ile yapılan heykeller sanat dalını en etkileyici biçimleri ile temsil ederken, günümüzde heykel yapımına ticari amaçlar da eklendiği için daha pratik ve hızlı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır.

Bu nedenle mitolojik heykel yapılırken yeni teknolojilerden bahsedilebilir. Dolayısıyla 3D yazıcılar ve CNC teknolojisi, 3 boyutlu mitolojik heykel yapımı için kullanılan yeni teknikler arasında sayılabilir.

Mitolojik Heykeller Nerelerde Kullanılır?

Görselliği ile herkesin beğenisini toplayan mitolojik heykellerin kullanım alanları bir hayli fazladır. Şehir içlerinde, şık binaların süslemelerinde, müzelerde, park ve bahçelerde kullanılan mitolojik heykeller aynı zamanda dizi ve film setlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Müzeler

Mitolojik heykelleri görebileceğiniz en önemli noktalardan bir tanesi tabii ki müzelerdir. Tarihin ünlü heykeltraşların elinden çıkmış mitolojik heykel modelleri ve farklı teknikler görmek istiyorsanız müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Ancak günümüzde müzeler, binalarının görselliği için de mitolojik heykel süslemelerini kullanmakta ve müzeye hoş bir hava katmayı amaçlamaktadırlar.

Sergi Alanları

Mitolojik heykellerin kullanıldığı alanlardan biri de sergi alanlarıdır. Eserlerini sergilemek isteyen sanatçılara şık ve dikkat çekici bir ortam sunmak için 3 boyutlu mitolojik heykeller ve maketlerin etkileyici görselliği de kullanılmaktadır.

Park ve Bahçeler

Park ve bahçelerde mitolojik heykel modelleri ve farklı konseptlere ait heykeller görmek mümkündür. Çevre planlamasında insanların ilgisini kapalı mekanlardan park ve bahçelere çekmek ve parkların görünümünü güzelleştirmek amacıyla 3 boyutlu mitolojik heykeller kullanılmaktadır.

Mizansen Çalışmaları

Mitolojik heykellerin en sık kullanıldığı alanlardan biri de mizansen çalışmalarıdır. Konu ve konsepte göre farklı materyallerden yapılmış ve farklı boyutlarda mitoloji heykelleri kullanılabilir.

Oteller ve Turizm Tesisleri

Mitoloji, dünya çapında ilgi çeken bir alan olduğundan; Yunan ve Mısır mitolojisi gibi özellikle oldukça fazla bilinirliğe sahip mitolojik anlatıların tasvirleri daha fazla insanı kendilerine çekmek için otel ve turizm tesislerinde kullanılır. Bu sayede oteller ve tesisler hem ilgi çekici hale getirilebilir hem de kaliteli bir görünüm vererek işletmenin tercih edilebilirliğini arttırır.

İç Mekan ve Bahçe Dekorasyonu

3 boyutlu mitolojik heykeller ve heykel çeşitlerinin  en sık karşımıza çıktığı alan iç mekan ve bahçe dekorasyonu için yapılan düzenlemeleridir. En çok tercih edilen dış mekan süslemeleri arasında yer alan heykel modelleri içinde mitolojik heykeller şık duruşları ile her zaman tercih edilir.

Film ve Dizi Çekimlerinde

Mitolojik heykeller ve maketlerin dizi ve film sektöründe kullanılması, kullanım alanını genişleten durumlardan biridir. 3 boyutlu mitolojik heykeller en fazla dizi ve film setlerinde kullanım amaçlı üretilmektedir. Dizinin konusuna ve anlatılan hikayeye göre ana unsurlar arasında yer alabilirken aynı zamanda arka plan dekoru olarak da kullanılabilir.

Mitolojik Heykeller Hangi Malzemeden Yapılır?

Mitolojik heykeller, eski çağlardan bu yana popülerliğini heykeltıraşlar arasında koruyan ve oldukça başarılı örneklerini görebileceğiniz eserlerdir. Mitolojik heykel yapımı için kullanılan malzemeler mermer ve taştır.

Mitolojik heykeller için kullanılan mermerlerin kaliteli olması, heykelinizin görselliği için oldukça önemlidir. Dokusu ve duruşunu etkileyecek bu kritere dikkat edildiği takdirde mermerden istediğiniz kadar mitolojik heykel modelleri yapabilirsiniz. Mermerleri daha sonra renklendirmek yaygın olarak kullanılmayan bri teknik olsa da isterseniz renklendirme işlemi de yapabilirsiniz.

En Ünlü Mitolojik Heykeller

Tarihin en eski sanatlarından biri olarak heykel yapımı ile insanlık, görsel açıdan en estetik eserleri kazanmıştır. Bakanın bir daha baktığı, insanların “bunları nasıl yapıyorlar” sorusunun aklından çıkaramadığı heykeller arasında en ünlüleri de oldukça eski zamanlardan günümüze kadar bir şekilde gelmeyi başaran 3 boyutlu mitolojik heykeller. Heykellerinin tekniği ve güzelliği ile kendilerini ve eserlerini dünyanın en iyileri listesine yazdırmayı başaran sanatçılar, mitolojik heykelleri ile beğenileri topluyor.

İşte dünyanın çeşitli bölgelerinde sergilenen en ünlü mitolojik heykeller;

Apollo and Daphne - Gian Lorenzo Bernini

1625 yılında Bernini tarafından yapılan heykel, roma’da bulunan Galleria Borghese’de sergilenmektedir. Apollo ve Daphne’nin hikayesini yansıtan heykel büyük ilgi görmekte ve mitolojik heykeller arasında en güzel örnekler arasında yer almaktadır.

Laocoön and His Son - Hagesandros, Polydoros ve Athanadoros

1506 yılında yapılan kazılar sonucunda Roma’da bulunmuş ve Vatikan’da sergilenmeye başlamıştır. Mermer heykel örneklerinin en güzellerinden biri olan heykel,de gerçek ölçülerde sergilenen insan figürleri yer almaktadır. İnce detaylarıyla beğenileri toplayan heykel en ünlü mitolojik heykeller arasında ilk sıralarda gelmektedir, ancak bazı kısımları eksiktir.

Latona and Her Children - William Henry Rinehart

Gök titanları olan Koios ve Phoebe’nin kızlarının tasvir edildiği heykelde, kucağında uyuyan bebekleri ile temsil edilen bir anne resmedilmiştir. Leona’nın, çocuklarına bakışı ve mermerin verdiği şefkat duygusu ile bu heykel oldukça beğeni toplamaktadır. Heykel, günümüzde Metropolitan Sanat merkezinde sergilenmektedir.

Semadirekli Nike

Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası olarak nitelendirilen Nike’nin heykeli, Semadirek Adası’nda 1863 yılında bulunmuştur. Kimin yaptığı bilinmemekle birlikte, heykelin başı ve kopan kolları yıllarca düzeltilmeye çalışılmış, ancak başarılı olunamamıştır. Semadirekli Nike heykeline bu kusur, ayrı bir güzellik katmaktadır.

Venüs de Milo – Antakyalı Alexandros

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’nde sergilenen Venüs de Milo heykeli, 1820 yılında Milos’ta bulunmuştur. Antakyalı Alexandros tarafından yapıldığına inanılan heykel keşfedildiğinde Fransız subayları arasında çıkan tartışma ile birlikte iki kolunu da kaybetmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Mitolojik Heykel Fiyatları Nelerdir?

Mitolojik heykel fiyatları üzerinde etkili olan bazı kriterler bulunmaktadır. Mitolojik heykel fiyatları, en temelde kullanılan materyalin türüne, projenin büyüklüğüne, heykelin gerektirdiği işçiliğe göre değişkenlik göstermektedir. Mitoloji heykeli fiyatları aynı zamanda kullanılan yönteme göre de farklılaşmaktadır.

Erlas olarak en kaliteli malzemeden yapılan mitolojik heykel modellerini en iyi mitolojik heykel fiyatları ile hizmetinize sunuyor, müşteri memnuniyetini önemsiyoruz. Bizimle iletişime geçerek mitolojik heykel fiyatları ve üretim süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095