Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mimari Tasarım - Özgün Mekanlar Yaratın!

Mimari Tasarımların Projeler Üzerindeki İşlevselliği

Mimari tasarım, günümüzde bir yapının, konutların, mekanın hatta yolların sıfırdan oluşturulma veya iyileştirilmeye yönelik yapılan çalışmalara denir. Bu tasarımların içinde mimarların yer aldığı gibi farklı mesleklerle ilgilenen insanlar da yer alabilir. Teknisyenler ve mühendisler bu sürecin en önemli elemanlarındandır.

Mimari tasarımı, işin estetikliğini, ekonomikliğini ve beraberinde birçok unsuru düşünerek ve bir araya getirerek oluşturma aşamasıdır. Mimari tasarım sürecinde ne kadar yaratıcılıkla ön planda olsa da teknik ve tasarım bilgisi olmadan yürütülmesi pek mümkün değildir. Bina, konut, iş yeri, kamu kurumları, AVM’ler, oyun parkları, tema parklar, bahçeler, yollar ve caddeler mimari tasarım sürecinde mimarların çalıştıkları konulardır. Mimari tasarım nasıl yapılır, neleri kapsar yakından bakalım…

Mimari Tasarım Nasıl Yapılır?

Mimari tasarımlar, mimari eğitimden sonra edinilen bilgilerin ve tecrübelerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan iştir. Mimar ve mühendis işbirliğiyle yapılan mimari tasarımlar, yeri geldiğinde bir dekorasyon ürünü için, yeri geldiğinde bir yapı projesi için hazırlanmaktadır. Bina tasarımı bunlara kıyasla daha özel ve özgündür. Mimarların kişisel becerilerini ve yaratıcılıklarını öne çıkarmaktadır.

Mimari tasarım nasıl yapılır sorusuna açıklık getirecek olursak, yönetim ve işleyiş açısından iki yöntemle cevap verebiliriz. Bunlardan biri analiz diğeri ise sentezdir. Mimari tasarımlarda analiz, yapılan bir projede çıkan problemi tespit etmektir. Mimari tasarımlarda sentez ise, çıkan problemi programlayarak çözüm odaklı çalışma sürecini ele almaktır. Yani mimari tasarımı yaparken önce problem analiz edilir ardından sentez aşaması uygulanır. Kısaca analizden sonra değerlendirme süreci başlar.

Teknik ve Ergonomik İşlevsellik Çok Önemli!

Mimari tasarımda teknik fonksiyonellik; sıhhi tesisattan kapıların tasarımına, merdivenlerin basamak sayısından rafların nasıl tasarlanacağına kadar tüm mimari süreci kapsamaktadır. Binanın taşıyıcı sistemlerini oluşturmak, duvarların yapısını ve malzemesini belirlemek bunlardan biridir. Ergonomik fonksiyonellikte ise kullanıcı deneyimine dayalı en iyi tasarımı yapmaktır. Günümüzde yapı marketlerinde satılan eşyaların ölçüleri standart olduğu için mimarların tasarladıkları mutfakları ve banyoları bu ölçülere uygun yapması gerekir. Örneğin davlumbaz alacak olan bir ev sahibi için ocak ile davlumbazın yerleştirileceği alanın mesafesi önemli olacaktır. Yanlış ölçüler alınan ürünlerden istenen verimi sağlamakta zorlanmaya neden olur.

Başarılı Bir Mimari Tasarım Nasıl Yapılır?

Başarılı bir mimari tasarım için çeşitli unsurların bir araya gelmesi gerekir. Bunlar;

  • Mimarın; şehircilik, ısıtma, havalandırma, aydınlatma, sıhhi tesisat konularda bilgi sahibi olması,
  • Mimari ekibin işbirliği içinde çalışması,
  • Binaların teknik ve estetik işlevselliğe uygun yapılması,
  • Mimarın yaratıcı olması ve tasarım kabiliyetinin iyi olması,
  • Coğrafi şartların göz önünde bulundurulması,
  • Müşteri beklentilerinin karşılanması,
  • Depreme dayanıklı bina yapmak,
  • Yapı maliyetlerini doğru planlamaktır.

Proje ve tasarım sürecinin etkin, verimli geçmesi ve etkin bir şekilde yönetilebilmesi ile başarılı bir mimari tasarım ve üretime imza atılmış olur.

Projelerinize Yaratıcılık ve Özgünlük Katarak Başarılı Bir Mimari Tasarıma İmza Atın!

Mimari tasarım süreci belirli faktörlere bağlı kalınarak yapılır. İyi ve başarılı bir mimari tasarımı için yapının iyi değerlendirilmesi, asıl taleplerin neler olduğu, mimarlık bilgisi ve tecrübe, ekonomik şartlar, estetik özellikler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

İyi bir mimari tasarımı için projenin başlangıcından itibaren bu faktörlere yer verilerek tasarım süreci değerlendirilmeli ona göre bir yol izlenmelidir. Mimari tasarım süreci bu faktörler baz alınarak devam edildiğinde problemler en aza indirilir ve istekler doğru karşılanmış olur. Bu da ortaya kaliteli ve başarılı mimari tasarımlar çıkarır. Her iş alanında olduğu gibi mimar tasarımı yaparken de projeyi etkileyecek tüm etkenler bilinmeli, doğru bir süreç hazırlanmalıdır. Gerisi tasarımcının yaratıcılığı ile oluşacaktır.

[widget-131]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095