Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mimari Tasarımlarda İşçiliğin Önemi

Yaratıcı ve Farklı Unsurları Bir Araya Getirin! Mimari Tasarımda İşçilik

Mimari tasarım, günlük hayatta karşımıza çıkan yapıların, mekanların, köprülerin, sarayların ve tüm mimari unsurların estetik, işlevsellik ve düzen algısına uygun olarak tasarlanmasıdır. Mimari tasarım sadece ev ve binalarda değil peyzajda, cadde ve sokak düzenlemelerinde, kamusal alanların oluşumunda, üretim sektörlerinde dahi kullanılmaktadır.

Mimari tasarımlarda, estetiklik ve görsel algı oldukça önemlidir. Yaratıcılığın ön plana çıktığı mimaride, tasarımdan sonra en kritik adım işçiliğin kalitesidir. Mimari tasarımda işçilik, planlanan ve hayal edilen görüntünün ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle el işçiliği ve diğer estetik işlerin baştan savma yapılmaması gerekir. Mimari tasarımda işçilik unsurları ve mimari işçilik standartları ile mimari tasarımcılık gereklerine yazımızda değindik…

İşçiliğin Mimari Tasarımdaki Değeri Nedir? Mimari Tasarımcılık İşçilikten Oluşur!

Mimari tasarımları etkileyen birçok faktör söz konusudur. Mimarın deneyimi, yapının işlevi, proje sahiplerinin talepleri, estetik unsurlar, yönetmelikler ve mevzuatlardır. Tüm bu unsurların içinde bir mimari çalışmanın başarılı olması için tasarımdaki işçiliğin birebir yansıtılması önemlidir. Yani mimari tasarımda işçilik yapının geleceğini belirleyen unsurdur.

Mimari işçilik yapılırken ilk olarak ekibin deneyimi ve bilgisi ön planda olacaktır. Tasarımın olması gerektiği gibi yansıtılması için çalışanların daha önce benzer projelerde görev almış olması avantajdır. Mimari tasarımda işçilik;

  • Projedeki unsurların gerçeğe taşınmasını sağlar.
  • Beğenilen ve ilgi gören mimari yapılar ortaya çıkarır.
  • Şehre değer katar.
  • Geçmişi yaşatırken kültürel değerleri geleceğe aktarmayı sağlar.
  • Geleneksel mimari unsurların yansıtılması açısından önemlidir.
  • İyi bir işçilik projeyi yapan firmanın marka değerini arttırır.
  • Mimari tasarımda işçilik ne kadar kaliteli olursa binanın kullanışlılığı bir o kadar artar.
  • Teknik ve ergonomik fonksiyonellikle birleşen estetik binalar, uzun süre ve farklı amaçlarla kullanılabilir.

İyi bir mimari tasarım işçiliği yanında; mimarın bilgili ve deneyimli olması, mimarın teknik ekibin yönetimini yapmada yeterli olması, işin teknik, estetik, işlevsel kurallara uygun yapılması, yaratıcı unsurlara sahip olması, çevresel ve bölgesel faktörlerin göz önünde bulundurulması, kullanıcının tasarıma katılımı olması, engellilere yönelik evrensel tasarım kurallarına uyulması, depreme dayanıklı tasarım yapılması, yapı maliyetine gereken önemin verilmesi gibi faktörlerden de etkilenmektedir. Mimari tasarım ve proje sürecinde bu unsurlarla bir bütündür. Mimari tasarımda işçilik bu unsurlarla ortaya çıkar.

Geleceğe Aktarılan Mimari Eserlerin Sırrı! Mimari İşçilik Kalite Demektir!

Mimari yapıların tasarımında, oran, orantı, ölçü, ölçek gibi kavramların önemiyle birlikte mimari işçilik değeri tartışılmaz bir gerçektir. Antik Yunan ve Roma mimarisinden kalan, klasik Fransız ve İtalyan üslubuna sahip binalar günümüzde de değerini koruyorsa bunun en büyük nedeni mimari işçilik açısından mükemmel olmalarıdır. Bu nedenle mimari işçilik halen mimarların ve proje sahiplerinin gündeminde olması gereken bir konudur. Klasik ve kolay modern mimari unsurların yerine yapımı uzun süren ancak kıymeti daha fazla olan tasarım binalarının yapılması gerekir.

Mimarlık tarihi boyunca, estetik kaygılarla yapılan binaların yanında inşaat teknolojisi ve malzeme kalitesiyle modern yapılar da hayatımızda yer almıştır. Olması gereken mimari işçilik katılarak global tasarım ve inşa standartlarının uygulanmasıdır. Böylece ortaya daha güzel ve kullanışlı yapılar çıkabilir. Mimari tasarımda işçilik değeri ve mimari tasarım süreçleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

[widget-131]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095