Teklif Al
Teklif Al +902122826095
Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dinlenme Alanı Tasarımı - Açık ve Kapalı Mekanlarda Konfor

Boş Vakitlerinizi Değerlendirmenin Yolu!

Dinlenme alanı nedir sorunuza en açıklayıcı şekilde, boş vakitleri değerlendirmek adına, insanların dinledikleri veya yatkın oldukları aktiviteleri gerçekleştireceği yerler diyebiliriz. Dinlenme alanı bir diğer adıyla da rekreasyon alanı olarak adlandırılmaktadır. Dinlenme alanları, kelime anlamı olarak insanların dinleneceği ve vakit geçirebileceği yerlerin tanımıyken, rekreasyon alanı için verilen tanım yenilenme ve yeniden yapılanma anlamına gelmektedir.

Dinlenme alanı, insanların boş vakitlerinde spor, etkinlik, eğlence, piknik, çocuk bahçeleri, gezi yerleri vb. alanlarda faaliyet gösterebilmesi için yapılmıştır. Buna göre rekreasyon alanı toplum için yapılmış ve herkese hitap eden yerlerdir.

Rekreasyon Alanı Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Rekreasyon alanı yani dinlenme alanları, toplumun her kesimine hitap ettiği için, içerisinde tüm etkinlikleri barındıracak nitelikte olmalıdır. Planlama aşamasında yapılan tasarım buna bağlı kalınarak yapılmalıdır. Dinlenme alanları, günlük kullanıma uygun ve yapı izni olmayan yerlerde yapılmaktadır.

Rekreasyon alanı için belirlenen ilk kriter neredeyse tamamı yeşil alanlar üzerine kurulmasıdır. Rekreasyon alan tasarımı, ihtiyaç olan yeşil alan üzerindeki tüm etkinliklerin tamamını kapsar. Yani, etkinlik alanları gibi, düğün salonu, çay bahçesi ve restoran gibi yapılarda rekreasyon alan tasarımı içinde yer almaktadır. İnsanlar imar planlamasına göre yapılmış ve ruhsat izni verilen tüm dinlenme alanları için başvuru yapılabilir. Onaylanma durumu sonrasında yapılacak çay bahçesi veya düğün salonu gibi yapılar için de rekreasyon alan tasarımına dahil olmaktadır. Rekreasyon alan tasarımı projesinde belirli kriterler bilinerek çizilmelidir. Bu kriterler, dinlenme alanının tamamı, gezinti yapılacak yerler, aktivite yapılacak yerler, bisiklet yolları, piknik yapılacak yerler, çocukların eğlenebildiği şekilde rekreasyon alan tasarımı proje aşamasındayken bunlara yer verilmelidir.

Rekreasyon alan tasarımı için önemli olan unsurlardan biri de yapılacak olan alanların rüzgâra karşı dayanıklı ve gölgelikli yerleri olacak şekilde yapılmalıdır. Dinlenme alanları belirli bir çerçeve de değerlendirilse de rekreasyon alanı için durum biraz daha farklıdır. Rekreasyonun temel amacı, insanları mutlu edecek, haz almasını sağlayacak, enerji kazandıracak faaliyetlerin tamamını kapsar. Yani sadece dinlenme alanlarındaki koşullar değil, bir başka yer de bireyin kendisini iyi hissetmesini sağlayacak aktiviteleri kapsamaktadır. Yani boş bir zamanda yapılan etkinliklerin dışındaki her şey de rekreasyon tanımını desteklemektedir.

Dinlenme Alanlarında Neler Olmalıdır?

Kamusal alanlar olan bahçe ve parklarda, şirketlerin ya da otellerin lobilerinde, hastane ve eğitim merkezlerinde, müze ve sergi alanlarında dinlenme bölümleri mutlaka olmalıdır. Dinlenme alanlarında ise banklar ya da oturma bölümleri, masa ve sandalyeler, güneşlikler gibi unsurlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle dinlenme alanı tasarımı yapılırken alanın büyüklüğüne ve fiziki koşullarına uygun olarak oturma alanları, bank ya da koltuklar olmalı, açık hava bölümlerinde ise hava şartlarından korunmayı sağlayacak gölgelik alanlar yapılmalı, çöp konteynerleri, çocuklar için oyun alanları düzenlenmelidir. Dinlenme alanlarında sosyal ihtiyaçların tamamı düşünülerek tasarım yapılmalıdır.

Rekreasyon Alanları İhtiyaç Dışındaki Her Türlü Faaliyetlere De Açıktır!

Dinlenme alanları genel olarak insanların kendilerini iyi hissetmesini sağlayacak alanlardan oluşmaktadır. Gündelik hayattan biraz uzakta, yeşil yerler üzerinde hem sevdikleri hem de çocuklarıyla bir arada güzel vakit geçireceği yerlerdir. Buna ek olarak dinlenme alanına eklenen düğün salonları ve restoranlar da dahildir.

Dinlenme alanlarına son zamanlarda eklenen spor faaliyetleri ile ilgisi olan her kesimin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Tenis, yüzme, golf ve otokros gibi tüm spor etkinlikleri de eklenmiştir. Yani dinlenme alanı dahilinde, güzel ve verimli vakit geçirebileceğiniz gibi, sevdiğiniz sportif faaliyetleri de gerçekleştirme imkânınız vardır.

[widget-129]

Yorum Yap