Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dinlenme Alanı Tasarımı - Açık ve Kapalı Mekanlarda Konfor

Boş Vakitlerinizi Değerlendirmenin Yolu! Dinlenme Alanı Tasarımı

Dinlenme alanı nedir sorunuza yanıt olarak; park, bahçe, hastane ya da kamu alanlarında insanların dinlenmeleri için ayrılan mekanlardır diyebiliriz. Dinlenme alanı bir diğer adıyla da rekreasyon alanı olarak adlandırılmaktadır. Dinlenme alanları, kelime anlamı olarak insanların dinleneceği ve vakit geçirebileceği yerlerin tanımıyken, rekreasyon alanı için verilen tanım yenilenme ve yeniden yapılanma anlamına gelmektedir.

Dinlenme alanı, insanların boş vakitlerinde spor, etkinlik, eğlence, piknik, çocuk bahçeleri, gezi yerleri vb. alanlarda faaliyet gösterebilmesi için yapılmıştır. Dinlenme alanı nedir, dinlenme alanı tasarımı nasıl yapılır, rekreasyon alanı yapılırken nelere dikkat edilir, yazımızın devamında...

Rekreasyon Alanı Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Rekreasyon alanı yani dinlenme alanları, toplumun her kesimine hitap ettiği için, tüm etkinlikleri barındıracak nitelikte olmalıdır. Planlama aşamasında yapılan tasarım buna bağlı kalınarak yapılmalıdır. Dinlenme alanları, günlük kullanıma uygun bir şekilde tasarlanmalıdır.

Rekreasyon alanı için belirlenen ilk kriter yeşil alanlar üzerine ve doğa içinde kurulması yönündedir. Rekreasyon alan tasarımı, ihtiyaç olan yeşil alan üzerindeki tüm etkinliklerin tamamını kapsar. Yani, etkinlik alanları gibi, düğün salonu, çay bahçesi ve restoran gibi yapılarda rekreasyon alan tasarımı içinde yer almaktadır. İnsanlar imar planlamasına göre yapılmış ve ruhsat izni verilen tüm alanlarda, dinlenme alanı yaptırmak için başvuruda bulunabilir. Onaylanma durumu sonrasında yapılacak çay bahçesi veya düğün salonu gibi yapılar da rekreasyon alanı kategorisine dahil olmaktadır. Rekreasyon alanı tasarımı projesinde belirli kriterler bilinerek çizilmelidir. Bu kriterler, dinlenme alanının tamamı, gezinti yapılacak yerler, aktivite yapılacak yerler, bisiklet yolları, piknik yapılacak yerler, çocukların eğlenebildiği şekilde rekreasyon alan tasarımı proje aşamasındayken bunlara yer verilmelidir.

Rekreasyon alanı tasarımı için önemli olan unsurlardan biri de mekanın hava koşullarından kötü etkilenmeyecek bir konumda olmasıdır. Dinlenme alanları hemen her yere yapılabilse de rekreasyon alanı için durum biraz daha farklıdır. Rekreasyonun temel amacı, insanları mutlu edecek, haz almasını sağlayacak, enerji kazandıracak faaliyetlerin yapılmasını kolaylaştırmaktır. Yani sadece dinlenme alanlarındaki koşullar değil sadece rekreasyon alanına özel koşullar da sağlanmalıdır.

Dinlenme Alanlarında Neler Olmalıdır?

Kamusal alanlar olan bahçe ve parklarda, şirketlerin ya da otellerin lobilerinde, hastane ve eğitim merkezlerinde, müze ve sergi alanlarında dinlenme bölümleri mutlaka olmalıdır. Dinlenme alanlarında ise banklar ya da oturma bölümleri, masa ve sandalyeler, güneşlikler gibi unsurlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle dinlenme alanı tasarımı yapılırken alanın büyüklüğüne ve fiziki koşullarına uygun olarak oturma alanları, bank ya da koltuklar olmalı, açık hava bölümlerinde ise hava şartlarından korunmayı sağlayacak gölgelik alanlar yapılmalı, çöp konteynerleri, çocuklar için oyun alanları düzenlenmelidir. Dinlenme alanlarında sosyal ihtiyaçların tamamı düşünülerek tasarım yapılmalıdır.

Rekreasyon Alanları İhtiyaç Dışındaki Her Türlü Faaliyetlere De Açıktır!

Dinlenme alanları genel olarak insanların kendilerini iyi hissetmesini sağlayacak alanlardan oluşmaktadır. Gündelik hayattan biraz uzakta, ağaçlık alanlar içinde yer almalı, insanların hem sevdikleri hem de çocuklarıyla bir arada güzel vakit geçirmelerini sağlamalıdır. 

Dinlenme alanı kapsamına son zamanlarda spor faaliyetleri eklenmesiyle her kesimin dikkati çekilmeye başlanmıştır. Tenis, yüzme, golf ve otokros gibi tüm spor etkinlikleri de dinlenme alanı içerisine eklenmiştir. Dinlenme alanı nasıl yapılır, dinlenme alanları neleri kapsar diyorsanız ve özel projeleriniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095