Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Türkiye’de Heykel Sanatının Gelişmememe Nedenleri – Heykel Faciaları

Görsel Zevki Hiçe Sayan Tasarımlar!

Türkiye’de heykelciliğin gelişimi Osmanlı’dan bu yana ilerleme hızı olarak çok azdır. Günümüze gelmeden önce Osmanlı zamanında heykelciliğin gelişmeme sebeplerinden biri de inançtı. Padişahların ve saray halkının inançlarına göre işlevi olmayan anıtlar ya da heykellerin yapılması pek de hoş karşılanmazdı. Bu yüzden sürekli olarak çeşme yapılmaktaydı. Bu dönemlerde figüratif heykel olarak sayılabilecek ilk heykel ise 1872 yılında yapılan atlı Abdülaziz heykeli olmuştur.

Cumhuriyet döneminde ise başka ülkelerden heykeltıraşlara yaptırılan Sarayburnu atatürk anıtı heykelciliğin ülkede yayılması için önemli bir adım olmuştur. 1950’lerden itibaren heykel sanatında gelişme kaydeden Türkiye, farklı ülkelerden heykeltıraşlara heykel yaptırsa da ülkenin heykel sanatına adapte olması için önemli adımlar attığı bir dönem yaşamıştır.

Günümüzde ise heykelcilik oldukça yaygın bir sanat dalı olmaya başlamıştır. Markaların reklam stratejileri için kullandığı heykeller, anıt heykeller, sebze ve meyve heykelleri gibi akla gelebilecek her figürün heykeli yapılmaktadır. Fakat bu kadar fazla heykel yapılması ve herkes tarafından deneniyor olması da bazı sorunlara yol açmıştır. Türkiye’de sokaklarda, yollarda, eğitim kurumlarında, müzelerde ya da şehir meydanlarında gördüğümüz her heykel kaliteli ve özenle yapılmış tasarımlarla üretilmemiştir. Hatta bazen gülünç bile gelen heykeller şehir meydanlarında herkes tarafından görülen yerlerde sergilenmektedir. Bu durum Türkiye’de neden heykelcilik gelişmedi? Sorularını da beraberinde getirmektedir.

Türkiye’nin Heykelle İmtihanı

Türkiye’de heykelcilik konusu gündeme geldiğinde ilk olarak şehir heykelleri akla gelir. 81 il ile özdeşleşen her biri farklı ve özgün olan şehir sembolleri, her şehirde güzel heykellerin karşımıza çıkması isteğini doğurur. Fakat bazı şehirlerde var olan heykel tasarımlarının ve heykel malzemesinin komik ve kalitesiz olduğunu fotoğraflarından bile anlarız. Bu kalitesiz ve acayip heykellerin kalabalık şehir meydanlarında yer alması bile ülkemizde icra edilen heykel sanatının temsili açısından çok üzücü bir durumdur.

Şehir heykellerinin yanında markaların reklamlarını yaptığı ürün heykelleri de her heykeltıraş tarafından kaliteli işçilik gösterilerek yapılmamaktadır. Sokaklarda ya da kalabalık şehir meydanlarında rastladığımız son derece kötü ürün reklam heykelleri, hem şehrin görselini hem de insanların göz zevkini bozmaktadır.

Kötü heykel tasarımlarının sebepleri sıralanacak olursa;

  • Şehre ya da konulacak ortama uygun olmayan hatalı tasarımlar
  • Vizyonsuzluk
  • Kullanılan malzemelerin kalitesizliği
  • İşçiliğin kalitesiz olması ve özenilmeden yapılması
  • Dış mekan için kullanılan malzeme türünün sağlam olmaması
  • Heykelden anlamayan ve görsel algısı zayıf ekiplere ya da kişilere yaptırılması

Gibi nedenler sıralanabilir. Türkiye’de heykelciliğin gelişmemesinin nedenleri sorusunun cevapları niteliğinde olan bahsi geçen maddeler ülkenin görselliğine büyük zarar vermektedir. Şehir ve ürün heykelleri başta olmak üzere heykel yaptırmak isteyen belediye ya da markaların, öncelikle bu işi kaliteli yapan ve doğru malzemeler ile heykel sanatını icra eden Türkiye’deki sayılı ve kaliteli heykelcilik firmaları ile çalışması gerekmektedir.

En Kaliteli Heykel Modelleri İçin Erlas Global!

36 yılı aşkın süredir başta İstanbul olmak üzere heykel yaptırmak isteyen tüm marka, firma ve kişilere kaliteli heykelciğimizi gösterdik! Siz de kendinizi en iyi anlatacağınız projelerinizin kalitesini gösterebileceğiniz heykeller yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095