Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tarihin Önemli İsimlerinin Heykelleri Nerededir?

Tarihin En Önemli Mucitleri: Akılda Kalan En Önemli Kimlikler

Tarihi kişilerin heykelleri, bu önemli şahsiyetlerin gelecek nesillere tanıtılması ve unutulmaması için yapılmaktadır. Bir meydanda anıt şeklinde ya da bir müzede büst olarak karşımıza çıkabilir. Şehirlerin en önemli noktalarında da yer alabilir.

Tarihi kişilerin heykelleri bugün müzelerde yer alsa bile müze dışında, sergilendiği birçok şehir, birçok alan, birçok ülke vardır. Heykel firmaları tarafından üretilen tarihi heykeller; Atatürk heykelleri, anıtlar, büstler, rölyefler şeklinde karşımıza çıkabilir. Farklı boyutlarda, malzemede ve temada üretilen tarihi kişilerin heykelleri ile ilgili detaylı bilgi yazımızda...

Mustafa Kemal Atatürk

Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüzde hemen her yerde, her alanda, parklarda, meydanlarda heykeline rastlanmaktadır. Türkiye’de asıl heykel anlayışı Atatürk ile başlamıştır. Tarihi kişilerin heykelleri arasında Atatürk heykelleri sadece ülkemizde değil farklı birçok ülkede de yer almaktadır. İlk Atatürk heykeli ise 23 Ağustos 1926 yılında Sarayburnu’nda dikilmiştir. Tarihin önemli heykelleri arasında yer alan Atatürk’ün ilk heykeli Avusturyalı bir heykeltıraşa, İstanbul Belediyesi kapsamında yaptırılmıştır. O Tarihte başlayan ve devam edilmesi sağlanan tarihi heykeller zamanla her alana yayılmaya başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün savaşları, zaferleri ve başarılarını aynı zamanda tarihteki önemini vurgulayan her alanda hem şehrin sembolü hem de ülkemizi yansıtan her tarzda heykelleri yapılmıştır. Bunun yanı sıra en önemli olaylardan biri de ilk yapılan tarihi heykel olarak ‘’ Anıt Eser’’ adı altında tescillenmiştir.

Tarihi kişilerin heykelleri dediğimizde ilk aklımıza gelen Atatürk heykelleri olduğu için heykel firmalarının hepsi Atatürk heykeli üretmektedir. Tarihi heykeller yapan firmalar, Atatürk için daha özenli çalışmalara imza atmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un Fethi ile adını tarihe altın harflerle yazdıran bir padişahtır. Tarihi heykeller arasında Fatih Sultan Mehmet heykeli ise Edirne’de yer almaktadır. Birçok müzede heykeli olan padişahın, Edirne’de doğup büyümesinin yanı sıra İstanbul’un Fethi’ni orada planlamasının bunda etkisi vardır. Tüm bunlarla birlikte tarihin önemli heykelleri alanında, Edirne Selimiye’de büyük bir meydanda heykeli yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in heykeli İstanbul ve çeşitli şehirlerimizde farklı sanatçıların elinden değişik üsluplarla yapılmıştır.

Nikola Tesla

Tarihi kişilerin heykelleri arasında en çok yapılan heykellerden biri de Nikola Tesla heykelidir. Nikola Tesla, hayatı boyunca yaptığı icatlar ile hala adından söz ettirmektedir. Amerikalı mucit olan Tesla, fizikçi ve aynı zamanda elektrofizik uzmanıdır. Tarihi heykeller arasında elbette Tesla’nın da görsel olarak başarılı bir şekilde tasarlanmış heykeli bulunmaktadır. Nikola Tesla özelikle 1884 yılında New York’a taşınmasıyla birlikte başladığı çalışmalarla elektrik keşfini yönlendirmesiyle birlikte, alternatif akım sistemini geliştirmiştir. Bu akımın zamanla yayılmasıyla birlikte elektrik devrini adeta ikiye ayırmıştır. Bunun devamı ile enerjinin kablosuz olarak iletilmesini de sağlamıştır. Bu denli bir mucidin, Kuzey Amerika’da yer alan Niagara Şelalesi’nin arka kısmında bulunan dev heykeli, tarihin önemli heykelleri arasında yerini almıştır.

Mimar Sinan

Türk mimarlık tarihinin en önemli ismi olan Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim dönemindeyken İstanbul’a getirilmesi ile birlikte yetenekleri keşfedilen bir isimdir. Tarihin önemli heykelleri arasında ismi olan Mimar Sinan’ın başarısı halen konuşulmaktadır. Ufak yaşta başlayan başarısının ilk imzasını Süleymaniye Camii’nin inşasını yapmasıyla atmıştır. Ustalık eseri ise Selimiye Camii’dir. Bunun yanında, yaptığı camiler, medreseler, saraylar, köprüler ve hamamlar ile de güzel eserler ortaya çıkartmıştır. Tarihi kişilerin heykelleri gibi onun da heykeli birçok müzede yer alsa da en güzel heykellerinden biri Ankara’da sergilenmektedir. Bu heykel Ankara’da bir fakültenin içinde, Mimar Sinan Anıtı olarak, tarihi heykel kapsamındadır.

Büyük İskender

İskender, asıl adıyla Makedonyalı III. Aleksandros, Yunan Makedonya krallığının kralıydı. 20 yaşında babasının yerine geçen İskender, dünyanın gördüğü en büyük komutanlardan ve liderlerden biriydi. Dünyanın çoğu bölgesini fetheden İskender’in farklı boyutlarda ve kompozisyonlarda heykelleri bulunmaktadır. Son olarak 2011’de Üsküp şehir merkezinin tam göbeğindeki Makedonya Meydanı’na İskender’in heykeli dikildi. İskender’in at üzerinde kılıcını göğe kaldırdığı Büyük İskender Heykeli yaklaşık 15 metre uzunluğundadır. Yolunuz Makedonya’ya düşerse bu eşsiz heykeli görebilirsiniz.

Tarihi heykeller yapan firmalar özellikle Büyük İskender heykeli de yaparak müzeler ve meydanlar için çözümler sunmaktadır. 

Sultan Abdülaziz

İlk Osmanlı padişahı heykeli 1872 yılında, Sultan Abdülaziz’in olarak yapılmıştır. Tarihi kişilerin heykelleri arasında yer alan bu heykel, İngiliz bir heykeltıraşa yaptırılmıştır. Tarihi bir heykel olarak anılan bu heykel bronz görünümdedir. Sultan Abdülaziz’in tarihin önemli heykelleri arasında yer almasını etkin kılan tasarlanan heykelidir. At üstünde olan bu heykel aslında o dönemi en iyi şekilde yansıtmaya yönelik yapılmıştır. Çünkü bu heykel Abdülaziz’in iktidarını göstermek ve görselleştirmek amacıyla yaptırdığı bir heykeldir. Ancak tarihi heykeller arasında olan bu heykel, halkın tepki göstereceği düşünüldüğü için bir meydan yerine, Beylerbeyi Sarayı’nın içine yaptırılmıştır. Bu tarihi heykel, Abdülaziz’in tahttan indirilmesinin ardından Abdülmecid Efendi Köşkü’ne, sonrasında Topkapı Sarayı’na götürülmüştür. Günümüzde ise son olarak tarihi kişilerin heykelleri arasında farklı bir konumda olan Abdülaziz’in heykeli Beylerbeyi Saray Müzesi’nde sergilenmektedir.

Tarihi kişilerin heykelleri listemiz elbette bununla sınırlı değildir. Bu listeye eklenecek bir sürü tarihi figür yer alabilir. Tarihe damga vurmuş önemli şahsiyetler, heykelleri ile yaşamaya devam etmektedir. Eğer fırsatınız varsa bu kişilerin heykellerini yerinde görmenizi tavsiye ederiz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095