Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Strafor Heykel Mi Fiberglass Heykel Mi?

Dayanıklı ve Uzun Ömürlü Bir Kullanım İçin Hangisi En İyisi? Strafor Heykel Mi Fiberglass Heykel Mi?

Strafor heykel mi fiberglass heykel mi sorunuza yanıt vermeden önce strafor ve fiberglass nedir, ne işe yarar biraz bahsedelim. Strafor, genellikle çatılarda ve duvarlarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılan bir malzemedir. Straforun en önemli özelliği petrolden üretilmiş olmasıdır. İnşaat ve paketleme sektöründe tercih edilen strafor, sertleştirilerek heykel ve dekoratif ürünler yapımında da kullanılır. Cam elyafı ya da bir diğer adıyla fiberglass ise silisli kum, kireç taşı, asit borik, alüminyum ve magnezyum karışımıyla elde edilen cam ipliğidir. Cam elyafı, çok ince cam tellerden üretilen bir malzemedir. İnşaat ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan fiberglass, birçok plastik üründe güçlendirici olarak da kullanılır.

Heykel, genel olarak kil, mermer, ahşap gibi malzemelerden yapılsa da son yıllarda fiberglass ve strafor heykeller de tercih edilmeye başlandı. Peki heykel yapımında strafor mu fiberglass mı daha avantajlı? Hangisi daha dayanıklı? Yakından bakmaya ne dersiniz?

Strafor ve Fiberglass Heykel Farkı

Eps ve xps olarak 2 çeşit üretilen strafor, kapalı gözenekli, polistren taneciklerin şişirilmesi ve birbirine yapılması yolu ile üretilen ve %98′ i hareketsiz kuru havadan oluşan bir malzemedir. Strafor heykel, rölyef ve büst üretimi için rahatlıkla kullanılabilir. İstenilen renge boyanabilen straforlar heykel dışında maskot, ürün maketleri, 3 boyutlu figürler ve kabartmalar için de tercih edilir.

Fiberglass heykel malzemesi ise daha çok yüksek dayanıklılığı nedeniyle kullanılır. Neden fiberglass sorusunun bir diğer cevabı da hafif olması ve tasarım esnekliğidir. Hafif olmaları nedeni ile uygulama sırasında kolaylık sağlamaktadır. Strafor ve fiberglass farkı ve heykellerde bu malzemelerin kullanımı hakkında değerlendirme yapacak olursak;

  • Strafor kırılgan değildir, basınca dayanıklıdır. Fiberglass çeliğe göre 4 kat daha fazla çekme dayanımına sahiptir.
  • Strafor heykel yüksek basınca karşı dayanıklıdır. Fiberglassın da şekli bozulmaz ve darbelere direnç gösterir.
  • Straforun kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır. Fiberglass heykel için de aynı şeyi söylemek mümkündür.
  • Strafor heykel su geçirmez. Fiberglassın da sıvı geçirgenliği yoktur.
  • Strafor çevre dostu bir malzemedir ve ozon tabakasına zarar vermez. Fiberglass da çevreye ve sağlığa dost bir malzemedir ve her alanda kullanılabilir.
  • Strafor heykel uzun ömürlüdür. Fiberglass heykeller de dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlüdür.
  • Strafor fiberglassa nazaran daha ekonomiktir.
  • Fiberglass heykellerin korozyona daha dayanıklı olduğu söylenebilir.
  • Strafor ve fiberglass heykeller farklı şekillerde ve renklerde üretilmeye uygundur.

Strafor heykel mi fiberglass heykel mi diye düşünenler için genel olarak özelliklerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz. Fiberglass heykel ve strafor heykel arasında seçim yapacak olanların kullanım alanı, maliyet ve heykelin boyutuna göre karar vermeleri daha doğru olur. Fiberglass dayanıklılığı ile ön plana çıktığı için bir nebze daha çok tercih edilebilir.

Strafor Fiberglass Arasındaki Fark Seçiminizi Yapmanızı Sağlayacak!

Strafor heykel mi fiberglass heykel mi dediğimizde fiberglassın dayanıklılığı ön plana çıkıyor. Cam elyafı oldukça sağlam, yanmaz, emici olmayan, çekme ve gerilmeye dayanıklı bir ipliktir. Yüksek mekanik dayanıklılığı olan fiberglass, kireçlenme, paslanma vb. korozyonlara ve bozulmaya karşı dirençlidir. Hava sıcaklıklarından ve dış ortam şartlarından etkilenmez. Aynı özellikler strafor heykel için de geçerlidir ancak cam elyafın gücü her zaman bir adım önde olacaktır. Aynı zamanda fiberglas ürünleri çatlama, genişleme, bükülme, bölünme ve aşınma yapmaz. Strafor da çizilmelere dirençlidir, sert ve nemli iklim bölgelerinde de rahatça kullanılmaktadır.

Isı yalıtımı ile dikkat çeken strafor ve yüksek dayanıklılığı ile bilinen fiberglass arasında seçim yapmak için heykel üreticilerinden bilgi alabilirsiniz. Strafor heykel mi fiberglass heykel mi kararınızı verebilirsiniz. İki malzemeden de üretilen heykeller sizi pişman etmeyecek…

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095