Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Şehir Heykelleri ve Anıtları –Görenleri Hayran Bırakan Şehir Heykelleri!

Eşsiz Tasarımlarla Şehir Heykelleri!

Her şehrin kültürel değerlerini temsil eden bir unsur vardır. Bazı şehirler meyveleriyle bazı şehirler tarihi binalarıyla bazı şehirler ise geçmişte kazanılmış zaferleri ile ünlüdür. Şehir heykelleri ve anıtları tam da bu noktada kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak ve kentin ziyaretçilerini artırarak turizme katkıda bulunmak isteyen müze ve belediyelerin yaptırmayı sıklıkla tercih ettiği eserlerdendir.

Şehirlerin adeta kimliğini oluşturan şehir heykelleri ve şehir anıtları tarihi olayların, kültürel birikimin somut bir örneğidir. Bu sebeple özellikle belediyeler şehrin en kalabalık ve ziyaretçi çeken noktalarına şehir heykelleri ve şehir anıtları yaptırmaya özen gösterir. Peki şehir heykelleri ve anıtlar nasıl yapılır hiç düşündünüz mü? Gelin, birlikte şehir heykelleri ve anıtlarının yapım aşamasını takip ederek şehir anıtları ve heykelleri nasıl yapılır öğrenelim…

Şehir Heykelleri ve Anıtları Nasıl Yapılır? – Şehir Heykeli Yapımı

Şehir heykelleri, son yıllarda dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasıyla dikkat çeken strafor ve fiberglass gibi malzemelerden yapılır. Belediyelerin ve müzelerin sıklıkla tercih ettiği malzemelerden strafor; dış mekan şartlarına yüksek dayanıklılık gösteren ve su geçirmeyen bir materyaldir. Fiberglass ise yine aynı şekilde zorlu hava şartlarına ve dışarıya uyum gösteren bir malzemedir. 

Bu malzemeler yeni teknoloji ve makineler sayesinde işlenerek kalıplara dökülür ve heykel yapımı bu şekilde başlar. Döküm yönteminde malzemeler eritilerek döküm sıcaklığına ulaştırılır, sonrasında donan malzeme soğumaya bırakılır. Bu esnada heykeli yapılacak simgenin şekli çıkarılmaya başlanır. Sonrasında eğer üstü kapalı döküm yöntemi tercih edildiyse kabın üstündeki kapak çıkarılır üstü açık döküm yöntemi tercih edildiyse de şekil verilmeye devam edilir.

Bunun yanında el işçiliği ile kalay, bakır, tunç, kil gibi malzemelerden de yapılan şehir heykelleri mevcuttur. Fakat bu şehir heykelleri strafor ve fiberglass malzemelerinden üretilmiş heykellere göre daha kısa ömürlüdür.

Şehir Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Şehir heykeli ve şehir anıtları yapımında kullanılacak malzemeler için çok sayıda seçenek bulunur. Kil, alçı, alüminyum, bakır, kalay, tunç demir ve hatta altın gibi maden veya materyallerin hepsi ve daha fazlası heykel yapımında kullanılabilir.

Yine de son yıllarda yukarıda da bahsettiğimiz gibi strafor ve fiberglass malzemelerinin popülerlik kazanmasını da göz ardı etmemek gerekir. Strafor ve fiberglass gibi yeni nesil materyaller, özellikle boyut açısından son derece büyük ve fazla materyal gerektiren şehir heykeli gibi projelerde değerli madenlerden çok daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır.

Şehir Heykelleri ve Şehir Anıtları Nerelerde Kullanılır?

Şehir heykelleri ve şehir anıtları kalabalık şehir meydanlarında, müzelerde, kamu alanlarında, parklarda ve bahçelerde yani insanların ziyaret edebileceği her alanda kullanılır. Şehir heykelleri görsel bir şölen yaşatmanın dışında o şehri tanımanızı sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Kültürel Değerlerin Somut Şekli Şehir Heykelleri!

Ülkemizde ve dünyada bulunduğu şehrin tarihini yansıtan şehir heykelleri ve şehir anıtları pek çok ülkeden ziyaretçi almaktadır. Ülkemizdeki en ünlü şehir heykelleri arasında sayabileceğimiz eserlerden bazıları:

  • İzmir Kulesi
  • Diyarbakır Karpuz Heykeli
  • Samsun Yumurta Topuk Ayakkabı Heykeli
  • Rize Çay Bardağı Heykeli

Şehir Heykelleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Şehir heykeli fiyatları için belirleyici olan faktörlerden;  malzeme türü, işçilik, makine mi yoksa el ile mi yapılacağı gibi unsurlar dev keçi heykeli fiyatlarının belirlenmesi konusunda oldukça önem taşır. Şehir heykelleri fiyatlarını etkileyen faktörler şu şekilde açıklanabilir:

  • Değerli madenler, kil alüminyum gibi maliyeti yüksek malzemelerin yanında strafor ya da fiberglass gibi hem rengi solmayan ve uzun hem de uygun fiyatlı malzeme kullanımı şehir heykel fiyatlarını doğrudan etkiler.
  • El işçiliği ile üretilen şehir heykelleri yeni teknolojiler ile üretilen şehir heykellerine göre daha maliyetlidir bu sebeple geleneksel yöntemlere göre yapılan şehir heykeli fiyatları fabrika üretimi heykel fiyatlarından çok daha pahalı bir seçimdir.

Eğer siz de markanızı bilinirliğini artırmak ve hem uygun fiyatlı hem de kaliteli işler yapmak istiyorsanız şehir heykeli fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz! Şehri en iyi şekilde tanıtmak için Erlas Global ile çalışın!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095