Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Heykel Üretimi Nasıl Yapılır?

Heykel Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Heykel, insanların elleriyle yaptığı üç boyutlu eserlerin adıdır. Heykel, kil, alçı, bronz, taş, bakır gibi maddelerin yontularak bir kalıba dökülmesi ile ya da yoğrulup pişirilerek biçimlendirilmesi ile olur. Geçmişten günümüze heykel üretimi güzel sanatların bir kolu olarak hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Heykel yapımı sanatsal bakış açısıyla geliştirilerek yapılır. Genel olarak insan, hayvan ve nesnelerin heykeli yapılır.

Heykel yapmak için kullanılan malzemeler, mermer, alçı, taş, kil, betondur. Genel olarak heykel yapmak için kullanılan malzemelerin başında kil gelir. Heykel yapımı bazı yöntemler kullanılarak tamamlanır. Bunlar, oyma, döküm ve biçimlendirmedir. Heykel yapmak için kullanılan malzemeler doğrultusunda yapım aşaması yöntemlerine geçilir. Heykel nasıl yapılır, heykel yapmak için kullanılan malzemeler neler, heykel yapımı zor mu, yazımızda paylaştık...

Oyma İşlemi - Heykel Nasıl Yapılır?

Heykel yapımı için kullanılan oyma işlemi günümüze çok eski zamanlardan gelir. Oyma işlemi heykelcilikte bilinen en eski yöntemlerdendir. Özellikle arkeolojik çalışmalarda veya Eski Yunan heykelleri daha çok oyma işlemi yöntemi ile yapılmıştır. Heykel yapımı sırasında oyma işlemi belirlenen bir kütleyi çekiç veya törpü gibi aletler kullanarak istenilen şekle getirmek için yapılır. Yontularak yapılan bu işlem birçok ünlü heykelci tarafından kullanılmıştır. Ayrıca ahşaptan yapılan heykellerde de oyma işlemi kullanılmaktadır. Heykel yapmak için bu teknik sıkça tercih edilmektedir.

Döküm İşlemi - Heykel Yapımı Süreci

Heykel nasıl yapılır sorunuzun bir diğer cevabı da döküm şeklinde heykel yapımıdır. Heykel yapmak için kullanılan bu teknikle farklı bir tarz yakalanır.

Döküm işlemi genel olarak heykel yapmak için kullanılan malzemeler arasında olan kil ile yapılır. Kil kullanılarak yapılacak heykel için bir sıvı alçı hazırlanır. Heykel yapmak için bu sıvı alçı kalıba dökülür. Donma işlemi gerçekleştirildikten sonra yani alçı donunca kilin etrafı düzgünce kesilerek boşluk bırakılması sağlanır. O boşluğa sıvı metal dökülerek soğumaya bırakılır. Sıvının soğukluğunun kontrolü yapılınca heykel üretimi tamamlanmış olur.

Biçimlendirme İşlemi - Heykel Yapmak Zor Mu?

Heykel üretimi için tamamlama aşamasına geçmeden önce elle yapılan işleme biçimlendirme denir. Heykel yapımı bitirilmeden önce elle istenilen şekil verilir. Yine burada heykel yapmak için kullanılan malzemeler arasında olan kil tercih edilir. Kil yumuşak bir madde olduğu için elle yoğrulması da kolay olur. Yoğurma işlemi bittikten sonra kil kurumaya bırakılır. Heykel yapmak için kullanılan kilin yüksek ısıda pişirilmesi gerekir. Aksi taktirde pişirilen kilde hava kabarcıkları oluşarak heykelde çatlaklar görülmesine sebep olabilir. Bu işlemler bittiğinde heykele asıl görüntüsünü vermek için biçimlendirme tekniği kullanılır.

Heykel yapmak için kullanılan malzemeler gibi teknik olarak uygulanan yöntemler de çok önemlidir. Heykel üretimi yapabilmek için bir ön hazırlık gerekir. Yapım aşamasında heykelin boyutuna veya türüne göre destek sağlanacak yöntemler kullanılır. Eğer heykel yapmak için kullanacağınız obje büyük bir yapıda ise mutlaka ahşap veya metal olan bir iskelet kullanmanız gerekir. Onun dışında teknik bilgileri hesaba katarak heykel yapımına geçmeden önce çizim aşamaları tamamlanmalıdır.  Son olarak heykel yapmak için kullanılan malzemelerden kil ile çalışma yapacaksanız çamurun sıçramasını engellemek için iskeletin etrafını bir örtüyle sarmanız gerekir. Tüm bu işlemler heykel üretimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek ve ortaya bir sanat eseri çıkartmak için kullanılmalıdır.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095