Teklif Al
Teklif Al +902122826095
Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Heykel Nasıl Yapılır?

Heykel Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Heykel, insanların elleriyle yaptığı üç boyutlu eserlerdir. Heykel, kil, alçı, bronz, taş, bakır gibi maddelerin yontularak bir kalıba dökülmesi ile ya da yoğrulup pişirilerek biçimlendirilmesi ile olur.  Geçmişten günümüze heykel yapımı güzel sanatların bir kolu olarak hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Heykel yapımı sanatsal bakış açısıyla geliştirilerek yapılır. Genel olarak insan, hayvan ve nesnelerin heykeli yapılır.

Heykel yapmak için kullanılan malzemeler, mermer, alçı, taş, kil, betondur. Genel olarak heykel yapmak için kullanılan malzemelerin başında kil gelir. Heykel yapımı bazı yöntemler kullanılarak tamamlanır. Bunlar, oyma, döküm ve biçimlendirmedir. Heykel yapmak için kullanılan malzemeler doğrultusunda yapım aşaması yöntemlerine geçilir. Heykel yapımında izlenecek yolu aşağıda paylaştık.

1.Oyma İşlemi

Heykel yapımı için kullanılan oyma işlemi günümüze çok eski zamanlardan gelir. Oyma işlemi heykelcilikte bilinen en eski yöntemlerdendir. Arkeolojik çalışmalarda görülür ki Eski Yunan heykelleri daha çok oyma işlemi yöntemi ile yapılmıştır. Heykel üretiminde oyma işlemi belirlenen bir kütleyi çekiç veya törpü gibi aletler kullanarak istenilen şekle getirmek için yapılır. Yontularak yapılan bu işlem birçok ünlü heykeltıraş tarafından kullanılmıştır. Ayrıca ahşaptan yapılan heykellerde de oyma işlemi kullanılmaktadır.

2.Döküm İşlemi

Döküm işlemi genel olarak heykel yapmak için kullanılan malzemeler arasında olan kil ile yapılır. Kil kullanılarak yapılacak heykel için bir sıvı alçı hazırlanır. Heykel yapmak için bu sıvı alçı kalıba dökülür. Donma işlemi gerçekleştirildikten sonra yani alçı donunca kilin etrafı düzgünce kesilerek boşluk bırakılması sağlanır. O boşluğa sıvı metal dökülerek soğumaya bırakılır. Sıvının soğukluğunun kontrolü yapılınca heykel yapımı tamamlanmış olur.

3.Biçimlendirme İşlemi

Heykel yapımı için tamamlama aşamasına geçmeden önce elle yapılan işleme biçimlendirme denir. Heykel yapımını bitirmeden önce elle istenilen şekil verilir. Yine burada heykel yapmak için kullanılan malzemeler arasında olan kil tercih edilir. Kil yumuşak bir madde olduğu için elle yoğrulması da kolay olur. Yoğurma işlemi bittikten sonra kil kurumaya bırakılır. Heykel yapmak için kullanılan kilin yüksek ısıda pişirilmesi gerekir. Aksi taktirde pişirilen kilde hava kabarcıkları oluşarak heykel de çatlaklar oluşmasına sebep olabilir. Bu işlemler bittiğinde heykele asıl görüntüsünü vermek için biçimlendirme tekniği kullanılır.

Heykel yapmak için kullanılan malzemeler gibi teknik olarak uygulanan yöntemler de çok önemlidir. Heykel yapabilmek için bir ön hazırlık gerekir. Yapım aşamasında heykelin boyutuna veya türüne göre destek sağlanacak yöntemler kullanılır. Eğer heykel yapmak için kullanacağınız obje büyük bir yapıda ise mutlaka ahşap veya metal olan bir iskelet kullanmanız gerekir. Onun dışında teknik bilgileri hesaba katarak heykel yapımına geçmeden önce çizim aşamaları tamamlanmalıdır.  Son olarak heykel yapmak için kullanılan malzemelerden kil ile çalışma yapacaksanız çamurun sıçramasını engellemek için iskeletin etrafını bir örtüyle sarmanız gerekir. Tüm bu işlemler heykel yapımını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek ve ortaya bir sanat eseri çıkartmak için kullanılmalıdır.

[widget-128]

Yorum Yap