Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bir Hobi Olarak Heykel

Heykel Nasıl Yapılır? Nelere İhtiyacınız Var?

Heykel, bir hayvan, insan veya eşyanın üç boyutlu olarak yapılan tasvirine denir. Tam vücut tasviri heykel, bele kadar olan insan heykelleri büst adını alır. Taş, mermer, maden, ağaç, alçı, çamur, balmumu, çimento vb. malzeme kullanılarak yapılan heykeller, son yıllarda hobi olarak oldukça ilgi görmektedir. Özellikle kilden heykel yapmak popüler hale gelmiştir.

Bir hobi olarak heykelle ilgilenmek isteyenler, heykel nasıl yapılır merak edenler için aşama aşama heykel yapılışı ve püf noktalarından bahsettik. Evde birkaç malzeme ile dekoratif heykeller yapabilirsiniz. Heykel nasıl yapılır, heykel yapımı için dikkat edilmesi gerekenler neler, sorularınızın yanıtı yazımızda...

Heykel Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Heykel, genellikle taş ve ahşap malzemelerin yontulmasıyla yapılır. Maden, kil, alçı malzeme olarak kullanılabilir. Bakır, tunç, kalay, kurşun ve altın gibi metaller kalıba dökülerek heykel yapılır. Fildişi malzeme de oyma işlemiyle şekillendirilebilir. Büst, rölyef ve tors gibi heykel türleri vardır ve türüne göre kullanılacak malzeme seçilebilir. Heykeltıraşın vermek istediği duygu ve düşünceye göre malzeme seçilir. Heykel yapımı tamamen heykeltıraşın inisiyatifindedir.

Heykel Nasıl Yapılır? Heykel Yapımı Malzemeleri Neler?

Heykel nasıl yapılır dediğimizde canlı modeller de kullanılabilir, fotoğraflardan ya da başka heykellerden yararlanılarak da yapılabilir. Heykeltıraşlar yapacakları heykelin önce balmumu ya da çamurdan üç boyutlu ya da küçük bir kabartma eskizini yaparlar, ardından istedikleri büyüklükte heykeli hazırlarlar.

Heykel yapımında kullanılan başlıca teknikler oyma, biçimlendirme, birleştirme ve dökümdür. Bu tekniklere bağlı olarak heykel malzemeleri de değişkenlik gösterir. 

 • Oyma

Heykel yapımı sırasında oyma tekniği kullanılacaksa heykeltıraş taş ya da ahşap malzemesini belli bir formda istediği biçime dönüştürür. Taş oyma yapılacaksa çelikten kalemler kullanılır. Keski, nokta, matkap, dişli çekiç, tokmak ve motorlu pnömatik araçlardan yararlanılır. Ahşap oyma heykel yapımı için balta, testere, çeşitli keskiler, ıskarpelalar, törpü ve eğeler kullanılır. Heykel yapılışı sırasında oyma tekniği ustalık istediği için herkesin yapamayacağı bir işlemdir. 

 • Biçimlendirme

Heykel yapımı yöntemlerinden bir diğeri de yoğrulabilir malzemelerin kullanıldığı biçimlendirmedir. Kil, balmumu ve alçı kullanılarak yapılır. En eski heykel tekniği olan elle biçimlendirmede malzemenin arttırılarak heykelin hazırlanması söz konusudur.

Heykel nasıl yapılır dediğimizde biçimlendirme tekniğinde kil kullanılarak elle yoğrulan ve biçim verilen ürün kurumaya bırakılır. Yüksek ısılı fırında pişirilerek sertleşmesi sağlanır. Kilden yapılmak istenen seramiklerde ise kangal tekniği kullanılabilir. Kil ilk olarak avuç içinde uzun ip şeklinde yuvarlanır. Ardından halkalar gibi üst üste yerleştirilir ve aşağıdan yukarı biçimlendirilir. Kap ya da kavanoz bu yöntemle yapılabilir. Heykel yapılışı için biçimlendirme tekniği sıkça kullanılır. 

 • Birleştirme

Heykel nasıl yapılır diye soranlar için bir diğer yöntem birleştirmedir. İlk olarak birden fazla malzemeye ihtiyaç vardır. Metal borular, çubuklar, levhalar, çıta, kalas, formika, cam, kumaş, tel ya da ip gibi çok çeşitli heykel malzemeleri kullanılabilir. Heykel yapılışı sırasında kaynakla birlikte lehimleme ve dövme teknikleri de kullanılır. Bütün malzemeler sanatçının yaratıcılığıyla birlikte bir araya gelir.

 • Döküm

Heykel yapımı için döküm yöntemi de alternatiftir. Demir, bakır, kurşun, pirinç ve tunç kullanarak döküm heykel yapabilirsiniz. Günümüzde çoğunlukla döküm heykel yapımı için alüminyum ve paslanmaz çelik kullanılır.

Döküm heykel yapımı sırasında ilk olarak yapmak istediğiniz heykelin kilden modelini hazırlamanız gerekir. Modeli sıvı alçı ile kapladıktan sonra katılaşmasını beklemelisiniz. Sonra kil modeli alçı kalıbından çıkararak kalıba içindeki boşluğu dolduracak biçimde sıvı alçı dökmelisiniz. Donup katılaştığında dış kalıbı keserek modelden ayırabilirsiniz. Kalıp içindeki boşluğa son olarak sıvı durumdaki metali döküp soğumaya bırakabilirsiniz. Metal katılaşınca dış kalıbı eklem yerlerinden ayırarak çıkarıp heykelinizi elde edersiniz.

 • Bitirme işlemi

Heykel yapımı sırasında son olarak perdahlama, cilalama, boyama, yaldızlama, altın ya da gümüşle kaplama gibi işlemler uygulanır. Mermerlerde perdahlama ve cilalama; ahşap heykellere ise cilalama, boyama ve yaldızlama yapılmalıdır. Metal heykeller için de krom, gümüş, altın, bakır ve nikel gibi metallerle kaplama yapılabilir. Heykel nasıl yapılır sorumuzun son aşaması budur. 

Aşama Aşama Heykel Yapımı - Heykel Nasıl Yapılır?

Evde heykel nasıl yapılır diyenler için birkaç püf noktadan bahsedecek olursak:

 1. Büyük yapılı heykeller için metal ya da ahşap iskelet hazırlanır.
 2. İskelete kil yığıldıktan sonra kurumaması için üzerine su püskürtülerek bir örtüyle sarılır.
 3. Çamur, ebeşuar denilen araçla biçimlendirilir ve detaylandırılır.
 4. Biçimlendirme sonrası kalıp aşamasında fiberglass kalıplar kullanılır. Biblo yapılacaksa silikon kalıp yeterlidir.
 5. Heykel yapımı sırasında model kalıbı alınır, çoklu dökümde iç ve dış bükeyler hesaplanır, tepe noktaları belirlenir.
 6. Kalıp alındıktan sonra döküm yapılır. Heykel yapımı için fiberglass, bronz ya da pig kullanılabilir.
 7. Heykel yapılışı sırasında kalıp izleri zımparalanır. Heykel astarla boyanır ve doku verilir.
 8. Heykel, uygun bir kaideye oturtturularak sergilenir.

Evde heykel nasıl yapılır sorusu olanlar bu adımları izleyebilir. Yetenek ve biraz çaba ile heykel yapmak çok zor değildir. Heykel malzemeleri ve yukarıda bahsettiğimiz heykel yapışılı püf noktalarıyla kendi heykellerinizi de yapabilirsiniz. 

Heykelleriniz Evinizi Süslesin!

Heykel nasıl yapılır yazımızda hobi olarak heykel sanatıyla ilgilenmek isteyenler için heykel yapım aşamalarından bahsettik. Heykel yapımı malzemeleri temin ederek siz de ev ortamında heykel yapabilirsiniz. Heykel yapımı hakkında bilgi almak, dekoratif heykeller ve heykel projelerinizi paylaşmak için bize ulaşabilirsiniz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095