Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Heykel Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Heykel Maliyetini Etkileyen Faktörler - Heykel Ücretleri

Heykel, çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanan üç boyutlu eserlerdir. Estetik algı çerçevesinde duygu ve düşünceleri ifade etme sanatı olan heykel; mermer, demir, tunç, bronz ve kil gibi maddelerden yapılabilir. Heykel sanatıyla uğraşan kişilere ise heykeltıraş denir. Genellikle insan, hayvan ya da nesnelerin heykelleri yapılır. Büst, rölyef ve tors gibi heykel türleri vardır.

Heykel fiyatları ise yapılacak heykelin boyutlarından, kullanılacak malzemeden, proje detaylarından, beklenen işçilikten etkilenir. Kalitesine göre çok ucuz heykeller bulunduğu gibi yüksek maliyette heykeller de vardır. Heykel ücretleri neye göre belirlenir, türüne göre heykel maliyeti nedir birlikte bakalım.

Kullanılan Malzeme ve Kalitesi - Heykel Fiyatları

Heykeller; mermer, demir, tunç, bronz ve kil gibi malzemeden yapılırlar. Ahşap ve taş gibi malzemeler de heykel yapımında kullanılır. Heykel fiyatları açısından malzemenin türü ve kalitesi çok önemlidir. Çünkü kullanılan malzemeye göre gereken iş gücü ve maliyet belirlenecektir.

Heykel yapımında kullanılan taş, ahşap, kil ve alçı yontulur; bakır, tunç, kalay, kurşun ve altın kalıba dökülür; ağaç, taş ve fildişi malzemeler de oyulur. Dolayısıyla seçilen malzemenin fiyat üzerindeki etkisi büyüktür. Alçı heykel fiyatları ile ahşap heykel fiyatları birbirinden farklıdır. 

Heykelin Türü - Heykel Ücretleri

Heykel fiyatları, heykelin türünden de etkilenir. Kamusal ve kurumsal projelerde ilk olarak hangi heykellerin talep edildiği öğrenilir. Atatürk heykeli, rölyef, büst, dekoratif heykeller, anıtlar, modern heykeller gibi türlerden tercih edilene göre maliyet hesaplaması yapılır. Heykel ücretleri olarak karşınıza farklı rakamlar çıkabilir. 

Örneğin Atatürk heykelleri büyük heykeller kategorisine girdiği için kullanılan malzeme miktarı fazla olacak, gerçeğe birebir benzemesi için işçilik detayları artacaktır. Ya da rölyefler döküm tarzı yapılacağı için kullanılan malzeme miktarı az olacak, malzeme türüne göre de maliyet azalacaktır. Dekoratif heykellerde sanatçının yaratıcılık faktörü devreye girdiği için heykel fiyatları büst ya da rölyeflere nazaran daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla heykelin türü, fiyatı belirlemektedir.

Heykelin Boyutu - Heykel Ücret Etkenleri

Heykel ücretleri, heykelin ebatlarından da etkilenir. 2 metrelik heykel fiyatı ile 50 santimetrelik heykel fiyatı aynı olmayacaktır. Çünkü kullanılan malzeme miktarı ve çalışma süresi artacaktır. En yüksek heykel fiyatları Atatürk heykelleri ve şehit anıtlarında karşımıza çıkmaktadır. Büstler ve mimari dekoratif çalışmalar daha ekonomiktir. Atatürk heykel fiyatları, büst heykel fiyatları, antik heykel fiyatları oldukça değişkendir.

Heykelin Adedi - Heykel Fiyat Aralıkları

Bazı projelerde birden fazla heykel talep edilebilir. Oyma ya da biçimlendirme ile yapılmayan; kalıba dökülerek hazırlanan heykeller elbette daha ekonomiktir. Ancak birden fazla ve el işçiliğine dayanan heykel üretimlerinde heykel fiyatı artacaktır.

Tarihi şahsiyetlerin büstleri, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılan heykeller mermer ya da taştan yapılırsa heykellerin fiyatı bakır ve tunç gibi döküm heykellerinden yüksek olacaktır. Döküm işlemiyle yapılan heykellerde, heykel adedi arttıkça maliyeti düşürmek mümkündür.

Heykeldeki İşçilik - Heykel Fiyatları Neye Göre Değişir?

Heykel fiyatları üzerindeki en önemli etken işçiliktir elbette. Oyma ve biçimlendirme ile yapılan yani el işçiliğine dayanan heykel çalışmalarında daha fazla emek harcanacağı için maliyet yüksektir. Heykeltıraşın ayıracağı vakit ve heykeldeki detayların derecesi, heykel ücretlerini etkiler. İnce işçiliklerin yer aldığı bir sanat eseri ile döküm yapılarak elde edilen heykelin fiyatı aynı olmayacaktır.

Şehirlere ve Mekanlara Değer Katan Heykeller Üretiyoruz!

Heykel fiyatları neye göre değişir sorunuzu yanıtlamaya çalıştık. Her heykel firmasının ya da heykeltıraşın belirlediği üretim ve heykel fiyatı standartları bulunmaktadır.

Erlas Global olarak bizler de meydanları, parkları, yolları, kamu binalarını tarihi ve kültürel aktarım aracı olarak kullanıyor, yılların tecrübesi ve sanatçılarımızın yeteneğiyle başarılı heykel ve anıt projeleri gerçekleştiriyoruz. Dış mekan şartlarına ve zamana en dirençli malzemeleri kullanıyor, üretim sonrası montaj ekibimizle eserleri güvenilir bir şekilde ziyarete ve sunuma hazırlıyoruz. Heykel fiyatları hakkında bilgi almak ve projenizi bizimle paylaşmak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095