Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Göbeklitepe Heykelleri – Asırlar Sonra Bile Canlı Kalan Hikayeler

Tarihe Açılan Gizemli Kapıları Şehirlere Taşıyoruz – Göbeklitepe Heykelleri Nasıl Yapılır?

2018 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası kalıcı listesine alınan Göbeklitepe, Türkiye ve dünyada büyük ilgi görmektedir. Göbeklitepe heykelleri de bu bağlamda, tarihin en gizemli yerleşim yeri olan Göbeklitepe’nin mirasını daha fazla insana ulaştırmak ve çeşitli etkinliklerde kulalnmak amacıyla kullanılır.

3 boyutlu Göbeklitepe maketleri ve heykelleri farklı etkinliklerde Göbeklitepe’yi tanıtmak için kullanılır. Peki, Göbeklitepe maketi nasıl yapılır? Göbeklitepe heykelleri yapılırken kullanılan malzemeler nelerdir? Göbeklitepe heykeli yapımı ve kullanılan malzemelere biraz yakından bakalım…

Göbeklitepe Heykelleri Nedir?

Göbeklitepe heykelleri nedir, nasıl yapılır bahsetmeden önce biraz Göbeklitepe’nin yapısından bahsetmek gerekmektedir. Göbekli tepe heykelleri de bu yapı dikkate alınarak yapıldığından birebir kopyalarını ve neden yapıldıklarını anlayabilmek için, öncelikle önemini kavramak gerekir.

Şanlıurfa il sınırları içerisinde yer alan, dünyanın bilinen en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe, Türkiye ve dünyada oldukça büyük bir ilgi ile karşılanmakta ve gizemi merak edilmektedir. Bulunan dikilitaşlar, çember konumunda dizilmiş, araları ise taş duvarlarla örülmüştür. Bulunan duvarların üzerinde insan ve hayvan motifleri bulunmakta ve sembollerin kabartma veya oyulma yöntemleri ile çizildiği gözlemlenmiştir. Göbeklitepe motifleri ve yerleşim merkezi sırrını hala korurken birbirinden farklı teorilerle Göbeklitepe tüm ilgiyi üzerine çekmeye devam etmektedir. Günümüzde dizilere konu olan Göbeklitepe, yüsek güvenlik önlemleri alınarak korunmakta ve insanların yalınzca uzaktan gözlemlemelerine izin verilmektedir.

Dolayısıyla, Göbeklitepe heykelleri ve maketlerinin işlevi bu npoktada anlaşılmaktadır. Daha fazla insana anlatılmak istenen Göbeklitepe, ypılan Göbeklitepe heykelleri ve Göbeklitepe maketleri ile yalnızca Şanlıurfa’da değil, Türkiye ve dünyanın her noktasında anlatılmakta büyük ilgi görmektedir. Bu nedenle, Göbeklitepe heykelleri çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Göbeklitepe Heykelleri Nasıl Yapılır?

Göbeklitepe heykelleri yapımında kullanılan teknikler, teknolojinin gelişmesi ile heykeltıraş ve heykel üretim firmalarına pratiklik ve hız kazandırmıştır. Göbeklitepe heykelleri yapılırken 3 boyutlu modelleme sistemi ve CNC makinaları kullanılmakta;  Göbeklitepe heykelleri, bu modellemeler sonucunda işlenmeye başlamaktadır.

Göbeklitepe Heykelleri Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Göbeklitepe heykelleri yapımı için kullanılan malzemeler ihtiyaca ve istetğe göre değişkenlik göstermektedir. Göbeklitepe heykelleri yapılırken tercih edilen malzemelerde dikkat edilen en önemli özellik, Göbekli tepe heykeli modellerinin dayanıklı ve kullanışlı olmasıdır. Bu nedenle Göbeklitepe heykelleri yapılırken kullanılan malzemer arasında en kullanışlı olanlar fiberglas ve strafor olmakla birlikte daha klasik malzemeler yardımıyla da göbeklitepe heykelleri yapılabilir.

Göbeklitepe Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Göbeklitepe heykellerinin farklı kişilere ve gruplara hitap eden birden farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Yalnızca sanat alanında değil, gündelik hayatın içinde de Göbeklitepe heykelleri ve maketlerine rastlamak mümkündür.

Dizi ve Film Projeleri

Göbeklitepe heykel ve maketlerinin en sık kullanıldığı alanların başında dizi ve film setleri gelmektedir. Küçük projeler ya da büyük projeler farketmez, Göbeklitepe gibi tarihi mekanların maket ve heykelleri, dizi ve film çekimleri sırasında yapıların orijinallerine zarar vermemek adına sıkça kullanılmaktadır. Yüksek koruma altında olan bu mekanlara de sınırlı olduğundan çekimler sırasında gerçeğini aratmayacak heykel ve maketlere ihtiyaç duyulabilir. Göbeklitepe heykelleri ve Göbeklitepe maketleri de karşımıza bu bağlamda en güncel dizilerden biri olan Atiye’de çıkmıştır.

Müzeler ve Sergi Alanları

Göbeklitepe maketleri ve heykellerini görebileceğimiz bir diğer alan da müze ve sergi alanlarıdır. Göbeklitepe konulu sergilerde Göbeklitepe’nin yapısını görsel olarak aktaracak en iyi materyaller, Göbeklitepe heykelleridir. Bu tarz mekan ve etkinliklerde kullanılan Göbeklitepe heykelleri ile sanatsal ve kültürel etkinliklere imza atılabilir.

Yöresel Festivaller

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan tarihi yapılara, o yapıların bulunduğu şehirlerde özellikle çok sahip çıkılır. Bunun bir göstergesi de İstanbul gibi metropollerde ya da tarihi eserin bulunduğu şehirde düzenlenen yöresel festivallerdir. Tarihi konu alan ve o şehrin güzelliklerini yansıtmaya yönelik çalışmaları kapsayan festivallerde Göbeklitepe maketleri gibi birçok eser kullanılabilir.

Mizansen Çalışmaları

Göbeklitepe heykelleri mizansen çalışmalarında da kullanılabilir. Böylece sanatın diğer dallarında da Göbeklitepe gibi tarihi mekanların kolayca kullanıldığı görülür.

Göbeklitepe Heykelleri Fiyatları Nelerdir?

Göbeklitepe heykeli fiyatları, kullanım alanına ve heykellerin yapımı için kullanılan materyallerin maliyetine göre değişkenlik göstermektedir. Sanat ve ticaretin farklı alanlarında kullanılan Göbeklitepe heykelleri fiyat belirleme aşamasında aynı zamanda işçilik ve kullanılan yöntemler gibi farklılıklardan etkilenir. Ayrıca, yapılan Göbeklitepe heykeli büyüklüğü de Göbeklitepe heykel fiyatları üzerinde etkisi bulunan diğer kriterlerdendir.

Erlas Global olarak şehrin çeşitli bölgelerini en kaliteli heykel modelleri ile süslüyor ve çeşitli alanlarda kullanılan en kaliteli Göbeklitepe heykeli modellerini en uygun fiyatlarla hizmetinize sunuyoruz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095