Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Sporcu Heykelleri Kente Dinamizm Getiriyor!

Dev Sporcu Heykel Yapımı - Nedir, Ne İşe Yarar?

Kent meydanlarını, işlek ve uğrak noktaları süsleyen dev heykeller söz konusu olduğunda günümüzde olduğu kadar tarihte de sporcular, heykeltıraşların en çok yöneldiği temalardan biriydi. Nitekim tarihten günümüze dev sporcu heykelleri hem heykelciliğin hem de kent yaşamının önemli parçalarından biri oldu.

Peki dev sporcu heykelleri nasıl yapılıyor? Eğer dev sporcu heykel yapımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor, dev sporcu heykelleri fiyat ve maliyetleri ile ilgili detaylara daha hakim olmayı hedefliyorsanız doğru adrestesiniz. Gelin, dev sporcu heykelleri ve yapım süreçlerine daha yakından bakalım…

Kent Yaşamı Hep Sporla İç İçe! – Dev Sporcu Heykelleri Nedir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dev sporcu heykelleri yalnızca günümüzün trendlerinden biri değildir. Aksine tarih boyunca dev heykellerin ihtişamına konu olan başlıca insan figürleri arasında sporcular gelir. Nitekim milattan önce 5. yüzyılda yaşamış olan Myron tarafından yapılmış Discobolus yani Disk Atan Adam Heykeli’ni buna örnek gösterebiliriz. Her ne kadar heykelin orijinali bugüne kadar korunamamış olsa da dev sporcu heykelleri nedir dendiğinde karşımıza çıkan en eski örneklerden biri olan Discobolus bize kent yaşamıyla sporun her zaman iç içe olduğunu göstermektedir.

Sporcuların İlham Veren Öyküleri Hayatın İçinde! - Dev Sporcu Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Disk Atan Adam Heykeli’nden bu yana sporcuların insanlar için ilham verici birçok öykü meydana getirdiğini söylemek mümkündür. Nitekim günümüzde pek çok spor kulübü, federasyon ve benzeri spor kuruluşları başarılarıyla öne çıkan ve yaptıkları sporun önemli birer temsilcisi haline gelen sporcuların heykellerini yaptırarak bu yaşayan değerleri 3 boyutlu bir şekilde fiziksel dünyaya aktarmakta, gerek spora gönül veren gerekse yaşamını farklı yönde sürdüren insanlara yeni ilham kaynakları sunmaktadır.

Dünyaya İlhamla Şekil Vermek! - Dev Sporcu Heykelleri Nasıl Yapılır?

Dev sporcu heykel yapımı için genellikle biçimlendirme yönteminden yararlanıldığını söylemek mümkündür. Ancak elbette biçimlendirme ile birlikte gerektiğinde oyma işlemlerini yapmak da gerekebilir.

Biçimlendirme öncesinde heykelin tasarımı ve kullanılan malzemeye göre yoğurma işlemine başlanır ve ardından da yoğrulan malzeme yüksek ısıda pişirilir. Bunun sonrasında heykele son görüntüsünü vermek için oyma ve yontma işlemlerinden yararlanılarak heykel teslime hazır hale getirilir.

Dev Sporcu Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Dev sporcu heykel yapımında kullanılan malzemeler söz konusu olduğunda elbette kil, alçı, bakır, alüminyum ve altın gibi çeşitli madde ve madenlerden bahsetmek mümkündür. Burada önemli olan heykel yapım tekniğine ve sonuçta nasıl bir görüntü istendiğine karar vermektir.

Ayrıca son yıllarda strafor ve fiberglass heykel yapımlarının da öne çıktığını unutmamak gerekir. Özellikle dev sporcu heykelleri gibi değerli madenler kullanılarak yapıldığında gerçekten yüksek maliyetler gerektirecek projelerde strafor ve fiberglass gibi alternatiflere yönelmek çok daha ekonomik bir seçenek sunduğu gibi yapım sürecinin de hızlanmasını sağlamaktadır.

Dev Sporcu Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev sporcu heykelleri fiyat ve maliyetlerinin belirlenmesinde etkili olan unsurlar arasında saymamız gereken birçok başlık vardır. Ayrıca projenin büyüklüğü, amacı ve benzeri faktörlere göre de dev sporcu heykel fiyatları değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak fiyat açısından kesin bir rakam belirtmek oldukça güçtür, yine de dev sporcu heykel fiyatları üzerinde etkili olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dev sporcu heykelleri fiyat ve maliyetlerini belirleyen en önemli unsur hiç kuşkusuz malzeme seçimidir. Günümüzde dev sporcu heykel yapımı için demir, taş, tunç, kil, ahşap ve bronz gibi madenlerin yanı sıra strafor ve fiberglass gibi daha ekonomik seçenekler de bulunmaktadır.
  • Dev sporcu heykel fiyatları; hacim bakımından daha geniş oldukları için daha yüksek fiyatlara sahip olabilmektedir. Çünkü heykelin hacmine göre daha fazla malzeme kullanılması gerekmektedir.
  • Hacmin büyümesiyle heykel üzerindeki işçilik detaylarının arttığını da unutmamak gerekir. İşçilik detayları da dev sporcu heykel fiyatları üzerinde belirleyici maliyet kalemlerinden biridir.
  • Dev sporcu heykelleri genellikle tek bir heykel projesi üzerinden ilerlediği için kalıba değil, el işçiliğine dayanır. Bu da dev sporcu heykel fiyatları ve maliyetlerinin kalıplarla yapılan seri üretim heykellere kıyasla daha yüksek fiyatlara sahip olmasına neden olabilir.

Dünya Tarihini Değiştiren Sporcular ve En Ünlü Dev Sporcu Heykelleri

Dev sporcu heykelleri ülkemizde son yıllarda popüler hale gelse de Avrupa ve Amerika’da heykellerle anılan pek çok ünlü sporcudan bahsetmek mümkündür. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için sıraladık:

  • Pat Tillman

Ünlü Amerikan futbolcusu Pat Tillman yalnızca bir atlet olmaktan çok daha fazlasıydı. 11 Eylül saldırılarından sonra Amerikan ordusuna katılan Tillman, Afganistan’da öldürüldü ve ölümünden sonra Sun Devil Stadyumu’nun dışına ünlü sporcunun bir heykeli yapıldı.

  • Magic Johnson

NBA tarihinin en başarılı oyuncularından biri olan Magic Johnson, 1980’lerdeki beş şampiyonluğunun ardından iki adet dev sporcu heykeli ile onurlandırıldı. Yaklaşık 93 ton ağırlığında olduğu ifade edilen Michigan Eyalet Üniversitesi’ndeki heykelin yanı sıra Los Angeles’ta Staples Center’ın hemen dışında 17 metrelik bronzu yer almaktadır.

  • Shaquille O’Neal

Bir başka Lakers efsanesi Shaq’ın 10 metre yüksekliğindeki heykelini de bu listeye koymadan olmaz. Potaya asılı bir şekilde temsil edilen Shaq’ın heykeli Staples Center’da Magic Johnson heykelinin hemen yanında yer almaktadır.

  • Michael Jordan

Elbette söz konusu basketbol ve NBA olduğunda Michael Jordan’ı da unutmak olmaz. Chicago’da United Center’ın hemen yanında olan Michael Jordan heykeli, NBA’in de logosu haline gelen klasik smaç öncesi pozisyonu temsil ediyor.

  • Wayne Gretzky

Ünlü buz hokeyi oyuncusu Wayne Gretzky, pek çoklarına göre buz hokeyi tarihinin en oyuncusudur. Nitekim 1989 yılında yapılan ve elinde kupasıyla arzı endam eden Gretzky heykeli hiç kuşkusuz en ünlü dev sporcu heykelleri arasında en önemli eserlerden biridir.

Sporun Ruhunu Sanata Yansıtıyoruz!

Spor kulüpleri ve kuruluşları, liseler, üniversiteler, kamu kurumları ve sosyal alanlar başta olmak üzere çeşitli mekanlarda dev sporcu heykelleri ile sporun ruhunu 3 boyutlu bir şekilde gerçek dünyaya taşıyor, deneyimli heykeltıraşlarımızla spor ve kent yaşamını bir araya getiriyoruz.

Bizimle iletişime geçerek kent yaşamına yeni bir boyut katacak dev sporcu heykelleri ve projelerimiz hakkında bilgi edinebilir, dev sporcu heykel fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095