Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Kupa Heykelleri Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Şehrin Havasını Değiştiren Dev Kupa Heykelleri ve Yapım Aşamaları

Şehir heykelleri söz konusu olduğunda çoğu zaman akla şehrin tarihi ve kültürüyle anıtsal eserler gelir. Halbuki bir şehrin eğlenceli ve lezzet dolu aktüel bir yaşamı olduğunu da unutmamak gerekir. Tam da bu noktada dev kupa heykelleri gibi motifler şehrin havasını değiştirerek insanların yaşamına renk katmakta oldukça başarılı bir etki yaratmaktadır.

Peki son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan dev kupa maketleri nasıl yapılıyor? Yazımızda dev kupa heykel yapımı ve yapım sırasında gereken malzemeler hakkında bilgi verecek, dev kupa fiyatları neye göre belirleniyor, dev kupa maketi nerelerde kullanılır gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Eğer dev kupa heykelleri ve arka planları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Dev Kupa Heykelleri Nasıl Yapılır?

Dev kupa heykel yapımı için günümüzde bilgisayar destekli yöntemlerin kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 3 boyutlu modelleme teknikleriyle son derece yaratıcı ve dikkat çeken tasarımlar fiziksel dünyaya kolay bir şekilde aktarılabilmektedir. Genel olarak dev kupa heykel yapımı aşamaları şu şekilde ilerlemektedir:

  • Öncelikle heykelin yerleştirileceği alan hem doku hem de ölçek bakımından incelenir.
  • Ardından dev kupa heykeli için bilgisayar destekli bir model çizimi yapılarak siparişi veren müşterinin görüşleri alınır.
  • Revizelerle birlikte çizim üzerinde anlaşılmasının ardından heykel yapımında kullanılacak malzemeler hazırlanır.
  • Akabinde bilgisayar ortamındaki çizim 3D yazıcı ve CNC tezgahına aktarılarak dev kupa maketi fiziksel ortamda oluşturulur.
  • Oyma ve yontma işlemleriyle heykelde küçük düzeltmeler yapılır ve dev kupa maket yapımının son aşamasına geçilir.
  • Son aşamada isteğe bağlı olarak dev kupa heykeli özel boya malzemeleri ile renklendirme işlemine tabi tutulur.

Dev Kupa Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Günümüzde dev kupa heykel yapımında kullanılan malzemeler daha çok fiberglass ve strafordur. Fiberglass ve strafor gibi yeni nesil malzemeler; geleneksel heykelcilik malzemeleri olarak adlandırabileceğimiz kil, alçı, bakır, demir gibi materyallere kıyasla hem daha ekonomik hem de dış koşullara karşı daha dayanıklıdır. Özellikle açık havada sergilenecek dev kupa maketleri için fiberglass ve strafor gibi materyalleri tercih etmek eserin uzun ömürlü olması için çok daha doğru bir seçim kabul edilebilir.

Dev Kupa Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Her ne kadar bir önceki başlıkta dev kupa heykel fiyatları hakkında etkili faktörlerden biri hakkında kısaca konuşmuş olsak da bu konuyu açmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Genel olarak dev kupa heykelleri fiyat ve maliyetlerini dört ana başlıkta bir araya getirebiliriz. Bunlar; başta malzeme tercihi olmak üzere, heykelin ebatları, işçilik detayları ve kalıp kullanılıp kullanılmadığı gibi konulardır.

Ayrıca dev kupa heykel fiyatları ve maliyetlerinden bahsederken yapım sürecinde kullanılan donanımlar, heykelin sergileneceği alana nakliyesi ve heykel kurulumu gibi konuları da göz ardı etmemek gerekir. Ancak elbette bunlar ilk saydıklarımıza göre dev kupa heykelleri fiyat ve maliyetleri açısından daha ikincil konumdadır.

Dev Kupa Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Modern bir şehir ve çevre tasarımı söz konusu olduğunda dev kupa heykelleri hem en pratik hem de herkesin beğenisini kazanabilecek çözümlerin başında gelir. Elbette kentte ikamet eden insanların ve ziyaretçilerin beğenisini toplaması ve ilgisini çekmesi şehir dokusuyla uygun bir tasarımın hayata geçirilmesi de büyük önem taşır.

Nitekim günümüzde başta cafe ve restoranların dış mekanları olmak üzere park ve bahçelerde, oyun alanlarında, tema parklarda, AVM ve marketlerde, lunapark ve etkinlik alanlarında, festivallerde, yiyecek içecek etkinliklerinde ve daha pek çok alanda dev kupa heykeli kullanıldığına tanıklık etmekteyiz. Eğer siz de markanızı dev kupa heykelleri ile tanıtmak ve 3 boyutlu reklam dünyasının avantajlarından yararlanmak istiyorsanız projelerinizi bizimle paylaşın ve dev kupa heykel fiyatları hakkında bilgi alın! İşinizi dünyaya sanatla duyurun!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095