Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Koyun Heykelleri Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Dev Koyun Heykelleri Parkları ve Bahçeleri Süslüyor!

Hayvan heykelleri arasında Türk kültürünü en iyi simgeleyen heykellerden biri olan dev koyun heykelleri, peyzaj ve reklam sektörünün gelişmesiyle birlikte sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Koyun, eski Türklerde Gök Tanrı’ya sunulan kurban iken aynı şekilde Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonra yine Tanrı için kurban ettikleri ve kutsal saydıkları bir hayvan olmuştur. Koyun elbette yalnızca Türk kültüründe değil Uzakdoğu başta olmak üzere pek çok göçebe kültürde en önemli hayvanlarından biridir. Bu sebeple tarihi önemi ve görsel bir şölen sunduğu düşünüldüğünde dev koyun heykellerinin Uzakdoğu ülkelerinde ve Türkiye’de sıkça rastlanıyor olması şaşırtıcı değildir.

Kamusal alanda sergilenen koyun gibi hayvan figürleri ilgi çekmesi ve önemini yansıtabilmesi açısından üç boyutlu şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple dev koyun heykelleri fotoğrafların yerine tercih edilen ve bulunduğu konumu önemli hale getiren hayvan heykeli çeşitleri arasında sayılır. Markalar ve belediyeler ise bu noktada koyun heykellerini reklam ve pazarlama fikirleri için kullanmaktadırlar.

Dev Koyun Heykel Yapımı – Dev Koyun Heykelleri Nasıl Yapılır?

İnsanlık tarihinin en eski sanatlarından biri olan heykelcilik, günümüzde teknolojinin de hızla gelişmesi ile birlikte yeni yöntem ve teknikler sayesinde herkes tarafından yoğun ilgi görmeye başlayan bir meslek haline gelmiştir. Bu sebeple dev koyun heykel yapımı için de sınırlı ve tek bir yöntem kullanıldığını söylemek yanlış olacaktır. Heykeltıraşın kendini en rahat yansıtabildiği stil ve heykelin nerede kullanılacağına bağlı olarak heykeli yapım tarzı değişiklik gösterir. Yine de genel olarak dev koyun heykellerinin yapılırken benzer aşamalardan geçtiğini söylemek mümkündür. Dev koyun heykeli yapım aşamaları:

 • Öncelikle heykelin yapılacağı malzeme belirlenerek yoğrulmaya başlanır. Malzeme türüne göre yoğrulma şekli makine ya da elde yoğurma olarak değişir.
 • Hemen ardından el ya da makine tarafından hamur haline gelen malzeme yüksek ısıya tutularak pişirilir. Hamur pişirilirken heykel sonrasında çatlamasın diye önlem olarak hava alması sağlanır.
 • Pişirilen hamura yontma ve oyma işlemi ile şekil verilir. Bu aşamada heykel renklendirilmek isteniyorsa renklendirilir ve artık kullanıma hazır hale gelir.

Yukarıda bahsi geçen heykel yapım aşaması geleneksel heykel yapımları için kullanılır. Modern teknikler ile yapılacak dev koyun heykelleri daha farklı aşamalardan geçmektedir.

Dev Koyun Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Dev koyun heykeli yapımında kullanılacak malzemeler için oldukça fazla seçenek vardır. Kil, alüminyum, bakır, demir, alçı, maden gibi hem değerli hem de maliyeti oldukça düşük malzemelerden dev koyun heykeli yapılabilir.

Teknolojinin gelişmesiyle modern heykel yapımı için kullanılan malzemeler ise strafor ve fiberglass gibi yeni nesil materyallerdir. Maliyet açısından oldukça uygun olan strafor ve fiberglass gibi malzemeler dev koyun heykel yapımı için en dayanıklı malzemeler arasında rahatlıkla sayılabilir.  

Dev Koyun Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Dev koyun heykelleri belediyelerin etrafı hareketlendirmek için tercih ettiği parklarda, ürünlerinin pazarlamak isteyen ve pazarlamak için üç boyutlu maket tasarımlarıyla fark yaratmak isteyen markaların reklamlarında sıklıkla kullanılır.

Şehir meydanlarından, parklara, kamu binalarından sanat merkezlerine kadar tercihe ve amaca göre her yerde kullanılabilen dev koyun heykelleri, şehir yaşamına renk katarak belediyelerin ve markaların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Kutsallığı Simgeleyen Dev Koyun Heykelleri!

Dünyanın farklı yerlerinde kutsallığı ve bereketi simgeleyen figürlerin başında gelen dev koyun heykelleri, genellikle koyulacağı şehrin ve konumun tarihine atıf yapacak şekilde tasarlanmaktadır. Dünya çapında en ünlü dev koyun heykelleri arasında sayabileceğimiz ve adeta görsel şölen sunan koyun heykelleri şu ülkelerde bulunur:

 • Avustralya
 • Tayland
 • Singapur
 • Türkiye
 • Çin

Dev Koyun Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev koyun heykel fiyatları için belirleyici olan faktörlerden;  malzeme türü, işçilik, makine mi yoksa el ile mi yapılacağı gibi unsurlar dev koyun heykeli fiyatlarının belirlenmesi konusunda oldukça önem taşır. Dev koyun heykelleri fiyatlarını etkileyen faktörler şu şekilde açıklanabilir:

 • Değerli madenler, kil alüminyum gibi maliyeti yüksek malzemelerin yanında strafor ya da fiberglass gibi hem yeni hem de uygun fiyatlı malzeme kullanımı dev koyun heykel fiyatlarını doğrudan etkiler.
 • Dev koyun heykelleri ebat olarak oldukça büyük olduğu için fiyatları konusunu kullanılan malzemenin ne kadar olduğu da etkiler.
 • El işçiliği ile üretilen dev koyun heykelleri yeni teknolojiler ile üretilen dev koyun heykellerine göre daha maliyetlidir bu sebeple geleneksel yöntemlere göre yapılan dev koyun heykel fiyatları fabrika üretimi heykel fiyatlarından çok daha pahalı bir seçimdir.

Eğer siz de markanızı tanıtmak ve hem uygun fiyatlı hem de kaliteli işler yapmak istiyorsanız dev koyun heykel fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz! Projelerinizin adını herkes duysun!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095