Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Heykeller Kentlerimizin Dokusuna Yeni Boyutlar Katıyor!

Dev Heykel Yapımı - Atölyede Neler Oluyor?

Bir kentin yalnızca konutlardan, çalışma mekanlarından ve ulaşım ağlarından ibaret olduğunu düşünmemek gerekir. Sokaklarında kültürünün her an yaşanmadığı bir kent, kimliksiz demektir. Bu noktada dev heykeller kentlerin tarihini, kültürünü ve geleneksel simgelerini ele alarak yorumlamaya ve üç boyutlu bir şekilde sokaklara taşımaya olanak tanır.

Dev heykeller nasıl yapılır, dev heykel yapmak için kullanılan malzemeler nelerdir gibi soruların yanıtlarını merak ediyor, dev heykel yapımı hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Gelin, dev heykeller ve yapım süreçlerine birlikte daha yakından bakalım ve gündelik yaşamımız açısından ne gibi bir önemi olduğunu anlamaya çalışalım.

3 Boyutlu Kültürel Aktarım – Dev Heykel Nedir?

İşe önce basit bir tanım yaparak dev heykel nedir sorusuna yanıt vermekle başlamak gerekirse dev heykellerin 3 boyutlu birer kültürel aktarım aracı olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle kentin işlek meydanlarında karşımıza çıkan dev heykeller başta kent kültürü ve tarihi ile alakalı değerleri gerçek dünyaya fiziksel olarak taşımamıza olanak tanır. Ancak elbette işin bununla sınırlı kaldığını söylemek mümkün değildir.

Günümüzde spor kulüplerinden devlet kurumlarına, sanat merkezlerinden eğitim kurumlarına kadar farklı alanlarda hizmet veren kuruluşlar dev heykeller ile değerlerini yansıtan tasarımlara yönelmekte, kendilerini hizmet verdikleri bölgenin kalıcı bir parçası haline getirmektedirler.

Dünyayı Yaratıcılıkla Şekillendirmek! – Dev Heykeller Nasıl Yapılır?

Dev heykel yapımı için genellikle eski çağlardan ve bilhassa Antik Yunan’dan bugüne kadar gelen oyma yöntemi kullanılır. Oyma yönteminde şekil verilmek istenilen kütle çekiç ve törpü gibi aletlerle istenilen forma sokulur. Ancak bunun öncesinde biçimlendirme işleminin dev heykel yapımı için kullanılan yöntemlerden biri olduğunu da vurgulamak gerekir.

Biçimlendirme işlemi sırasında yapılacak heykelin tasarımına ve kullanım amacına göre seçilen malzemeler yoğurulur ve yoğurulduktan sonra pişirme işleminden geçilir. Son olarak heykele asıl görüntüsünü vermek için oyma tekniklerinden yararlanılır.

Yapım Sürecine Göre Farklı Malzemeler – Dev Heykel Yapımında Kullanılan Malzemeler

Dev heykel yapmak için kullanılan malzemeler her yapım sürecinde aynı olmak zorunda değildir. Kullanılan teknik ve heykelin tasarımına bağlı olarak farklı malzemeler söz konusu olabilir. Oyma, eksiltme ve yontma tekniklerin kullanıldığında dev heykeller için genellikle taş ya da ahşap malzemeler tercih edilir. Ancak biçimlendirme tekniğinde başta kil olmak üzere alçı, balmumu veya alüminyum, bakır, altın ve buna benzer madenler tercih edilebilir.

Bunların dışında son yıllarda strafor ve fiberglass gibi malzemelerin de önem kazandığını vurgulamak gerekir. Dev heykel yapımı için değerlerin madenler yerine strafor veya fiberglass gibi çözümlere yönelmek daha ekonomik bir çözüm yaratmasının yanı sıra yapım sürecini de hızlandırmaktadır.

Dev Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev heykel fiyat ve maliyetlerinin belirlenmesinde göz önüne alınması gereken birçok faktör olduğunu söyleyebiliriz. Elbette projenin büyüklüğüne göre dev heykel fiyatları ve maliyetleri de değişmektedir. Bu nedenle kesin bir rakam belirtmek güç olsa da dev heykel fiyatları üzerinde belirleyici olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dev heykel fiyatları açısından belirleyici unsurlar arasına ilk olarak malzeme tercihini koymak gerekir. Heykeller; bronz, demir, tunç, kil, ahşap, taş, strafor ve fiberglass gibi çok sayıda farklı malzemeden yapılabilir ve maliyet açısından tüm bu malzemelerin değerleri farklıdır.
  • Dev heykel fiyatları; dekoratif heykellere kıyasla daha yüksektir. Bunun başlıca nedeni heykelin hacminin artmasıyla beraber kullanılan malzemenin de artmasıdır.
  • Büyüyen hacimle birlikte dev heykel fiyat ve maliyetleri üzerindeki işçilik farkını da göz ardı etmemek gerekir. Heykelin daha gerçekçi ve estetik gözükmesi için hacimle birlikte işçilik detayları da artacaktır.
  • Dev heykeller genellikle kalıba değil el işçiliğine dayanan projeler oldukları için dev heykel fiyatları da diğer heykel yapım türlerine göre biraz daha yüksek olabilmektedir.

Kentlerin Dokusunu Yeniden Yaratmak! – Dev Heykeller Nerelerde Kullanılır?

Dev heykeller, kullanım amaçları açısından son derece geniş bir portföye sahiptir. Kentin tarihi ve kültürel değerlerini gündelik hayata taşıyan dev heykeller, bilhassa turistik amaçlar bakımından kentlere büyük katkı sunmaktadır. Ancak durumun bununla sınırlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Bugünlerde devlet kurumlarının kentin kültürel tanıtımı için kullandığı bu tür tasarımların yanı sıra dev heykeller spor kulüpleri, eğitim kurumları ve sanat merkezleri gibi kuruluşlar tarafından da sipariş edilmektedir. Kendi değerlerini kent yaşamının bir parçası haline getirmeyi arzu eden kuruluşlar böylelikle kurumsal imajlarını da güçlendirmektedir.

Kent yaşamına yeni bir boyut katacak dev heykel projeleriniz için bizimle iletişime geçebilir, dev heykel fiyatları ve proje detayları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Dünyayı sanatla şekillendiriyor, tarih ve kültürel değerlerimizi yaşamın bir parçası haline getirerek dünyaya aktarıyoruz. Deneyimli heykeltıraşlardan en ideal çözümleri almak için bize ulaşın!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095