Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Hayvan Heykelleri – En Kalabalık Meydanlara Hareket Katıyoruz!

Dev Hayvan Heykel Yapımı – Atölyede Neler Oluyor?

Bir şehrin kültürünü yansıtacak sanatsal çalışmalar yapmanın pek çok yolu vardır. Ünlü ve tarihi bir kişiliğini görselleştirebilir, kültürel bir merkezinde temaya uygun bir çalışma yapabilir, şehre yeni bir renk katabilirsiniz. Şehirlerin nesi meşhur dendiğinde söyleyebileceğimiz hayvanlar olduğuna göre dev hayvan heykelleri de şehrin işlek meydanlarına renk katmak için kullanılabilecek seçeneklerden biridir.

Yine de vurgulamak gerekir ki şehrin dokusuyla uyumlu bir dev hayvan heykeli yapabilmek hiç de kolay değildir. Malzemelerin doğru kullanımı, işçilik kalitesi gibi faktörlerin yanı sıra çevre analizi, mekan ölçüleri ve dokusuna uygun bir planlama yapılması gibi faktörleri de göz ardı etmemek gerekir. Eğer siz de dev hayvan heykel yapımı arka planına dair daha fazla bilgi edinmek, bir heykel atölyesine kısa bir ziyaret yapmak istiyorsanız gelin bu yolculuğu şimdi yapalım. İşte dev hayvan heykelleri ve yapım sürecinde önemli aşamalar…

Dev Hayvan Heykel Yapımı – Dev Hayvan Heykelleri Nasıl Yapılır?

Dev hayvan heykel yapımı için belirli bir yöntemin zorunlu olduğundan bahsetmek pek de doğru olmaz. Çünkü her heykeltıraşın kendi stili olduğu gibi heykelin yapılma amacı, tarzı gibi faktörleri de göz ardı etmemek gerekir. Yine de genel olarak dev hayvan heykeli yapım aşamalarını açıklamak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

 • Öncelikle dev hayvan heykeli yapımında kullanılacak malzemeler yoğrulur. Malzeme türüne bağlı olarak elle veya makineyle yoğurma işlemi yapılabilir.
 • Bunun ardından yoğrulan malzeme yüksek ısıya tabi tutularak pişirilir. Pişirme işlemi sırasında heykelin daha sonra çatlamaması için hava almaması son derece önemlidir.
 • Ardından oyma ve yontma işlemleriyle heykele son şekli verilir.
 • Gerek duyulursa renklendirme için özel materyaller kullanılarak heykelin daha renkli ve eğlenceli bir görünüm kazanması sağlanabilir.

Dev Hayvan Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Yöntem söz konusu olduğunda söylediğimize benzer bir biçimde dev hayvan heykel yapımında kullanılacak malzemeler için de zorunlu malzemelerden bahsetmek mümkün değildir. Kil, demir, bakır, alçı, alüminyum gibi malzemeler heykelciliğin geleneksel malzemeleri arasında sayılabilir ve dev hayvan heykelleri yapımında kullanılmaları da mümkündür.

Yine de son yıllarda daha iyi bir alternatifin doğduğunu göz ardı etmemek gerekir. Strafor ve fiberglass gibi yeni nesil materyaller, bilhassa ebat açısından son derece büyük ve fazla materyal gerektiren dev hayvan heykeli gibi projelerde değerli madenlerden çok daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Ayrıca tasarıma renk katmak ve uzun süre dayanıklı bir biçimde sergilemek bakımından da yeni nesil materyallerin daha başarılı olduğu söylenebilir.

Dev Hayvan Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev hayvan heykel fiyatları söz konusu olduğunda devreye giren çeşitli faktörlerden bahsetmek mümkündür. Bilhassa malzeme tercihi, işçilik detayları, heykelin ebatları gibi başlıklar dev hayvan heykelleri fiyat ve maliyetleri üzerinde doğrudan etki sahibidir. Tüm bu faktörleri şu şekilde açabiliriz:

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi değerli madenlerle yüksek ölçeklerde dev hayvan heykeli yapmak maliyeti ciddi oranda yükseltecektir. Bunun yerine fiberglass veya strafor gibi yeni malzemeler seçmek daha ekonomik bir çözümdür.
 • Dev hayvan heykelleri dekoratif heykel ve maketlere göre daha büyüktür. Bu da daha fazla malzeme kullanılacağı dolayısıyla daha fazla maliyet gerektirdiği anlamına gelir.
 • Hacmin büyümesi yalnızca malzeme sarfiyatı açısından önemli değildir. Dev hayvan heykel fiyatları açısından hacim büyüdükçe işçilik detaylarının da arttığını unutmamak gerekir.
 • Son olarak dev hayvan heykelleri için birden fazla heykel üretilecekse kalıplar kullanarak daha ekonomik çözümler bulmak mümkünken tek heykel üretiminde el işçiliği önem kazandığı için maliyetler ve fiyatlar artmaktadır.

İşlek Meydanları Renklendiren En Ünlü Dev Hayvan Heykelleri

Gerek ülkemizde gerekse dünyanın farklı bölgelerinde şehrin işlek noktalarına renk katmak için en çok kullanılan üç boyutlu tasarımların başında dev hayvan heykelleri gibi figürler geldiğini söyleyebiliriz. Bunlardan bazılarını sizler için sıraladık. İşte dünyanın en ünlü dev hayvan heykelleri:

 • Vahşi At Anıtı, Washington – ABD
 • Wall Street Boğası, New York – ABD
 • Secretariat – Kentucky Horse Park – ABD
 • Kartal Heykeli, Budapeşte – Macaristan
 • İki Başlı Kartal Heykeli, Helsinki – Finlandiya
 • Bremen Mızıkacıları Heykeli, Bremen – Almanya

Dev Hayvan Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda verdiğimiz birkaç örnekten de görebileceğiniz üzere dev hayvan heykelleri dünyanın farklı ülkelerinde işlek şehir meydanlarını süsleyen figürlerin başında gelmektedir. Çoğu zaman kentin tarihi veya kültürüyle ilgili olarak tasarlanan dev hayvan heykelleri eğitim kurumlarından sanat merkezlerine, kamu binalarından belediye kurumlarına kadar farklı pek çok alanda şehre renk katmak, markanızı öne çıkarmak ve insanların ilgisini çekmek için kullanılabilir.

Dev hayvan heykel yapımı, proje aşaması ve fiyatları gibi konular hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gelin, şehrimizin kültür yaşamını birlikte şekillendirelim…

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095