Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Gitar Heykelleri – Müziği Her An Yaşayan Şehirler!

Dev Gitar Heykel Yapımı – Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

En soyut sanatlardan biri olan müziği görselleştirmek ve fiziksel dünyaya aktarmanın kolay olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine de yaratıcı tasarımlarla birleşen enstrüman heykelleri bunun için en iyi çözümlerden biridir. Nitekim son yıllarda karşımıza daha sık çıkmaya başlayan dev gitar heykelleri müzik ve heykelciliği bir araya getiren başlıca şehir simgeleri arasında sayılabilir.

Peki dev gitar heykelleri hakkında daha fazla ayrıntı duymak istemez misiniz? Dev gitar heykelleri nasıl yapılır, dev gitar heykel yapımında kullanılan malzemeler neler, dünyanın en ünlü dev gitar heykelleri nerelerde… Bu türden merak ettiğiniz tüm sorulara aşağıda yanıt bulacaksınız!

Dev Gitar Heykelleri Nasıl Yapılır?

Dev gitar heykel yapımı için projenin türüne göre farklı yöntemler kullanılması mümkündür. Genel olarak dev gitar heykeli yapım sürecini şu aşamalarla özetleyebiliriz:

 • Öncelikle heykeltıraş ve ekibi tarafından heykelin konumlandırılacağı mekan incelenir ve ölçümlenir.
 • Akabinde heykel için bir model çizim yapılır ve müşteriye sunulur. Müşterinin istediği revizelere göre çizimde düzeltmeler yapıldıktan sonra biçimlendirme işlemine geçilir.
 • Biçimlendirme için öncelikle dev gitar heykel yapımında kullanılan malzemeler el veya makine yardımıyla yoğrulur.
 • Ardından yoğrulan malzeme yüksek ısıya tabi tutularak pişirilir.
 • Pişirme işleminin ardından heykele oyma ve yontma işlemleriyle son şekli verilir.
 • Son olarak isteğe göre özel materyallerle heykelin renklendirme işlemleri yapılır ve dev gitar heykeli planlanan mekana yerleştirilir.

Dev Gitar Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Dev gitar heykeli yapımında kullanılan malzemeler tıpkı yöntemler gibi değişkendir. Heykelin türüne bağlı olarak kil, alçı, demir, bakır, alüminyum ve buna benzer materyallerden yararlanılabilir. Ancak son yıllarda fiberglass ve strafor gibi yeni nesil materyallerin de öne çıktığını vurgulamak gerekir.

Özellikle dev gitar heykelleri gibi büyük ebatlara sahip projelerde değerli madenlerin kullanılması maliyetleri ciddi ölçüde artırmaktadır. Buna karşılık fiberglass ve strafor heykeller dev gitar maketi ve heykelleri söz konusu olduğunda hem ekonomik bir çözüm sunmakta hem de daha uzun ömürlü ve bakımı kolay bir kullanım sağlamaktadır.

Dev Gitar Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev gitar heykel fiyatları için üzerinde durulması gereken bazı faktörlerden bahsetmek mümkündür. Bunların da başında malzeme tercihi, işçilik ve heykel ebatları gibi konuları sayabiliriz. İşte dev gitar heykelleri fiyat ve maliyetlerini belirleyen bu faktörleri şu şekilde açabiliriz:

 • Dev gitar heykel fiyatları açısından malzeme tercihi başlıca dikkat edilmesi gereken konulardandır. Yukarıda da değindiğimiz gibi değerli madenler yüksek maliyetleri beraberinde getirirken fiberglass ve strafor gibi yeni nesil materyaller çok daha ekonomik çözümler sunmaktadır.
 • Dev gitar heykelleri boyutları itibariyle dekoratif heykellerle kıyaslanamayacak kadar fazla malzeme gerektirir. Bu nedenle malzeme türü kadar kullanılması gereken malzeme miktarı da dev gitar heykel fiyatları üzerinde belirleyicidir.
 • Hacmin büyümesiyle heykel üzerindeki işçilik detaylarının arttığını da unutmamak gerekir. İşçilik detayları da dev gitar heykel fiyatları üzerinde belirleyici maliyet kalemlerinden biridir.
 • Dev gitar heykelleri genellikle tek bir heykel projesi üzerinden ilerlediği için kalıba değil, el işçiliğine dayanır. Bu da dev gitar heykel fiyatları ve maliyetlerinin kalıplarla yapılan seri üretim heykellere kıyasla daha yüksek fiyatlara sahip olmasına neden olabilir.

Şehrin Ritmini Değiştiren En Ünlü Dev Gitar Heykelleri

Heykel sanatının görsel ihtişamını müziğin ruha hitap eden soyutluğuyla birleştiren dev gitar heykelleri önemli birçok şehrin işlek meydanlarında karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için aşağıda sıraladık. İşte en ünlü dev gitar heykelleri ve bulundukları şehirler:

 • Austin Guitartown Heykelleri, Teksas – ABD
 • Gitar Heykeli (Kurt Cobain Parkı), Washington – ABD
 • Gitar Heykeli, Zheng’an – Çin
 • Vladimir Vysotsky Anıtı, Rostov – Rusya
 • Mark Bernes Anıtı, Nizhyn - Ukrayna

Dev Gitar Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Hiç kuşkusuz bir kentin kültürünü oluşturan elementlere baktığımızda karşımıza çıkacak unsurlardan biri de müziktir. Kimi zaman bir besteci kimi zaman şehirle özdeşleşen bir şarkı kimi zaman da bir enstrüman… Bilhassa modern bir şehir ve çevre planlaması söz konusu olduğunda dev gitar heykeli gibi figürler şehrin canlılığını artırmak için en iyi araçlardan biridir. Oyun alanlarından müzik merkezlerine, eğitim kurumlarından park ve bahçelere kadar farklı alanları süsleyebilen dev gitar heykelleri çeşitli kurumlara 3 boyutlu reklam maketleri yoluyla şehrin kalıcı bir parçası olma şansı sunmaktadır.

Eğer siz de dev gitar heykeli projelerinizle şehir ve çevre tasarımına yaratıcı bir katkıda bulunmak, insanların dijital dünyadan kafalarını çevirerek gerçek dünyada markanızı fark etmenizi sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçin! Erlas Global, 3 boyutlu gitar maketi ve dev gitar heykeli tasarımları ile size en ideal çözümü sunuyor…

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095