Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Canavar Heykelleri – Korkutan Figürlerin Yapım Aşaması

Dev Canavar Heykel Yapımı – Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Şehirlerin tarihlerini ve kültürel dokularını yansıtan anıtların yanı sıra işlek meydanlara ve caddelere renk katan dev figürlerin de son derece ilgi çekici olduğu bir gerçek. Belki biraz da Hollywood etkisiyle günümüzde dev canavar heykelleri gibi korku figürlerinin modern kentlerin pek çok noktasını süslediğine tanıklık ediyoruz.

Ancak itiraf etmek gerekir ki şehrin dokusuna zarar vermeyecek, aksine renk katacak şekilde dev dinozor heykeli tasarlamak ve insanların ilgisini çekebilecek bir 3 boyutlu reklam stratejisi üretmek de kolay bir iş değil. Bunun için her şeyden önce profesyonel bir ekiple çalıştığınıza emin olmalısınız. Peki bundan nasıl emin olabilirsiniz?

Yazımızda dev canavar heykel yapımı ve yapım sırasında kullanılan malzemeler gibi konulara göz atacak, dev canavar heykel fiyatları neye göre belirleniyor, dev canavar heykelleri nerelerde kullanılır gibi sorulara yanıt verecek, projeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız. İşte bir dev canavar heykeli yapım sürecinde karşılaşılabileceğiniz aşamalar…

Dev Canavar Heykelleri Nasıl Yapılır?

Canavar heykel yapımı için yalnızca bir yöntem olduğunu söylemek hiç de doğru değildir. Özellikle modern teknolojinin de desteğiyle pek çok güncel yöntemin kullanıldığı dev canavar maket ve heykellerinin yapım süreci; heykelin yerleştirileceği konumun incelenmesi ve ölçülmesinin ardından bilgisayar ortamında yapılan çizimlerle sürmekte, ardından 3D yazıcılar aracılığıyla dev canavar maketleri hazırlanmaktadır. CNC ve bilgisayar teknolojisi desteğiyle demir, ahşap atölyeleri veya strafor ve fiberglass imalathanelerinde biçimlendirme işlemiyle birlikte dev canavar heykeli son halini almaktadır.

Dev Canavar Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Dev canavar heykel yapımında kullanılan malzemeler tıpkı yapım süreci gibi günden güne modernleşmektedir. Nitekim geleneksel heykelcilikte sıklıkla yer bulan kil, alçı, bakır gibi materyallerin yerini giderek strafor ve fiberglass gibi malzemeler almıştır.

Fiberglass ve strafor gibi yeni nesil materyaller dev canavar heykeli gibi büyük ölçekli eserlerin yapımındaki yüksek maliyetleri ciddi oranda azalttığı gibi eserin açık havada uzun ömürlü, dayanıklı ve dış koşullara karşı dirençli bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Ayrıca eğlenceli ve renkli bir tasarıma sahip olması gereken dev canavar heykelleri için fiberglass ve strafor, heykeltıraşlara çok daha fazla seçenek sunmakta, renklendirme işlemini kolaylaştırmaktadır.

Dev Canavar Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev canavar heykelleri fiyat ve maliyetlerini belirleyen faktörlerin çok sayıda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca her projenin kendi iç koşullarını da beraberinde getirdiğini göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle her proje için özel bir fiyatlandırma yapmak çok daha doğrudur. Ancak yine de dev canavar heykel fiyatları için temel faktörlerden bahsedebiliriz:

  • Dev canavar heykel fiyatları açısından ilk dikkat edilmesi gereken nokta malzeme seçimidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi seçilen malzemeye bağlı olarak heykelin fiyatı da değişmektedir.
  • Dev canavar heykelleri dekoratif heykel ve maketlere göre daha büyüktür. Bu da daha fazla malzeme kullanılacağı dolayısıyla daha fazla maliyet gerektirdiği anlamına gelir.
  • Hacmin büyümesi yalnızca malzeme sarfiyatı açısından önemli değildir. Dev canavar heykel fiyatları açısından hacim büyüdükçe işçilik detaylarının da arttığını unutmamak gerekir.
  • Son olarak dev canavar maketleri için birden fazla heykel üretilecekse kalıplar kullanarak daha ekonomik çözümler bulmak mümkünken tek heykel üretiminde el işçiliği önem kazandığı için maliyetler ve fiyatlar artmaktadır.

Şehirlerle Özdeşleşmiş En Ünlü Dev Canavar Heykelleri

Dünyanın farklı bölgelerinde şehir meydanları, parklar ve işlek noktalarla özdeşleşmiş farklı canavar maket ve heykellerine rastlamak işten bile değildir. Bunlardan bazılarını sizler için sıraladık. İşte dünyanın en ünlü dev canavar heykelleri:

  • Loch Ness Canavarı Heykeli, Highlands – İskoçya
  • Ejderha Köprüsü, Ljubljana – Slovenya
  • Gargoyle ve Chimera, Paris – Fransa
  • Godzilla Heykeli, Tokyo – Japonya

Dev Canavar Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda verdiğimiz az sayıda örnekten de görebileceğiniz gibi dev canavar heykelleri dünyanın farklı kentlerini süslemekte, korkutucu görünümlerine karşılık insanların ilgisini de çekmektedirler. Nitekim dev canavar heykelleri yalnızca kent meydanlarında değil oyun alanları, parklar ve bahçeler, sosyal alanlar, tema parklar, AVM’ler, lunaparklar, etkinlik alanları, festivaller ve fuarlar gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Eğer siz de dev canavar heykelleri hakkında bilgi almak ve markanızı yaratıcı bir 3 boyutlu reklam projesi şehrinizin ayrılmaz bir parçası haline getirmek istiyorsanız bize ulaşın! Erlas Global olarak yaratıcı bakış açımızı her projemizde gösteriyor, çağın ilerisinde reklam ve tanıtım ürünleri ile sizlere kusursuz bir hizmet sunuyoruz. Gelin, kent hayatına birlikte değer katalım…

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095