Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dev Basketbolcu Heykelleri Sporun Ruhunu Sokağa Taşıyor!

Dev Basketbolcu Heykel Yapım Aşamaları

Antik dönemlerden itibaren sporcular, dev heykellerin ihtişamlı temaları için en çok tercih edilen insan figürlerinin başında gelmektedir. Günümüzde de dev basketbolcu heykelleri başta olmak üzere pek çok sporcu heykeli başta Amerika ve Avrupa olmak üzere pek çok kentin uğrak noktalarını süslemektedir. Ülkemizde ise henüz yeni yeni keşfedilen dev basketbolcu heykelleri için birçok spor kulübü ve sporla yakınlığı bulunan kuruluşlar kendi tarihlerini bulundukları kentin kalıcı bir parçası haline getirmek için harekete geçmektedir.

Peki dev basketbolcu heykelleri nasıl yapılır? Dev basketbolcu heykel yapımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve dev basketbolcu heykel fiyatları ile ilgili detaylara hakim olmak mı istiyorsunuz? Yazımızı incelemeye devam edin. Dev basketbolcu heykel yapımı nasıl işliyor daha yakından bakacağız.

Spor, Kent Yaşamına Dinamizm Katıyor! – Dev Basketbolcu Heykelleri Nedir?

Dev basketbolcu heykelleri bilhassa ABD’de NBA’in kazandığı popülerlikle birlikte kent yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Ancak hemen vurgulamak gerekir ki tarih boyunca heykel sanatının ihtişamıyla sporun ilham veren dinamizminin sık sık yan yana geldiğini söylemek mümkündür.

Nitekim milattan önce 5. yüzyılda yaşamış olan Myron tarafından yapılmış Discobolus yani Disk Atan Adam Heykeli’ni buna örnek gösterebiliriz. Her ne kadar heykelin orijinali bugüne kadar korunamamış olsa da dev sporcu heykelleri nedir dendiğinde karşımıza çıkan en eski örneklerden biri olan Discobolus bize kent yaşamıyla sporun her zaman iç içe olduğunu göstermektedir.

En Epik Anlar 3 Boyutlu Tasarımlarla Buluşuyor! – Dev Basketbolcu Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sporcu heykellerinin kökenini Antik Yunan’a kadar götürmek mümkündür. Söz konusu dev basketbolcu heykelleri olduğunda ise NBA’e değinmeden olmaz. Amerikan Ulusal Basketbol Ligi olan NBA, özellikle 80’lerden itibaren büyük popülerlik kazanmıştır. 90’larda Michael Jordan’ın bir marka haline gelmesiyle de dünya çapında bir NBA taraftarlığından bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Nitekim NBA yöneticileri ve Amerikan şirketleri bu durumun kıymetini iyi bilmiş, yan ürünler ve planlamalarla NBA’in değerini farklı noktalara da taşımışlardır. Bunların başında da kent yaşamı ve turizm gelmektedir. Bugün ABD’deki bazı noktalar sadece dev basketbolcu heykelleri ile ülkeye gelen turistlerin önemli ziyaret noktaları arasında yer almaktadır.

Sporun Gücü Sahanın Dışına Taşıyor – Dev Basketbolcu Heykelleri Nasıl Yapılır?

Dev basketbolcu heykel yapımı için kullanılan farklı yöntemlerden bahsetmek mümkündür. Başlıca yöntemlerden biri olan biçimlendirme işleminde öncelikle heykelin yapımında kullanılacak malzeme yoğrulur. Ardından yoğrulan malzeme yüksek ısı uygulanarak pişirilir ve oyma ya da yontma işlemleri için hazır hale getirilir.

Dev Basketbolcu Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Dev basketbolcu heykel yapımında kullanılan malzemeler projenin türüne, amacına ve elde edilmek istenen nihai görüntüye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kil, alçı, bakır, alüminyum, altın ve buna benzer materyaller dekoratif heykellerde olduğu gibi dev basketbolcu heykel yapımı için de temel malzemeler arasında yer almaktadır.

Bu malzemelere karşılık son zamanlarda fiberglass ve strafor materyallerin heykel yapımında sıklıkla yer aldığını da unutmamak gerekir. Bilhassa dev basketbolcu heykelleri gibi diğer madenler kullanıldığında gerçekten yüksek maliyetler ortaya çıkaran projelerde strafor ve fiberglass hem maliyeti düşürmekte hem de projenin yapım aşamasını hızlandırmaktadır. Ayrıca dayanıklılık ve bakım gibi konular açısından da fiberglass ve strafor gibi yeni nesil malzemelere yönelmek daha avantajlı gibi gözükmektedir.

Dev Basketbolcu Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dev basketbolcu heykel fiyatları üzerinde belirleyici olan çeşitli başlıklardan bahsetmek mümkündür. Projenin büyüklüğü, kullanılacak malzeme, heykelin hacmi gibi faktörlerin tamamı dev basketbolcu heykelleri fiyat ve maliyet hesabının yapılmasında göz önüne alınmalıdır. Tüm bu değişkenlere bağlı olarak proje planlanmadan bir fiyat vermek oldukça güçtür, ancak dev basketbolcu heykel fiyatları üzerinde etkili olan unsurlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dev basketbolcu heykelleri fiyat ve maliyetlerini belirleyen en önemli unsur hiç kuşkusuz malzeme seçimidir. Günümüzde dev basketbolcu heykel yapımı için demir, taş, tunç, kil, ahşap ve bronz gibi madenlerin yanı sıra strafor ve fiberglass gibi daha ekonomik seçenekler de bulunmaktadır.
  • Dev basketbolcu heykel fiyatları; hacim bakımından daha geniş oldukları için daha yüksek fiyatlara sahip olabilmektedir. Çünkü heykelin hacmine göre daha fazla malzeme kullanılması gerekmektedir.
  • Hacmin büyümesiyle heykel üzerindeki işçilik detaylarının arttığını da unutmamak gerekir. İşçilik detayları da dev basketbolcu heykel fiyatları üzerinde belirleyici maliyet kalemlerinden biridir.
  • Dev basketbolcu heykelleri genellikle tek bir heykel projesi üzerinden ilerlediği için kalıba değil, el işçiliğine dayanır. Bu da dev basketbolcu heykel fiyatları ve maliyetlerinin kalıplarla yapılan seri üretim heykellere kıyasla daha yüksek fiyatlara sahip olmasına neden olabilir.

Gençlere İlham Olan Starların En Ünlü Dev Basketbolcu Heykelleri

Dev basketbolcu heykelleri ülkemizde henüz popülerlik kazanmaya başlasa da başta ABD olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde artık birer efsane olarak anılmaya başlanan eserlerden bahsetmek mümkündür. Bunlardan en önemlilerini aşağıda sizler için sıraladık. İşte her biri NBA’in birer starı olan isimlerin en ünlü dev basketbolcu heykelleri:

  • Magic Johnson

NBA tarihinin en başarılı oyuncularından biri olan Magic Johnson, 1980’lerdeki beş şampiyonluğunun ardından iki adet dev basketbolcu heykeli ile onurlandırıldı. Yaklaşık 93 ton ağırlığında olduğu ifade edilen Michigan Eyalet Üniversitesi’ndeki heykelin yanı sıra Los Angeles’ta Staples Center’ın hemen dışında 17 metrelik bronzu yer almaktadır.

  • Shaquille O’Neal

Bir başka Lakers efsanesi Shaq’ın 10 metre yüksekliğindeki heykelini de bu listeye koymadan olmaz. Potaya asılı bir şekilde temsil edilen Shaq’ın heykeli Staples Center’da Magic Johnson heykelinin hemen yanında yer almaktadır.

  • Michael Jordan

Elbette söz konusu basketbol ve NBA olduğunda Michael Jordan’ı da unutmak olmaz. Chicago’da United Center’ın hemen önünde yer alan Michael Jordan heykeli, NBA’in de logosu haline gelen klasik smaç öncesi pozisyonu yeniden yorumluyor.

İlham Veren Anları Ölümsüzleştiriyor, Kentin Bir Parçası Haline Getiriyoruz!

Dev basketbolcu heykelleri ile sporun ilham veren anlarını sokağa taşıyor, spor kulüplerine, markalara, eğitim kurumlarına ve spor merkezlerine kentin tarihinin bir parçası olma fırsatı sunuyoruz!

Dev basketbolcu heykel projeleri için bizimle iletişime geçebilir, deneyimli ekibimiz ve heykeltıraşlarımızla yürüteceğimiz yapım süreci hakkında daha fazla bilgi alabilir, dev basketbolcu heykel fiyatları ve proje detayları ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Gelin, kent dokusunun ölümsüz bir parçası olmanız için en ideal çözümü bulalım…

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095