Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Heykeltıraşların En Zorlu Projesi Dev Atatürk Heykelleri Nasıl Yapılıyor?

Dev Atatürk Heykel Yapımı Yapım Aşamaları

Türk heykeltıraşlar için altından kalkılması en zor projelerden biri muhtemelen dev Atatürk heykelleri olsa gerek. Ulu önderin heykelinin görsel ve tasarımsal açıdan gerçekçi ve etkileyici olması, tüm detayların ele alınması ve kusursuz bir şekilde ülkemizin kurucusunu tasvir etmesi heyecan verici olduğu kadar sorumluluk da gerektiren bir proje.

Peki heykeltıraşın sorumluluğunu ve heyecanını bir kenara bırakırsak dev Atatürk heykel yapımı hangi süreçleri barındırıyor? Dev Atatürk heykel yapımında kullanılan malzemeler neler? Yazımızda tüm bu sorulara yanıt vermeye çalışacak, aynı zamanda ulu önderin heykellerinin nerelerde kullanıldığına da göz atacağız.

Dev Atatürk Heykel Yapımı – Dev Atatürk Heykelleri Nasıl Yapılır?

Tarihin en eski sanatlarından biri olan heykelcilik söz konusu olduğunda günümüze kadar geliştirilmiş pek çok farklı yöntemin varlığını göz ardı etmemek gerekir. Nitekim dev Atatürk heykelleri için de bu durum geçerlidir. Bir heykeltıraş dev Atatürk heykeli için kullanacağı malzeme, heykelin tarzı ve amacı gibi faktörlere bağlı olarak farklı yöntemlerden yararlanabilir.

Yine de geleneksel olarak dev Atatürk heykeli yapım sürecini şu şekilde özetleyebiliriz. İlk olarak dev Atatürk heykeli yapımında kullanılacak malzemeler yoğrulur. Akabinde yoğrulan malzemelerin yüksek ısıda pişirilmesi gerekir. Bunun ardından oyma ve yontma işlemleriyle proje son aşamaya gelir. Son olarak isteğe bağlı heykelin renklendirme işleminden geçmesi de mümkündür.

Dev Atatürk Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Yukarıda her ne kadar geleneksel bir heykel yapım aşamasını tarif etmiş olsak da günümüz teknolojisiyle birlikte dev Atatürk heykelleri için yeni nesil materyallerden ve yöntemlerden yararlanmak olası hale gelmiştir. Dev Atatürk heykel yapımında kullanılan malzemeler arasında kil, alçı, alüminyum, bakır, demir ve altın gibi materyalleri sayabiliriz. Ancak bunların her biri geleneksel çözümlerdir.

Son yıllarda ise fiberglass ve strafor heykellerin sayısı da ciddi oranda artmıştır. Özellikle dev Atatürk heykelleri gibi geniş ebatlara sahip projelerde değerli madenler kullanmak maliyeti büyük ölçüde yükseltmektedir. Buna karşılık fiberglass ve strafor gibi yeni nesil materyaller ekonomik bir çözüm sunmasının yanı sıra dayanıklılık açısından da daha memnun edici sonuçlar vermektedir.

Dev Atatürk Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?                                         

Dev Atatürk heykelleri fiyat ve maliyetlerinin hesaplanmasında belli başlıklardan bahsedebiliriz. Bunlardan ilki yukarıda da değindiğimiz malzeme seçimidir. Değerli madenlerden yapılan dev Atatürk heykelleri fiyat bakımından da doğal olarak yüksek olmaktadır.

Malzeme türünün yanı sıra ne kadar malzeme kullanılacağı da dev Atatürk heykel fiyatları açısından önem arz eder. Bu nedenle bilhassa büyük ölçekli projelerde malzeme seçimi yaparken bütçeyi de göz önünde bulundurmak gerekir.

Ayrıca dev Atatürk heykelleri gibi hacimli projeler ince işçiliğin değerini de arttırmaktadır. El işçiliğiyle şekillendirilecek detayların sayısı çoğaldığı için buna bağlı olarak heykel maliyetlerinin arttığını da söyleyebiliriz.

Son olarak dev Atatürk heykel fiyatları açısından önemli faktörler arasında heykelin nakliyesi ve kurulumu gibi işlemleri de saymak gerekir. Her ne kadar bunlar ikincil faktörler olsa da yine de dev Atatürk heykelleri fiyat ve maliyetleri üzerinde ciddi etkileri olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Ülkemizde ve Dünyada En Ünlü Dev Atatürk Heykelleri

Ulu önder Atatürk ülkemiz için taşıdığı önemin yanı sıra dünya tarihinde de önemli bir yere sahip olan kahramanlardan biridir. Nitekim dev Atatürk heykelleri ile yalnızca ülkemizde değil, dünyanın farklı bölgelerinde karşılaşmaktayız. İşte Atamızın artık ikonik hale gelen dev heykellerinin sergilendiği yerler…

  • Sarayburnu Atatürk Heykeli - İstanbul

Cumhuriyet tarihinin ilk dev Atatürk heykeli olan bu eser, Avustruyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından 1926 yılında yapıldı.

  • Onur Anıtı – Samsun

Tıpkı Sarayburnu Atatürk heykeli gibi Heinrich Krippel tarafından yapılan Onur Anıtı, 1931 yılında Atatürk’ün Samsun’a çıktığı bölgede yer almaktadır.

  • Atlı Atatürk Anıtı – Ankara

Etnografya Müzesi bahçesindeki Atlı Atatürk Anıtı, 1927 yılında İtalyan sanatçı Pietro Canonica tarafından yapıldı.

  • İzmir Atatürk Anıtı

Pietro Canonica tarafından yapılan bir başka dev Atatürk heykeli olan anıt, 1932 yılında yapıldı.

  • Atatepe Atatürk Heykeli – Artvin

Dünyanın en büyük Atatürk heykeli olan Atatepe heykeli, 22 metre boyunda ve yaklaşık 60 ton ağırlığındadır.

  • Atatürk Heykeli – Lefkoşa

Dev Atatürk heykelleri arasından görece daha yeni bir tarihe sahip olan Lefkoşa’daki heykel, 2009 yılında Tankut Öktem tarafından yapıldı.

  • Atatürk Anıtı – Batı Avustralya

Dünyanın pek çok yerinde Atatürk anıtı olsa da bunların büyük çoğunluğu Atamızı büst formuyla tasvir etmektedir. Ancak Avustralya’nın Albany kentinde 2002 yılında yapılan anıt, dev Atatürk heykelleri arasında önemli bir yere sahiptir. 1915’te Gelibolu’ya gönderilen Anzak askerlerinin yola çıktığı liman kenti olan Albany’deki heykel, Barış Parkı’nın içerisinde yer almaktadır.

  • Atatürk Anıtı – Japonya

1996 yılında inşa edilen Türk Köyü Kültür Parkı sınırları içerisinde 7,5 metre yüksekliğiyle heybetli bir görünüme sahip olan atlı dev Atatürk heykeli, 2004 parkın depremden zarar görmesi ve özel bir şirkete satılmasıyla şirket binasında benzer bir olaydan zarar görmemesi için korumaya alındı.

Dev Atatürk Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda verdiğimiz örneklerden görülebileceği üzere dev Atatürk heykelleri elbette başta ülkemiz olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sergilenmekte, Ulu Önderimizin anısına dikilmiş birer anıt olarak bizleri selamlamaktadır.

Dev Atatürk heykelleri bunun dışında başta kamu binaları, eğitim kurumları, belediyeler, sanat galerileri, müzeler ve benzeri birçok kurum tarafından zaman zaman yeni konseptlerle çoğu zaman da geleneksel haliyle kullanılmakta, kurumun Atamızın ilke ve değerlerine sadık olduğunu sembolize eden bir figür olarak kentin farklı bölgelerini süslemektedir.

Eğer siz de kentlerinize yönelik dev Atatürk heykelleri için projelerinizi bizimle paylaşmak ve dev Atatürk heykel fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz sayfamız üzerinden bizimle hemen iletişime geçin!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095