Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Canavar Heykelleri – Şehrin Renkli Figürlerinin Yapım Aşaması

Canavar Heykel Yapımı – Nasıl Yapılır, Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Çoğu zaman şehrin en işlek meydanlarında karşımıza çıkan heykel, anıt, maket ve buna benzer figürler tarihi ve kültürel değerlere atıf yapar. Ancak şehrin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra aktüel bir yaşama sahip olduğunu da unutmamak gerekir. Canavar heykelleri gibi renkli figürler, eğlenceli tasarımlarıyla şehrin bu dinamik yaşantısıyla bağ kurarak neşeli bir doku yaratmaya büyük katkı sağlar.

Yine de itiraf etmek gerekir böylesi bir dokunuşun şehrin içinde bir ucube gibi gözükmemesi ve insanların beğenisini kazanması için profesyonel bir ekip tarafından tasarlanmalıdır. Peki bir kurum olarak çalışacağınız firmanın beklentilerinizi karşılayacağından nasıl emin olabilirsiniz? Bu yazıda canavar heykelleri nasıl yapılır, yapım sırasında kullanılan malzemeler nelerdir, canavar heykel fiyatları neye göre belirlenir gibi sorulara yanıt verecek, 3 boyutlu canavar maketleri ve heykel tasarımını daha yakından tanımanızı sağlayacağız. İşte bir canavar heykeli yapımının barındırdığı aşamalar…

Canavar Heykelleri Nasıl Yapılır?

Heykelcilikten söz edildiğinde çoğu zaman insanların aklına geleneksel heykel yapım yöntemleri gelir. Ancak tarihin en eski sanatının modern dünyayla birlikte her şey gibi değişime uğradığını unutmamak gerekir. Nitekim canavar heykel yapımı için de bilgisayar ortamında yapılan 3 boyutlu çizimler, 3D yazıcılar kullanılarak hazırlanan canavar maketleri, CNC teknolojisinin desteği ile demir ve ahşap atölyeleri veya fiberglass ve strafor imalathanelerinde gerçekleştirilen üretim süreçleri olduğunu söyleyebiliriz.

Canavar Heykelleri Hangi Malzemelerle Yapılır?

Bir önceki başlıkta yapım süreçlerinin modernleştiğinden bahsettik. Aynı durumun canavar heykel yapımında kullanılan malzemeler için de geçerli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette kil, alçı, demir, bakır, alüminyum gibi malzemeler kullanılarak da canavar heykelleri yapılabilmektedir. Ancak son yıllarda strafor ve fiberglass heykel üretiminin geleneksel materyallerin önüne çıktığını vurgulamak gerekir.

Strafor ve fiberglass gibi yeni nesil materyaller sayesinde çok daha maliyetli olabilecek canavar heykeli yapım süreci ekonomik bir çözüme kavuştuğu gibi uzun ömürlü, dayanıklı ve bakımı kolay eserlerin üretimi de kolaylaşmaktadır. Bunlara ek olarak şehre renk katacak bir tasarıma sahip olması açısından renklendirme işlemleri gibi son dokunuşlar da strafor ve fiberglass malzemelerle daha kolay ve etkileyici bir şekilde yapılabilmektedir.

Canavar Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Canavar heykelleri fiyat ve maliyetlerinden söz ederken bahsedilebilecek çok sayıda aktör vardır. Bu nedenle her projeyi kendi içinde fiyatlandırmak çok daha doğrudur. Yine de canavar heykel fiyatları üzerinde etkili 4 ana faktörden bahsetmemiz yanlış olmayacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi değerli madenlerle canavar heykeli yapmak maliyeti ciddi oranda yükseltecektir. Bunun yerine fiberglass veya strafor gibi yeni malzemeler seçmek daha ekonomik bir çözümdür.
  • Canavar maket yapımında kullanılacak malzeme miktarı da projenin fiyatlandırılmasında önemlidir. Kimi zaman çok sayıda canavar heykeli için çok miktarda malzeme gerekmekte ve bu da canavar heykel fiyat hesaplamasını etkilemektedir.
  • Canavar heykel fiyatları için yapılacak heykellerin boyutları da önem arz eder. Heykelin boyutu hem kullanılacak malzemeyi hem de ince işçiliği büyük oranda belirlemekte, fiyat ve maliyetlere de yansımaktadır.
  • Son olarak canavar heykelleri için birden fazla heykel üretilecekse kalıplar kullanarak daha ekonomik çözümler bulmak mümkünken tek heykel üretiminde el işçiliği önem kazandığı için maliyetler ve fiyatlar artmaktadır.

Canavar Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Çocuklar kadar gençler ve yetişkinler için de korkutucu ve aynı zamanda ilgi çekici olan canavar maket ve heykelleri modern şehirlerin çevre planlamasında sıklıkla yer verilen figürlerden biridir. Nitekim günümüzde korku temalı pek çok müzede canavar heykelleri yer almakta, ziyaretçilerin oldukça beğenisini toplamaktadır.

Yine de canavar maket ve heykellerini yalnızca müzelerle sınırlamak haksızlık olur. Bunun dışında oyun alanları, parklar ve bahçeler, sosyal alanlar, tema parklar, AVM’ler, lunaparklar, etkinlik alanları, festivaller ve fuarlar gibi pek çok farklı alanda canavar heykelleri kullanılmakta, şehre renk katmaktadır.

Eğer siz de canavar heykelleri hakkında bilgi almak ve yaratıcı bir heykel projesi ile dikkatleri firmanıza çekmek istiyorsanız bize ulaşın! Erlas Global, deneyimli heykeltıraşları ve uzman ekibiyle size en ideal çözümleri sunuyor…

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095