Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bronz Döküm Görünümlü Heykeller Nasıl Yapılır?

Mum Yok Etme Tekniğinde Yeni Heykeller! Bronz Döküm Heykel Yapımı

Taş, metal, ağaç gibi malzemeleri kullanarak yapılan heykeller, ilk çağdan bu yana günümüzde hala yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bronz heykel yapımı diğer heykelleri üretme biçiminden ayrılarak daha farklı bir yapım aşamasına sahiptir. Tunç Çağı’ndan itibaren kullanılan bronz malzeme ile özgün tekniklerle uygulanmaktadır. 

Bronz döküm heykel, kullanıldığı malzemeden ötürü çok daha dayanıklıdır. Altın, bakır gibi materyallere oranla daha uzun süreye kullanılabilmektedir. Buna bağlı olarak bronz görünümlü heykellerin özellikle dış mekanlarda daha çok tercih edilme sebebinden biri de çevre koşullarına uyumlu olabilmesidir. Dayanıklı olmasının yanı sıra estetik bir görünüm de sağlamaktadır. Bronz döküm heykel nedir, bronz heykel nasıl yapılır sorularınızın cevabı yazımızda...

Yapısal Oksitlenmeye Karşı Bronz Heykeller

Bronz heykel yapımı, Antik Yunan başta olmak üzere geçmişteki tüm uygarlıklardan günümüze kadar dayanıklılığı ön planda olduğu için tercih edilmektedir.Bronz, demirlere ve bakırlara göre daha serttir. Çoğu zaman silah namluları için de kullanılmaktadır. İnsanoğlu günümüze gelene kadar, bronz görünümlü heykellerde, bileşenleri ve bronzu farklı olarak taşımışlardır. Her tür bileşende ortaya çıkan heykelin dayanıklılığı ise buradan gelmektedir.

Bronz görünümlü heykelleri diğer heykellerden ayıran en iyi özellik, yapısal oksitlenmeye karşı dayanıklı olmalarıdır. Bronz heykel nasıl yapılır dediğimizde bronzun eritilerek ve şekli çıkarılan kaba dökülerek yapıldığını söyleyebiliriz. Bronz heykel yapımının son aşaması olarak döküm tekniği uygularak sağlamlık kazandırılır. 

Eritme ve Döküm Tekniği İle Yapılan Bronz Heykeller

Bronz heykel yapımı için, bronzun ortalama 100 derecede eridiği düşünülerek, bu ısıyı sağlayan sistemler kullanılmaktadır. Ardından kömür potanın içine bronz malzemenin dökülmesi gerekir. Altından da külü boşaltılır. Bronz heykel yapımı için, bu aşamada dikkat edilmesi gerekir. Bronzun iyice eriyip akıcı hale gelmesi sağlanmalıdır. Yaklaşık 2-3 saatin sonunda bu eritme işlemi tamamlanır ve bir kıskaç kullanılarak pota ocaktan indirilir.

Bronz döküm heykel için yarım saat kadar bekleyerek soğutma tamamlanmalıdır. Bronzun döküleceği kalıp ayarlanarak dökme işlemi yapılır. Dökme işleminden sonra, bronzun kalıpta hava almaması için, yanlarından çivilerle kesilip temizlenir. Bunun için tel fırça kullanılabilir. Bronz döküm heykel için son işlem olarak bazı makine veya aletlerden yararlanılarak son rötuşlar yapılır. Bronz heykel yapımı için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de son aşamada heykeli tabakalardan ayırmaktır. Bronz döküm heykel üzerinde oluşan yağ, kir, kum ve pastan arındırılmalıdır. Tamamen temizlenmiş olan heykeli, doğal bırakabilir veya renklendirebilirsiniz.

Bronz Heykeller İle Uzun Süreli, Modası Geçmeyen Bir Sanat Hissi!

Günümüzde bronz heykeller antik görünümü ile tarihin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Özellikle antika bronz heykeller, yerini aldığı ortama farklı ve modern bir hava katmaktadır. Ortama kattığı ambiyans heykelin modern görünümden ve yansıttığı histen dolayı, bunu yaratan kişiler için tam bir sanat olduğunu söyleyebiliriz.

Bronz heykel modelleri, görünümlerinin antika tarzında olması nedeniyle dekoratif özelliğe de sahiptir. Bu nedenle bronz heykeller bugün hemen her yerde, kurumsal firmalar, mimarlık ofisleri, restoranlar gibi birçok alan içinde kullanılmaktadır. Özellikle masa üstü biblo ve tasarımlar çoğu firmaların tercih ettiği heykel çeşitlerindendir.

Bronz heykel modelleri, dekorasyona katkı sağlanmak istenen her alanda kullanılabilir. Otellerin lobileri ve bahçelerinde, kamu kuruluşlarında, restoran ve kafelerde, hastanelerde ve eğitim merkezlerinde bronz heykel tasarımları mekanın havasını değiştirecektir.

Günümüzde Üst Seviyede ve Sanatı En İyi Şekilde İfade Eden Bronz Heykeller!

Bronz döküm heykel tasarımı bir sanatçı için kendisini, sanatını en iyi şekilde ifade etme yöntemlerinden biridir. Bronzdan yapılan heykeller birçok kişi tarafından en çok tercih edilenlerden biridir. Bronz görünümlü heykeller için en çok zevk alınan nokta, final aşamasında biçime uygun özgün tasarlama imkanı vermesidir.

Bronz, bir heykeli sonuçlandırmak için kullanılan en yaygın materyaller arasındadır. Bronz görünümlü heykeller uzun ömürlü ve dayanıklı olduğu keşfedildiği andan itibaren yaygın olarak kullanılmaktadır. Bronz döküm heykel estetik görünümü en üst seviyede olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Bronz heykel nasıl yapılır ve bronz döküm heykel özellikleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bronz heykel yapımı hakkında detaylı bilgi almak ya da bronz heykel projelerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz iletişim adreslerimizden yararlanabilirsiniz. 

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095