Teklif Al
Teklif Al +902122826095
Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bahar Gelmeden Bahçenizi Tasarlayın!

Bahçe tasarımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak, bahar veya kış ayı için, çiçeklerle, tohumlarla, bitkilerle hazırlanan iyi bir kroki tasarım ile hazırlama süreci diyebiliriz. Bahçe tasarımı, oldukça eğlenceli, bir o kadar da özen gösterilmesi gereken bir tasarım işidir. Bahçe dizaynı yapmadan önce bir plan belirleyerek, tasarımı yapılacak olan yerleri belirlemek gerekir.

Bahçe düzenleme yapımında bir firmayla anlaşarak, belirlediğiniz planlama doğrultusunda bahçenizi düzenleyebileceğiniz gibi, belirli malzemeler kullanarak istediğiniz konsepte uygun tasarımları sizler de yapabilirsiniz. Bazı püf noktaları ile birlikte bahçe tasarımları ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında sizlere bilgi vereceğiz…

Bahçe Tasarımında Neler Kullanılmalıdır?

Bahçe tasarımı için öncelik olarak oturma ve ağaçlandırma bölümlerinin planını hazırlamak gerekir. Ardından oluşturmak istediğiniz yürüme alanları, masanın konulacağı yer ve istenilen bitkilerin dikiminin nereye yapılacağı belirlenmelidir. İlk olarak bir kış bahçe tasarımı mı yoksa bahar aylarında kullanacağınız bir bahçe mi yapmak istiyorsunuz ona karar vermeniz gerekir.

Kış ayı için yapılan bahçe tasarımları, genellikle mevsime uygun olacak şekilde ekim ve dikim yapılarak olmalıdır. Kış ayında bahçe dizaynı yaparken, toprağınıza soğuğa uygun bitkiler ekmeniz önemlidir. Dayanıklı ağaçlar, çimler ve çiçekleri hava koşullarına göre tasarlamanız gerekir. Genel olarak kış aylarında yapılan bahçe tasarımları göz önünde bulundurulduğunda, hiç ekimi yapılmamış olan sebze, meyve gibi ürünlerin çıkacakları yerlerin genellikle bahçeyi ön planda gösterecek alanların arka kısımlarında yapılmalıdır. Eğer bahçe dizaynı arasında ekilmiş halde mahsul vs. var ise soğuğa uygun şekilde bazı ağaçlarla veya tasarım ürünlerle kapatarak orantı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kışın yapacağınız bahçe tasarımı için, yapay çiçekler ile süslemeler yapabilir, loş ışıklandırmalar ile de tamamlayabilirsiniz. Bir masa sandalye yanına kış ayına uygun ilginç aksesuarlarda ortamınıza değişik ambiyans katabilir.

Bahçe tasarımları için bahar ayları daha çok değerlendirilerek, istenilen estetik yapı daha iyi sağlanabilir. Buna göre yapacağınız bahçe dizaynına uygun çimler, ağaçlar, akan sular tasarımı, peyzaj düzenlemesi yapmalısınız. Bahar ayı için bahçe düzenlemesi yaparken ilk dikkat gereken nokta, bahçenin hangi alanında neler olacağı ve hangi bitkilere yer vereceğiniz olmalıdır. Bahçe tasarımı için dikkat edilmesi gereken noktalardan peyzaja değinecek olursak, istemediğiniz gürültüyü veya görüntüyü gizleyebilmeyi sağlamaktır. Bunu bir ağaçla kapatarak yapabilirsiniz. Bahçe peyzajı için kullanacağınız araç aynı zamanda evinizi izole etmenizi sağlayacaktır.

Bahçe tasarımları yaparken, simetri ile görselliğin bir olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, yapmak istediğiniz bir yürüme yolunun kenarlarına simetrik şekilde ayarladığınız, bitkiler oldukça estetik bir hava katacaktır. Aynı zamanda görsel olarak da hoş bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bahçe düzenleme planında, kullanacağınız malzemeler de oldukça önemlidir. Estetik görüntüyü devam ettirmek adına, çakıl taşları kullanarak ufak kaya bahçeleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu taşları, küçük su havuzlarının kenarları içinde kullanabilirsiniz. Bahçe dizaynı yaparken çimlerle donatılmış alanlarda ufak ağaçlara yer vermek, ufak bitkiler dikmek de hoş bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır.

Bahçe tasarımı sadece evler için değil ofisler, oteller, hastaneler, kamu kurumları, eğitim merkezleri, restoranlar ve kafeler için de yapılmaktadır. Bu tasarımlarda bahçenin konforlu ve estetik olmasına özen gösterilir. Kent mobilyalarından banklar, masalar, çöp konteynerleri, çiçeklikler kullanılarak kullanışlı bir yaşam alanı oluşturulur. Aynı zamanda hayvan heykelleri, maketler, fiberglass küre ve modeller ile süslenerek göze hitap edecek şekilde düzenlenebilir.

Bahçe Tasarımınızı Sanatla Birleştirin! Heykellerle Estetik Bir Görünüm Kazandırın!

Bahçe düzenleme demek doğanın daha ufak ve sessiz halini yaşam alanlarınıza yansıtmak demektir. Bahçenizi tasarlarken seçtiğiniz bitkiler, aksesuarlar, yapay çiçekler kadar heykeller ve resimler de oldukça önemlidir. Heykeller ve resimler estetik görünümün bir simgesidir. Bir bahçe tasarımı yaparken dizayna uygun şekilde resimlere veya heykellere yer vermeniz, alanınızın hem estetik hem de görsel anlamda güzel görünmesini sağlayacaktır.

Bir bahçe tasarımı planınız varsa, dizayna geçmeden önce, bahçenizin alt yapısını, sıkıntı çıkarabilecek tüm noktaları önceden tespit ederek, sonrasında planlamaya geçmelisiniz. Kusur sayılabilecek yerleri alanınızın genişliğine göre, büyük veya bodur ağaçlar, palmiye bitkiler, sade veya gösterişli çiçeklerle tamamlayabilirsiniz. Pratik yollarla yapacağınız ufak su havuzları da bahçenizi çok hoş bir görüntü katacaktır.

[widget-128]

Yorum Yap