Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Atatürk Rölyefi – Tarihi Kesitler İle Şehri Süslüyoruz

Atatürk Rölyef Yapımı – Atatürk Rölyefleri Üretim Süreci Nasıl İşliyor?

Şehrin belirli noktalarında karşımıza çıkan birbirinden farklı birçok motifi ve tarihi kesiti aktaran rölyefler, bir yandan şehri süslerken diğer yandan tarihin de sanatla birlikte anılmasına imkan tanıyor. Rölyefler arasında ise en ünlülerden ve yaygın olarak kullanılanlardan biri Atatürk rölyefleri. Atatürk Rölyefleri, şehrin her noktasında karşımıza çıkabilecek, çoğu zaman Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anmaya yönelik kabartma yöntemi ile yapılmış eserlerdir.

Atatürk rölyef modelleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuzu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına yapılırken, heykelciliğin de şehir içinde yeniden anılmasına olanak tanır. Eğer siz de bu eserlerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız Atatürk rölyefi yapımı sürecini, bu yazımızda detaylı olarak aktarıyor; Atatürk rölyefleri nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır ve atatürk rölyefi fiyatları nelerdir konularına değiniyoruz.

Atatürk Rölyefi Yapımı – Atatürk Rölyefleri Nasıl Yapılır?

Atatürk rölyefleri yapımı incelendiğinde, kabartma tekniğinin kullanıldığı görülmektedir. İstenilen duvar üzerine, materyal ve alan tespiti yapılmasının ardından projenin modeli çizilmeye başlanır ve tamamlandığında rölyef yaptıran kişilere sunulur. Eğer duvar ve alan tespiti yerindeyse ve rölyef modeli de onay aldıysa işlemlere başlanır.

Atatürk rölyefi yapımı aşamaları sırayla şu şekildedir;

  • Proje modelinin çizimi ve anlatımı
  • Projenin modellenme süreci
  • Proje modeline sadık kalınarak kalıp ve döküm işlemlerine başlanılması
  • Renklendirme aşaması ve kabartma yöntemi
  • Hazırlanan rölyefin duvara montajı gerçekleştirilir.

Kabartma yöntemi ile hazırlanan Atatürk rölyefleri için doğru vurgular ve gölgelendirme oldukça önemlidir. Bu nedenle renklendirme aşamasına geçilmeden önce vurguların proje modelinde doğru yapıldığından emin olunmalı, ardından isteğe bağlı olarak renklendirme yapılmaktadır.

Kaç Çeşit Rölyef Modeli Vardır?

Atatürk Rölyefleri yapımı için farklı teknik ve materyaller olduğu gibi, şehrin farklı kısımlarını süsleyen birçok rölyef modeli bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olan ve tercih edilenler;

  • Dekoratif rölyef: Çevre planlamasında şehirde bulunan uygun duvarlara yağpılan rölyef modelleridir. Atatürk rölyefleri arasında bazıları bu rölyef modellerine örnek gösterilebilir.
  • Köprü rölyef: Köprüleri süsleyen rölyef modelleridir.
  • Altgeçit rölyef: Altgeçitleri renklendirmek ve çok daha ilginç hale getirmek için kullanılan rölyef modelleridir. Atatürk ve tarihi olayların bazı rölyef modelleri bunlar arasında görterilebilir.

Üleknin kurucusu Atatürk’ün anısını her zaman yaşatmak için şehrin çeşitli bölgelerine ve kamu kuruluşlarına Atatürk rölyefleri yapılabilir ve böylece şehir en güzel biçimde süslenir.

Atatürk Rölyefleri Nerede Kullanılır?

Duvarları sade görüntüsünden kurtaran ve bir tema içerisinde süslenmelerini sağlayan rölyeflerin kullanım alanları oldukça geniştir. Sanat dalları ve endüstri gibi birbirinden farklı alanlarda rölyefin kullanıldığı görülmektedir. Rölyef modelleri de böylece gündelik hayatta kolayca karşımıza çıkabilecek niteliktedir. Atatürk rölyefleri çeşitli kurum ve kuruluşların duvarlarını ve şehrin belirli bölgelerini süslemek amacıyla kullanılmaktadır. Atatürk’ün farklı anıları ve tarihi kesitleri yansıtan bazı fotoğraf karelerinin işlenmesi ile kabartma tekniği kullanılarak yapılan heykel modelleri duvarları süslemektedir.

Okullar

Atatürk rölyeflerinin en sık kulalnıldığı alanlardan bir tanesi de okullardır. Okulların girişlerinde, bahçe duvarlarında, bina içlerinde; Atatürk’ün farklı yönlerini kabartma yöntemi ile gösteren rölyefler bulunmaktadır.

Devlet ve Kamu Binaları

Türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu Musatafa Kemal Atatürk’ü anmak adına resmi devlet kurumları, duvarlarında Atatürk rölyeflerine yer verirler. Farklı boyutlarda olabilecek bu rölyefler, kimi zaman dış duvarları süsler, kimi zaman bina içerisinde sergilenir.

Peyzaj Çalışmaları

Şehrin peyjaj çalışmaları yapılırken kullanılan unsurlardan biri de rölyeflerdir. Genellikle yol kenarlarında bulunan duvarların üzerine; cadde ve kavşaklara Atatürk rölyefleri koyulduğu görülmektedir.

Müzeler

Atatürk rölyefi bulunan bir diğer mekan da müzelerdir. Müze girişlerinde ve sergi alanlarında Atatürk rölyefleri sergilenir ve müze duvarlarını süsler. Özellikle Cumhuriyet tarihine odaklanan müze bölümlerinde mutlaka Atatürk rölyefi ya da heykeli bulunur.

Atatürk rölyefi, Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygının somut bir göstergesi olarak kullanılabilirken, şehrin mimarisinin de kaliteli işçilik kullanılarak yapılan rölyefler sayesinde gelişmesi sağlanmaktadır.

Atatürk Rölyefi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Atatürk rölyefi fiyatları üzerinde etkili olan kriterler doğrudan veya dolaylı olarak değişkenlik gösterebilir. Kullanılan malzemenin türü, atatürk rölyefinin yerleştirileceği duvarın büyüklüğü, kullanılan yöntem ve teknikler Atatürk rölyef fiyatları üzerinde etkilidir. Aynı zamanda Atatürk rölyefleri fiyatları, işçilik ve tasarıma göre değişkenlik gösterebilir.

Atatürk rölyef uygulamalarını en kaliteli malzemeler ile en uygun Atatürk rölyefi fiyatları ile yapıyor ve kullanımınıza sunuyoruz. Erlas olarak, Atatürk rölyefleri yapımında son teknoloji teknikleri kullanıyor ve işçiliğimize gereken önemi gösteriyoruz. Müşteri memnuniyetini önemsiyor ve Atatürk rölyefleri yapımında en iyi sonuca ulaşmayı hedefliyoruz. Atatürk rölyef fiyatları ve rölyef uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095