Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Atatürk Heykelleri – Heykeltıraşları Gururlandıracak Projeler

Şehirlerin En Güzel Süsü Atatürk Heykelleri Nasıl Yapılıyor?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelleri, heykeltraşlar için en zorlu ve uğraştırıcı projelerden olsa da onlar için Atatürk heykeli yapmak ve bu güzel ülkenin kurucusunu yetenekleri ile betimlemek oldukça heyecan vericidir. Atatürk heykelleri, tarihi yad etmek ve Türk milletinin benlik duygularını arttırmak amacı ile şehrin önemli merkezlerine yerleştirilir.

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması adına inşa edilen Atatürk heykelleri ne gibi aşamalardan geçiyor? Bakanın gözlerini alamadığı birbirinden yetenekli heykeltraşın ve sanatçının elinin değdiği Atatürk heykelleri yapılırken hangi malzemeler kullanılıyor? Ülkenin ve hatta dünyanın çeşitli bölgelerini süsleyen ve her ırktan insanın Atatürk’e, diktikleri heykeller ile saygılarını sunduğu Atatürk heykelleri yapımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Atatürk Heykeli Yapımı – Atatürk Heykelleri Nasıl Yapılır?

Atatürk heykelleri yapımında kullanılan yöntemler de günümüzde, geleneksel heykelcilik anlayışından oldukça farklıdır. 3 boyutlu Atatürk heykelleri yaptırmak için farklı yollar ve materyaller bulunmaktadır.

Atatürk heykeli yapımı için eğer kil ve çamur gibi klasik materyaller kullanılacaksa, bunlar ilk olarak yoğrulur. Malzemeler uygun kıvama geldiğinde ise yapılması gereken ikinci aşama; yoğurulan kilin, hava almayacak şekilde yüksek ısıda pişirilmesidir. Ardından özellikle Atatürk heykelleri yapan heykeltraşlar için en zorlu aşama gelir: yontma ve oyma teknikleriyle malzemeye şekil verme. Bu aşamada bir heykeltraşın en çok dikkat etmesi gereken konuların başında, Atatürk heykeli oranlarının dengeli ve Mustafa Kemal Atatürk ile gerçekten benzemesidir. Bu zorlu aşama atlatıldıktan sonra isteğe bağlı olarak Atatürk heykeli renklendirilebilir.

Ancak geleneksel heykelcilik anlayışı ve yöntemlerinden farklı olarak tüm heykel yapımı süreci değişmiş, artık farklı materyaller ve yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. 3 boyutlu Atatürk heykelleri döküm tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Bakır, tunç, kalay, kurşun gibi farklı materyallerin kalıba dökülmesiyle oluşturulan Atatürk heykelleri detaylandırılmış bir işçilikle kullanıma sunulmaktadır.

Ayrıca Atatürk heykelleri yapımında kullanılan, 3 boyutlu modelleme ve CNC makineleri gibi yeni yöntemler ile Atatürk heykeli çeşitleri oldukça pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Teknolojik ortamda modellenen Atatürk heykelleri daha sonra döküm işlemleri ile kullanıma hazırlanmaktadır.

Atatürk Heykelleri Yapılırken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

3D Atatürk heykelleri yapımında kullanılan malzemeler; bakır, tunç, kalay, kurşun, alüminyum, demir ve altın olabildiği gibi, isteğe ve kullanım alanına bağlı olarak taş, ahşap, kil ve alçı gibi materyaller de olabiliyor. Farklı alanlar için farklı materyallerden üretilen Atatürk heykelleri yeni nesil yöntemler ve maddeler ile çok daha uygun bir maliyetle kullanıma sunulabilmektedir.

Son yıllarda heykel yapımında oldukça popüler hale gelen fiberglas ve strafor kullanımı; 3D Atatürk heykeli yapımı sırasında da oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Böylelikle maden kullanımının arttıracağı maliyetin de önüne geçilmiş olur.

Atatürk Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

Atatürk heykelleri nerelerde kullanılır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelleri, devlet daireleri başta olmak üzere günlük hayatımızda her an karşımıza çıkmaktadır.

Okullar

Atatürk heykelleri ve büstleri, karşımıza en çok okullarda çıkmaktadır. Okul bahçelerinde bulunan Atatürk heykelleri çeşitli boyut ve şekillerde olabilir.

Devlet Kurumları

Atatürk heykelleri, resmi kurumların bahçelerinde de bulunmaktadır. Resmi kurumların girişine yerleştirilen Atatürk heykelleri farklı figürlerde olabilir.

Müzeler

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti tarihini konu alan müzelerde çeşitli Atatürk büstleri ve Atatürk heykelleri görmek mümkündür. Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e saygıdan ve Atatürk’ün, Türkiye tarihinde yeri doldurulamaz olduğundan tarihi müzelerin olmazsa olmazlarındandır. Atatürk ile ilgili müzelerde farklı tasarlanmış atatürk büstleri, Atatürk heykelleri ve rölyefleri daha sık görmek mümkündür.

Şehir Meydanları

Şehir meydanları, Atatürk heykellerinin en sık görüldüğü yerlerden biridir. Özellikle önemli ve turistik meydanlarda ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk heykelleri Türkiye’nin tarihinden bir parça sunmaktadır.

Atatürk heykelleri, ülkemizin kurucusu olan ulu önderi yad etmek amacıyla Türkiye’nin her kentinde, okul bahçelerinde, şehir merkezlerinde, tarihi alanlarda, müzeler ve sergi alanlarında, devlet kurumlarında sergilenmektedir. Yalnızca Türkiye değil, dünyanın çeşitli ülkelerinde, üstün başarıları ve dehası ile insanlığın saygısını kazanmış olduğundan onu yad etmek için belirli bölgelere Atatürk heykelleri dikilmiştir.

Atatürk heykellerinin, ülkenin dört bir yanında kullanılıyor olması ona olan bağlılığı ve inancı göstermekte; kamu kurum ve kuruluşlarının ona olan saygısına sadık kaldığının bir göstergesi olarak Atatürk’ün anılmasını sağlamaktadır.

Atatürk Heykeli Fiyatları Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Atatürk heykelleri fiyatları belirlenirken dikkate alınan bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler arasında, Atatürk heykelleri yapılırken hangi malzemenin kullanıldığı önemli olsa da projenin büyüklüğü ile işçilik maliyetleri de Atatürk heykel fiyatları için etkili olan diğer kriterlerdendir. Aynı zamanda kullanım alanı ve Atatürk heykeli yapımı sırasında kullanılacak teknik de Atatürk heykeli fiyatları üzerinde etkilidir.

En iyi kalite ve işçilikle siz de Atatürk heykelleri yaptırmak istiyor ancak uygun Atatürk heykeli fiyat aralığı bulmakta zorluk çekiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz! Erlas olarak istek ve ihtiyacınıza uygun Atatürk heykeli modellerini en dayanıklı ve estetik olacak biçimde üretiyor ve hizmetinize sunuyoruz

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095