Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Estetiği ile Hayran Bırakacak At Heykelleri – Nasıl Yapılır, Nerede Kullanılır?

At Heykelleri ve Maketlerinin Üretim Süreci Nasıl Şekilleniyor?

Reklamcılık sektörünün gelişmesiyle birlikte, reklam anlayışı da oldukça değişmiş ve geleneksel reklamcılığın ögeleri arasına 3 boyutlu heykel kullanımları da girmiştir. Aynı zamanda, müze ve sergi alanlarını, kimi zaman avmleri süsleyen, çoğunlukla sanatsal amaçlara hizmet eden 3 boyutlu heykellerin birden fazla alana hitap eden çeşidi bulunmaktadır. Kamusal alanda sanatın görünürlüğünü arttıran unsurlar olarak heykeller arasından at heykeli çeşitleri de özellikle tarih vurgusunun yapıldığı durumlarda sıkça kullanılmaktadır.

Heykel projeleri arasında yoğun ilgi ile karşılanan at heykelleri nasıl yapılmaktadır, yapımında kullanılan malzemeler nelerdir, 3D at maketleri hangi alanlarda kullanılır siz de merak ediyor ve bu süreci detaylı bir şekilde incelemeyi umuyorsanız gelin, at heykelleri ve maketlerine yakından bakalım…

At Heykeli Yapımı – At Heykelleri Nasıl Yapılır?

Birçok insanın keyifle yaptığı heykelcilik uğraşı, özellikle son yıllarda yalnızca bir hobi olmaktan çıkmış; reklamcılık sektörünün ürün ve hizmet pazarlama tekniklerinde işlevsel bir biçimde kullanılarak bir satış stratejisi haline gelmiştir. Bu nedenle, üretim aşamaları da değişikliğe uğramış; birbirinden farklı metodlar kullanılır hale gelmiştir. Dolayısıyla tek bir yöntemden ya da yalnızca geleneksel heykelcilik tekniklerinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Geleneksel heykelcilik anlayışında her heykeltıraşın tarzı farklı iken, ticari amaçlarla 3 boyutlu at heykelleri üreten firmalar da yeni nesil yöntemler kullanır.

Malzemenin yoğrulması, çatlamaması için hava aldırmadan pişirilmesi, malzemeye oyularak ve yoğrularak şekil verilmesi ile son aşamada renklendirme işlemi yapılması en temelde at heykeli yapımı için aynıdır. Ancak kullanım amacı ve verilen hizmetlere göre at heykelleri yapım aşaması değişmektedir.

At Heykelleri Yapımında Kullanılan Malzemeler

At heykelleri güzelliği ve heybetleri ile herkesi büyülüyor… Peki, oldukça ilgi çekici hale gelen at heykelleri hangi malzemelerle yapılır? At heykeli yapımında kullanılan malzemeler değişiklik gösterir mi? Bu konulara biraz odaklanalım.

At heykelleri yapımında kullanılan malzemeler, istenilen heykelin büyüklüğüne, projenin kullanım alanına ve istenilen maliyete göre değişkenlik göstermektedir. Geleneksel heykelcilik anlayışı için 3 boyutlu at heykeli yapımında birçok malzeme bulunsa da bu anlayışın yavaş yavaş değişmesiyle 3 boyutlu at heykeli yapımında kullanılan malzemeler yerini; farklı işlenen, daynıklılık süresi farklı olan ve daha değişik sonuçlar elde edilen malzemelere bırakmıştır.

3 boyutlu at heykeli yapımında özellikle son yıllarda kullanılan en popüler ve kullanışlı malzeme fiberglas ve strafordur. Her iki malzeme de düşük maliyet ve uzun süre kullanım imkanı açısından şirketlere fayda sağladığı için oldukça tercih edilmektedir.

At Heykelleri Nerelerde Kullanılır?

At heykellerinin kullanım alanı oldukça fazla. At heykelleri nerelerde kullanılır sorusunun cevabı için söyleyebiliriz ki estetiği ve güzelliği ile park ve bahçe süslemelerinde oldukça popüler hale gelmiş ve uzun yıllardır kullanılan at heykellerinin yanında, sanat ve ticaret amaçlarıyla da kullanılan at heykel modelleri bulunmaktadır.

At heykeli kullanım alanları arasında markaların reklam politikalarından farklı olarak at heykelleri, sanat galerilerinde, gösterişli mekanların girişlerinde, müzelerde, sergi ve fuarlarda, etkinlik gecelerinde, dizi ve film sektöründe, rekreasyon alanlarında ve mizansen çalışmalarında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

En Ünlü At Heykelleri – Tarihin İçinden Park ve Bahçelere

Yalnızca dekoratif ve ticari amacıyla değil, tarihsel süreçte oynadığı rollerle de ön plana çıkan atlar; dünyanın dört bir yanında park ve bahçelerde bulunan anıtlar başta olmak üzere at heykelleri estetiği ve hikayeleri ile oldukça popüler.

At heykelleri tasarlanırken genellikle tarihsel bir anlatı dikkate alınıyor ve at heykeli yapılan toplumun kültürel ögeleri ile birleştirilerek o insanların tarihine atıf yapılıyor. Bu duruma örnek olabilecek, dünyanın çeşitli bölgelerinden en ünlü at heykelleri ise şu şekilde;

  • Cengiz Han Heykeli, Ulan Batur – Moğolistan
  • Helios Atları, Londra – İngiltere
  • Secretariat, Kentucky Horse Park – ABD
  • Mark Atları, Venedik – İtalya
  • The Kelpies, Falkirk – Scotland
  • Vahşi At Anıtı, Washington – ABD
  • Wellington Dükü, Glasgow – İskoçya

Her biri farklı bir hikaye anlatan at heykelleri estetiği ile dikkatleri üzerine çekerken, aynı zamanda bu heykelleri görmeye gelen onlarca turist ile ülkelerin bir nevi reklamları da yapılmış oluyor.

At Heykeli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

At heykelleri fiyat belirleme aşamasında etkili olan birtakım kriterler mevcuttur. Her at heykeli aynı olmadığı gibi, kullanılan malzemeler ve yapılan modellerin de farklılaşacağı düşünüldüğünde at heykel fiyatları de değişkenlik gösterecektir. At heykeli fiyatları kullanılan malzemenin ne olduğuna, heykelin ya da projenin büyüklüğüne ve heykel için gereken işçiliğe göre değişecektir. El işçiliği ya da kalıp üretimi gibi seçenekler, at heykelleri fiyat belirlenme aşamasında etkili olmaktadır.

3 boyutlu heykel üretiminde biriktirdiğimiz tecrübe ile Erlas olarak at heykeli üretiminde en iyi at heykeli fiyatları ile hizmet veriyor, kaliteli işçiliğimiz ve uzun ömürlü malzemelerimiz ile reklamcılık sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz. Siz de at heykeli fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor ve at heykeli sürecini tanımayı amaçlıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095