Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Anıt Heykeller – Şehrin Tarihini Yansıtan Mükemmel Anıtlar!

Anıt Heykeller İle Geçmişe Yolculuk!

Anıt heykeller,  bulunduğu şehirde ya da ülkede tarihe tanıklık etmiş, savaşmış, zaferler kazanmış önemli kişi heykellerine ya da sembol heykellerine verilen isimdir. Anıt heykeller ülke ya da şehir için önemli olayların unutulmamasını ve gelecek nesillere kültürel aktarım yapılmasını sağlar.

Anıt heykel modelleri büst, hayvan figürü, bayrak ve önemli olayın kahramanı olan sembol her ne ise o şekilde tasarlanarak yapılır. Şehirlerin bir nevi kimliği olan anıt heykel çeşitleri şehrin en kalabalık ve ziyaretçi alan noktalarına dikilir. Şehir heykelleri özelliği taşıyan anıt heykeller hem belediyeler tarafından hem de şirketler tarafından gerekli izinler alarak tasarlanabilir. Peki anıt heykeller ve anıtlar nasıl yapılır? Bunun cevabını almak için yazımızı incelemeye ve anıt heykeller ile ilgili bilgi almaya devam edebilirsiniz.

Anıt Heykeller Nasıl Yapılır? – Anıt Heykel Yapımı

Dünyanın en köklü sanatlarından biri olan heykelcilik teknolojinin de gelişmesiyle günümüzde son derece farklı metotlar barındıran bir meslek haline gelmiştir. Bu sebeple anıt heykel yapımı için tek bir yöntemden bahsedilmesi oldukça zordur. Çünkü heykeltıraşın ve heykelin tarzına bağlı olarak farklı teknikler tercih edilerek yapılır. Yine de genel olarak anıt heykeller için yapım süreci şu şekilde ilerler:

 • İlk olarak anıt heykel yapımında kullanılacak malzemeler yoğrulur.
 • Bunun ardından yoğrulan malzeme yüksek ısıya maruz bırakılarak pişirilir. Pişirme işlemi sırasında heykelin daha sonra çatlamaması adına hava almaması için gayret gösterilir.
 • Ardından oyma ve yontma işlemleriyle heykele son şekli verilir.
 • İhtiyaç duyulursa renklendirme için özel materyaller kullanılarak heykelin daha renkli ve eğlenceli bir görünüm kazanması sağlanabilir.

Anıt Heykeller Hangi Malzemelerle Yapılır?

Anıt heykel yapımı için kullanılacak malzemeler için çok sayıda alternatif bulunur. Bakır, kil, alçı, alüminyum, demir ve hatta altın gibi maden veya materyallerin hepsi ve daha fazlası anıt heykel yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle anıt heykel yapımı için popülerlik kazanan malzemeler arasında strafor ve fiberglass gibi malzemeler de vardır. Strafor ve fiberglass gibi yeni nesil materyaller, özellikle boyut açısından son derece büyük ve fazla materyal gerektiren anıt heykel gibi projelerde değerli madenlerden daha uygun maliyetli bir çözüm sunmaktadır.

Türkiye’deki Anıt Heykeller!

Türkiye’de dünyanın birçok yerinde olduğu gibi tarihi anlatan ve kültürel birikime katkı sağlayacak anıt heykeller bulunmaktadır. İşte Türkiye’deki önemli anıt heykeller:

 • Çanakkale Truva Heykeli
 • Conk Bayırı Mehmetçik Park Anıtı Kemalyeri Yazıtı
 • Atatürk Heykeli
 • Çanakkale Şehitleri Anıtı
 • Samsun Amazon Heykeli
 • Marmaris Atatürk Heykeli
 • Onur Anıtı
 • Lozan Anıtı
 • Seyit Onbaşı Anıtı

Anıt Heykel Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Anıt heykel fiyatları meselesini etkileyen birçok faktör vardır. Malzeme seçimi anıt heykel fiyatları konusunu doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Değerli madenlerle anıt heykel yapmanın maliyeti oldukça yüksek olacaktır. Bunun yerine fiberglass veya strafor gibi yeni malzemeler seçmek daha ekonomik bir çözümdür.

Yaşadığımız yerdeki şehir meydanlardan kamu binalarına, müzelerden sergilere kadar pek çok alanda kullanılan anıt heykeller kültürel birikimi gelecek nesillere aktarmak ve tarihimizi yad etmek açısından oldukça önemlidir.

Eğer siz de kentleriniz için anıt heykel projelerinizi bizimle paylaşmak ve anıt heykel fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz sayfamız üzerinden bizimle hemen iletişime geçin! Şehriniz tarih koksun!

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095