Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sahne Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hangi Sektörlerin Sahne Tasarımına İhtiyacı Var?

Sahne tasarımı; tiyatro, opera, bale gibi sahne sanatları ile organizasyon ve etkinlikler için hazırlanan, izleyicilerin etkinlikleri rahatlıkla takip etmesini sağlayan, ilgi çekici ve görselliği ön plana çıkarmak için yapılan düzenlemelerin tamamdır. Sahne tasarımı son yıllarda tüm organizasyonlar için gerekli olan bir durum olmuştur. 

Tiyatro sahnelerinden dizi setlerine, açılışlardan festivallere kadar tüm etkinlikler için sahne tasarımı yapılabilir. Etkinlik konseptine, film ve dizi senaryolarına, organizasyon amaçlarına uygun; modern estetik anlayış ve güncel teknolojiyle sahne tasarımı oluşturulur. Dönem dekorları, karşılama üniteleri, akıllı kürsüler, reklam panoları, dummyler ve maketler üretilerek sahne tasarımı desteklenir. Düzenlenecek etkinliğin konusuna göre sahne dekoru ve sahne tasarımı değişkenlik gösterecektir. Sahne tasarımı nasıl yapılır, hangi sektörlerde daha çok kullanılır, yakından bakalım…

Sahne Tasarımının Kullanıldığı Alanlar - Sahne Tasarımı Nerelerde Yapılır?

Sahne tasarımı, özel gün ve etkinliklerin yanında film ve dizi projeleri için yapılmaktadır. Ayrıca görsel sanatların her alanında sahne tasarımına ihtiyaç duyulur. Fuarlar, söyleşiler, konferanslar, lansmanlar gibi pek çok organizasyon için de sahne tasarımı uygulamalarından yararlanılır. Sahne dekor tasarımı, organizasyon dekoru, lansman dekoru, etkinlik dekoru, tiyatro sahnesi dekoru olarak karşımıza çıkabilir.

Sahne tasarımları:

  • Etkinlik – event
  • Sinema filmleri
  • Reklam
  • Dizi
  • Tiyatro ve opera
  • Festival
  • Gösteri
  • Lansman
  • Organizasyon gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir. Kamusal ve özel tüm etkinlikler için sahne tasarımı süreçlerinden yararlanılır. Sahne tasarım firmaları her sektörün talebini karşılar.

Sahne Dekor Tasarımı Nasıl Yapılır? Sahne Tasarımı Yapan Firmalar

Sahne dekor tasarımı ya da sahne dekoru, bir etkinliğin izlenmesi sürecinde her konum için manzara planlama, izlenceyi daha etkileyici hale getirme ve konuyla bütünleştirme uygulamasıdır. Sahne tasarımı bir ekip işidir. Sahnenin çiziminden üretimine, montajından kullanımına kadar profesyonellik gerektirir. Bu nedenle sahne tasarımı nasıl yapılır sorunuza ayrıntılı yanıt vermek gerekir.

Sahne tasarımı ilk olarak hangi sektör ya da organizasyon için sahne tasarımı istenildiğinin öğrenilmesiyle başlar. Çünkü organizasyon dekoru, lansman dekoru, etkinlik dekoru, tiyatro sahnesi dekoru birbirinden farklıdır. Ardından tasarım yapılacak alanın boyutları incelenir, ölçüler alınır. Firmanın talepleri dinlenerek beklenti ve istekleri not alınır. Kurumsal kimlik öğeleri istenir, firma renkleri öğrenilir. Etkinliğin konusuna uygun modeller, mockuplar, maskotlar, karşılama panoları, kürsüler çizilir. Etkinlik sahnesinin tasarımı gerçekleştirilerek üretime geçilir. Görsel unsurlar, fiberglass ve strafor gibi üretim malzemeleri kullanılarak üretilir. Etkinlik mekanına sahne dekoru kurulur ve herhangi bir aksaklık olmaması için son kontroller yapılır.

Tiyatro, opera vb. sahne tasarımı söz konusu ise senaryo temin edilir, konu incelenir, olaylar ve kahramanlar detaylıca gözden geçirilir. Grafik tasarım programları kullanılarak 3 boyutlu şekilde sahne dekor çizimleri yapılır. Yapılacak sahne tasarımı için ihtiyaç duyulan malzemeler temin edilir. Sahnede kullanılacak duvarlar, kapılar, evler, banklar, köprüler gibi dekor ögeleri hazırlanır. Tüm parçalar bir araya getirilerek sahne provası alınır ve düzeltilmesi gereken bölümler için el işçilikleri yapılır. Işıklandırma ve diğer dekoratif unsurlarla sahne dekoru tamamlanmış olur.

Sahne tasarımı sırasında önemli olan firmanın taleplerini iyi anlamak ve özgün tasarımlar yapmaktır. Sahne dekor tasarımı etkinliğin konusu, kapsamı, mekanı, verilmek istenen mesaj, kullanılacak renkler ve malzemelerle şekillenir. Teknolojik üretim parkurlarında hayat bulan sahne dekorları, deneyimli firmaların elinde harika bir işe dönüşür. Sahne tasarım firmaları; organizasyon dekoru, lansman dekoru, etkinlik dekoru, tiyatro sahnesi dekoru projelerinde de yukarıda bahsettiğimiz süreci takip ederler.

Etkinlik ve Organizasyon Sahne Tasarımı

Sahne tasarımı nasıl yapılır sorusu her sektör için farklı cevaplanabilir. Etkinlik ve organizasyon ya da lansman gibi durumlarda sahne dekoru firmanın isteklerine göre şekillenir. Karşılama masası, kürsü, program panosu, yönlendirme tabelaları, teşhir standları, podyum ve sahne dekorları, dummy ve 3 boyutlu maket üretimi başta olmak üzere tüm tanıtım ve reklam materyalleri oluşturulur. Belirlenen süre zarfında tamamlanan organizasyon dekoru prova edilerek sorun çıkmaması için detaylı kontroller yapılır. Etkinliklerin keyifli geçmesi için sahne dekoru çok önemlidir. Etkinlik dekoru yapılırken zamanında ve tam olarak bitirilmesi çok önemlidir.

Festival ve gösteri gibi organizasyonlarda ise ulusal ve uluslararası düzeyde, kültürel değerlerin aktarılması söz konusu olduğu için bu amaçla; 3D reklam, maket ve karakter tasarımları yapılarak sahnelerde yer alması sağlanır, ürün tanıtım stantları, karşılama deskleri, podyumlar üretilir. Etkinlik dekoru ve organizasyon dekoru, üzerinde dikkatle durulması gereken bir süreçtir.

Sinema, Dizi, Tiyatro ve Opera Sahne Tasarımı İle Fark Yaratın!

Sahne dekoru en çok film, dizi ve tiyatrolarda kullanılır. Aksiyon, macera, dram, tarihi, romantik konulu film ve dizilerin vermek istediği mesaja ve müşteri beklentilerine uygun 3 boyutlu sahne tasarımı ve modelleme yapılır. Film dekoru ya da dizi dekoru olarak sokaklar, kapılar, köşkler, binalar, caddeler tasarlanır. Üretim sonrası montaj ile ortaya dönemi anlatan, etkileyici sahneler çıkar. Sahne tasarım firmaları senaryoya en uygun sahne dekoru ve ögelerini hazırlar.

Sahne dekor tasarımı keyifli ancak özenle yapılması gereken bir iştir. İzleyiciyi etkileyecek özgünlükte, yıllarca kullanılacak kalitede olmalıdır. Sahne tasarımı nasıl yapılır, sahne dekoru fiyatları nedir gibi sorularınızı satış danışmanlarımıza sorarak projelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sahne tasarımı yapan firmalar arasındaki farkımızı görebilirsiniz. 

[widget-135]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095