Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

3D Tasarım - Gerçekliğin Üç Boyutu!

Fark Yaratan Üç Boyutlu Tasarımlara Göz Atın!

3D tasarım bir diğer adıyla üç boyutlu tasarım bir nesnenin özel bir yazılım aracılığıyla üç boyutlu görüntüsünü oluşturma sürecidir. Genel olarak teknoloji ve üretim sektöründe kullanılan 3D tasarım, üretime geçmeden önce elde edilmek istenen ürünün var olan sorunu ortadan kaldırmak amacıyla önce bir kâğıda daha sonra ise bilgisayara aktarılma işlemidir. Belirli programlar aracılığıyla görünür ve değiştirilebilir haline getirilmesi sağlanır.

Canlı veya cansız bir varlığın 3 boyutlu dijital formunu oluşturmak olan 3D tasarımın önemi, mühendislik ve üretimde işi kolaylaştırması ve hızlandırması yönünde karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda üç boyutlu tasarım sayesinde zamandan, paradan, işçi emeğinden tasarruf edilir. 3D tasarım nedir, 3D tasarımın önemi ne, yakından bakalım...

3D Tasarım Neden Önemlidir? Üç Boyutlu Tasarımlar Ne Anlatır?

3D tasarımlar yani üç boyutlu tasarımlar hazırda olan bir ürünü veya ihtiyacın sorununu çözmeye odaklı bir teknik olmasının yanı sıra, aynı zamanda sıfırdan üretme anlamına da gelmektedir. 3D tasarımın önemi burada da karşımıza çıkmaktadır. Bir ürün üzerinden örnek verecek olursak; kâğıtta yer alan ürün reklamı için üç boyutlu tasarım aşamasında bilgisayar ortamından analiz edilir. Ürünün kağıttaki halinde gözden kaçırılmış herhangi bir sorunda 3D tasarımlar sayesinde bilgisayardan kolayca saptanabilmektedir. Ürüne erkenden müdahale ederek sorunu çözme odaklı iyileştirmeler yapılmaktadır.

3D tasarımın önemi karşımıza sıfırdan üretme olarak da çıkmaktadır. 3D tasarım ile sorunlar çözülebildiği gibi, yoktan var etme, var olan ürünü en iyi şekilde yansıtma veya firmaların isteklerine göre tasarım harikaları olarak da değerlendirilmektedir. Firmaların prestijlerini yükseltmeye yarayan teknolojinin en iyi haline üç boyutlu tasarımlar diyebiliriz. Özellikle bu gelişim sayesinde günümüzde üç boyutlu tasarımlar yapmak daha kolay hale gelmiştir. Yani 3D tasarımın önemi ve kullanılan programlar ile birlikte tam olarak ihtiyacın giderilmesidir.

Üç Boyutlu Tasarımların Kullanım Alanları - 3D Tasarım Her Yerde!

3D tasarım günümüzde hemen her sektörde kullanılmaktadır. İnşaat, mimarlık, sinema, oyuncak, gıda, kozmetik ve daha bir sürü alanda tercih edilen bir tekniktir. Üç boyutlu tasarımlar için, ortada var olan bir ürün varsa üzerinde planlı çalışma yapılarak gerçeği ile birebir örtüşen bir tasarım ortaya çıkmaktadır. Bu tarz ürünler üzerinde çalışılıyorsa firmaların istekleri doğrultusunda, bilgisayar ortamın kullanılan bazı programlar ile gerçekleşmektedir.

Buna bağlı olarak mimarlık, inşaat gibi sektörlerde de 3D tasarımın önemi ortaya çıkmaktadır. Ortada olmayan ama hatlarıyla kesinleşmiş olan projeyi, müşteriye sunabilmek için de bu tasarım tekniği kullanılmaktadır. Firmalar üç boyutlu tasarımlar ile sundukları projeden, müşterilerinden iyi bir verim almaktadır. Yine kozmetik firmalarında veya reklam amaçlı yapılan üç boyutlu tasarım, daha çok kitleye hitap ederek, tasarımdan sonra gerçeğe dönüştürülmesi ile müşteri potansiyelini arttırmaktadır.

Aynı zamanda 3D tasarım reklam ve tanıtım sektöründe de kullanılmaktadır. 3 boyutlu tasarım teknolojisi kullanılarak model, mock up, heykel, maket, logo ve yazı gibi tanıtım araçları yapılır. Markaların maskotlarının 3 boyutlu figürleri 3D tasarım uygulamaları ile çizilerek istenilen boyutta üretilebilir. Kozmetikten temizliğe, yiyecek içecekten telekomünikasyona kadar farklı sektörlerde hizmet veren markaların ürünlerinin modellemeleri yine 3D tasarım ile yapılabilir. Otel ve restoranlar için strafor ve fiberglass malzemeden üretilecek heykellerin ve maketlerin çizimi de 3 boyutlu tasarım programlarıyla yapılır, istenilen renk ve büyüklükte üretilir.

3D Tasarım İle Markanıza Prestij Katın! Akılda Kalın!

3D tasarımın önemi demek, tasarım aşamasında karşılaşılan sorunları çözmek, mimari tasarımlarda daha gerçekçi bir sunum çıkarabilmek, tasarımda ürün veya bir başka cisim için istekleri rahatlıkla ortaya çıkarabilmek ve hedef kitleye iyi bir şekilde hitap edebilmektir. 3D tasarımlar, diğer çalışma tekniklerine göre farklı tekniklere bağlı olarak ortaya çıkarılan tasarımları kaplar.

Kısaca toparlamak gerekirse üç boyutlu tasarımlar yaptırmanın temel amacı, üründe karşılaşılan bir sorunu çözmek, daha iyi bir sunum yapabilmek, müşterilerin dikkatini çekebilmek ve ürünü gerçek gibi karşı tarafa yansıtabilmeyi sağlamaktadır. Yani üç boyutlu tasarım, gelişen teknolojide kullanılan en iyi tekniklerden biridir diyebiliriz. 3D tasarım nedir ve üç boyutlu tasarımlar nasıl yapılır sorularınıza cevap almak için bize ulaşabilirisiniz.

[widget-133]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095