Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İllerin Sembollerini Yansıtan Heykellerinin Önemi

Şehirlerin Heykellerle Buluşması! Anıt Heykeller ve Kültürel Çalışmalar

İllerin heykelleri, sadece mekânı süsleyen bir yapıt değil, aynı zamanda o şehrin kültürel yapısını da ön plana çıkaran unsurlardır. Sembolik heykeller, sergilendiği yerin değerlerini anlatmaya yarayan bir işlev olarak yer almaktadır. İllerdeki heykeller, tarihin önemli anlarını, o yere özgü meşhur olan unsurlarını yansıtmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Şehirlerin heykelleri, o yöreye ait detaylar hakkında misafirlerine bilgi verdiği gibi o yerin tarihi ve coğrafi önemini de ortaya koymaktadır. Peki şehir heykelleri nasıl yapılır, anıt heykel yapan firmalar nelere dikkat ediyor, şehir heykelleri ne anlam ifade ediyor, yazımızın devamında...

Şehir Heykelleri Neden Yapılıyor? Anıt Heykellerin Değeri

Heykeller mimari tasarımları tamamlayan bir bütün olarak düşünülmektedir. Pek çok şehrin, mimari, sanatsal veya dini açıdan kendine özgü anlayışı ve yaşanmışıkları vardır. Bu anlayış sembolik heykeller ile görsel olarak ortaya konmaktadır. Şehir heykelleri insanlar için o yer hakkında akılda kalıcılığı arttırmaktadır. Örneğin; Londra’da yer alan saat kulesi veya kırmızı telefon kulübesinin o şehri anımsatması gibi. Bu örnek üzerinden düşünüldüğünde şehir heykelleri insanların hafızalarını sanatsal bakış açısıyla anlatmaktadır.

Şehirleri en iyi anlatan yapıtlar, sembolik heykellerdir. Heykeller en eski çağdan günümüze kadar halen her alanda kullanılmaktadır. Yaşadığımız çağda şehir heykelleri, parklarda, kurumsal alanlarda, merkezi yerlerde o şehri temsil etmek amacıyla kullanılmaktadır. 

Akıllarda kalacak şekilde tasarlanmış şehir heykelleri arasından örnek verecek olursak Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndan bahsedebiliriz. İstanbul’da yer alan bu anıt heykel, oldukça çağdaş bir mimari yapıya sahiptir. Kurtuluş Savaşı’nda yaşanılan öyküyü insanlara heykelcilik ile yansıtmayı başarmışlardır. Tarihimize ve günümüze bakıldığında ülkemizde yer alan illerin heykellerini en iyi şekilde gösterildiğini söyleyebiliriz. Kapalı mekanlar için kullanılan heykeller zamanla şehirleri temsil eden yapıtlar olarak anılmıştır. Bugün illerin heykellerine kent yapılandırılmasında bir yer verilmiştir. 

Şehir heykelleri, tüm estetik görünüşü ile turistlerin ilgisini çektiği gibi bölgeyi de tanıtıcı unsur olarak yer alır. Anıt heykeller ve sembolik heykeller, kentin tarihi hakkında bilgi verir, akılda kalan olayları canlandırma imkanı verir. 

Heykelleri İle Bütünleşmiş Şehirler! Tarihe Dokunmak!

Şehirlere olduğundan daha fazla anlam katmak, süslemek, tarihine dokunmak, olayları anlatmak illerdeki heykeller ile önem kazanmıştır. Şehirlerdeki katı mimarinin boğucu ve sıkıcı etkisini azaltan anıt heykeller ya da şehir heykelleri, hayatın dokusuna katkı sağlamıştır. Günümüzde de şehirlerin daha ilgi çekici hale gelmesi için yapılan şehir heykelleri, modern üslupla kentlerin değerlerini yansıtmaktadır. 

Şehir heykeli yapan firmalar arasında yer alan Erlas Global olarak bizler de Atatürk heykeli, büst ve rölyef gibi çalışmalarımızla kentlerin görünümünü değiştiriyoruz. Anıt heykel yapan firmalar arasında profesyonel tasarım algımız ve teknolojik üretimlerimizle en iyi çözümleri sunuyoruz. Şehir heykelleri tasarım ve üretim hizmetlerimizden yararlanmak için bizi arayabilirsiniz. 

[widget-128]

Yorum Yap

Teklif Al
Teklif Al +902122826095