Teklif Al
Teklif Al +902122826095
Erlas, hızlı ve kaliteli üretimin en uygun fiyat ile birleştiği Türkiye’deki tek noktadır.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Tırmanma Duvarları Nasıl Yapılır?

Çocuklar İçin Sportif Tırmanış Parkurları!

Tırmanma duvarları çocukların hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimini olumlu yönde etkileyen aktivite araçlarından biridir. Tırmanma duvarları, çocukların kendilerini daha güçlü ve motive hissetmelerini sağlar. Tırmanış duvarları bu sebeple çocukların en sevdiği aktivitelerden biridir.

Tırmanma duvarları hem açık hem de kapalı alanlarda yer almaktadır. Kullanılan malzemeye göre farklı tasarımları vardır. Özellikle AVM’lerdeki etkinlik alanları, tema parklar ve doğa aktivite parkurlarında tercih edilmektedir. Tema park ve aktivite alanı yaptırmak isteyenlerin, tırmanma duvarlarını kullanmayı düşünen ailelerin merak ettiği sorulardan biri tırmanma duvarları nasıl yapılır, gerçekten güvenli midir? Bu sorunların cevabı yazımızda…

Tırmanma Duvarlarının Genel Özellikleri – Neyden Üretilir?

Çocuklar ve yetişkinler için yapılan aktivite araçlarından biri olan tırmanma duvarları üretildikleri malzemeye göre 3’e ayrılır. Bunlar: ahşap tırmanma duvarları, fiberglass tırmanma duvarları ve buz tırmanma duvarları.

 • Ahşap tırmanma duvarları

Ahşap tırmanış duvarları, alüminyum ve çelik kullanımı ile birlikte ağaç malzemeden yapılmaktadır. Çocuklar için tırmanma duvarları arasında olan ahşap tırmanma duvarları, tek bir düzenek üzerine monte edilerek yapıldığı gibi birçok farklı modülün birleşmesiyle de yapılabilir. Şekillendirme ve tasarım aşaması ile birlikte renklendirme işlemine geçilir ve hazır hale getirilir. Ahşap tırmanma duvarları sağlık açısından en avantajlı olandır. Herhangi bir kimyasal içermez.

 • Fiberglass tırmanma duvarları

Fiberglass tırmanma duvarları, fiberglass ana malzemelerden oluşup yine alüminyum ve çelik kullanımı desteklenir. Bu şekilde tasarlanmış tırmanış duvarları istenilen renklerde boyanabilir. Fiberglass dış çevre şartlarına en dayanıklı olan üretim malzemesi olduğu için özellikle tema parklarda ve doğa parkurlarında kullanılır. Yüksek sıcaklıktan ve soğuktan etkilenmez, sıvı geçirimi yoktur. Dolayısıyla fiberglass tırmanma duvarları uzun vadede oldukça ekonomik bir tercih olacaktır. Kırılmaması, darbelerden etkilenmemesiyle de uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır.

 • Buz tırmanma parkuru

Buz tırmanma duvarları özel olarak üretilmiş solisyon malzemeden oluşur. Plaka üzerine tasarlanmış olan tırmanış duvarlarıdır. Daha çok yetişkinlerin tercih ettiği buz tırmanma duvarları, dağcılık aktivitesi yapanlar için idealdir.

Çocuklar için tırmanma duvarları hazırlığı, mühendislik ve mimari tasarım süreciyle birlikte gerçekleşir. Tırmanma duvarının kullanılacağı alanın özelliklerin ve boyutuna uygun malzeme seçilir, Emniyet ve sağlık, tırmanma duvarı üretiminde en önemli faktörlerdir. Güvenliği sağlayacak yardımcı ekipmanların olması, sağlığı tehlikeye atacak malzemelerin kullanılmaması gerekir.

Tırmanma Parkurları Nerelerde Kullanılır?

Tırmanma parkurları, açık – kapalı oyun alanları, tema park ve AVM kültürünün gelişmesiyle birlikte sıkça karşımıza çıkıyor. Tırmanma parkurları genelde;

 • AVM’ler
 • Oteller
 • Kamp alanları
 • Okul bahçeleri
 • Parklar
 • Kreşler
 • Çay bahçeleri
 • Hava alanları
 • Belediye aktivite alanları
 • Şenlikler
 • Kongreler
 • Açılışlar gibi etkinliklerde ve mekanlarda kullanılıyor.

Tırmanma Duvarları Gerçekten Güvenilir Mi?

Özellikle ebeveynler çocukların tırmanma duvarlarında güvenli olup olamayacağı konusunda tereddüt yaşamakta haklı görülebilir. Çocuklar için tırmanma duvarları, her ne kadar güvenliği ön planda olacak şekilde tasarlansa da ebeveynler bir risk olup olmadığını merak edeceklerdir.

Tırmanma duvarları aktivitelerinde her zaman güvenliğin sağlanmasıyla birlikte profesyonel kişilerin de yanınızda yer alması gerekir. Çocuklar için tırmanma duvarları kullanılırken parkurun altında görevli kişinin yer alması, aynı anda birden fazla çocuğun tırmanma duvarında olmaması, güvenlik ekipmanlarının bulunması, sağlık ekiplerinin olası durumlara karşı çevrede yer alması gerekir.

Tırmanma duvarı çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri için tercih edilebilecek aktivitelerdendir. Güvenilir merkezlerde bu aktiviteyi deneyerek çocuklarınızla unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap